Jak pomóc psu przetrwać upały? Poznaj 5 niezawodnych sposobów!

Jak pomóc psu przetrwać upały? Poznaj 5 niezawodnych sposobów!

Jak pomóc psu przetrwać upały – to pytanie powinien sobie zadać wszyscy właściciele czworonogów! Wysokie temperatury panujące latem potrafią być bardzo męczące nie tylko dla nas. Zwierzętom – zarówno psom, jak i kotom – doskwierają one równie mocno, dlatego w tym okresie powinniśmy o nie szczególnie zadbać. Istnieje kilka prostych zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać, aby nasz pupil nie został dotknięty groźnymi w skutkach objawami udaru cieplnego.

Jak przygotować psa na letnie upały?

Aby dobrze przygotować psa na nadejście letnich upałów, należy się tym zająć jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Jeśli nie mamy pewności, jak się do tego zabrać, warto zasięgnąć fachowej porady lekarzy weterynarii z Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej. Istnieje wiele aspektów, które łatwo przeoczyć, nie mając specjalistycznej wiedzy na temat sposobu funkcjonowania organizmu psa. Jak go prawidłowo nawadniać, jaka pora najbardziej sprzyja spacerem oraz jak pomóc psu w chłodzeniu ciała? Znajomość odpowiedzi na te pytania pozwoli nam uniknąć podstawowych błędów i zapewnić psu bezpieczne przetrwanie uciążliwych upałów. Sprawdźmy zatem, jak zrobić to dobrze!

Poznaj najważniejsze zasady, które pomogą Twojemu psu przetrwać letnie upały!

Organizm psa, narażony na letnie upały, wcale nie radzi sobie lepiej od naszego. Aby dobrze zadbać o psa w tym gorącym okresie, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • woda: zawsze pamiętajmy o dostarczaniu psu odpowiedniej ilości wody najlepiej w metalowej misce, która dłużej utrzymuje chłód (oczywiście pod warunkiem, że postawimy ją w zacienionym miejscu). Woda powinna być wymieniana kilka razy w ciągu dnia. Pamiętamy także o tym, aby nie podawać psu zbyt zimnej wody, ponieważ może to skutkować anginą lub przeziębieniem. Warto również zabierać wodę dla psa, kiedy wychodzimy na wspólny spacer.

  • Dostęp do cienia: podczas upałów pies nie powinien przebywać na słońcu, zwłaszcza w godzinach od 10:00 do 15:00. Jeśli nasz pies spędza czas głównie na zewnątrz, musimy pamiętać o zapewnieniu mu cienia. W przypadku zwierząt mieszkających z nami w domu należy pamiętać o zasłonięciu okien roletami, zwłaszcza kiedy wychodzimy z domu na dłużej. Warto również zostawić otwarte drzwi do łazienki, która zazwyczaj jest najchłodniejszym pomieszczeniem.

  • Spacery w ciągu dnia: powinny zostać ograniczone wtedy, gdy słońce świeci najmocniej. Najlepszym rozwiązaniem jest wyprowadzanie psa wcześnie rano lub późnym wieczorem. Podczas codziennych przechadzek powinniśmy stanowczo unikać rozgrzanych chodników i asfaltowych powierzchni, na których pies może poparzyć sobie łapy.

  • Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie – nawet na kilka minut! Uchylenie okna w niczym tu nie pomoże. Rozgrzany samochód może się stać dla czworonoga śmiertelną pułapką!

  • Schładzanie ciała: psy schładzają organizm przede wszystkim poprzez dyszenie czy ziajanie, nazywane czasem wachlowaniem językiem, a także pocenie się poduszkami łap. Aby mu w tym pomóc, możemy robić naszemu pupilowi chłodne okłady, np. z mokrego ręcznika. Warto także umożliwić psu kąpiel.

Przestrzegając tych kilku podstawowych zasad, sprawimy, że nasz pies zdecydowanie łatwiej poradzi sobie z letnimi upałami, nie narażając się na niebezpieczne powikłania.

Publikacja: insane.agency