Podmiejska Kolej Aglomeracyjna coraz bliżej

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna coraz bliżej

Już wkrótce mieszkańcy Dębicy, Przeworska, Kolbuszowej i Strzyżowa będą mogli dojechać do stolicy Podkarpacia Podmiejską Koleją Aglomeracyjną. Stanie się to możliwe dzięki zmodernizowaniu infrastruktury kolejowej za kwotę 300 milionów złotych. W ramach inwestycji powstanie także łącznik kolejowy między Rzeszowem a lotniskiem.

Umowę na budowę i modernizację linii kolejowej oraz infrastruktury przystankowej podpisali: marszałek Władysław Ortyl i Przemysław Gorgol p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Przy podpisaniu umowy obecni byli także: Lucyna Podhalicz, Wicewojewoda Podkarpacki, Wojciech Buczak poseł na Sejm RP, Witold Słowik podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Łukasz Smółka szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury oraz Jerzy Cypryś przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Po podpisaniu umowy marszałek podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do urzeczywistnienia tego projektu.

– Dziękuję wszystkim, którzy wnieśli wkład w przygotowanie tego ważnego dla Podkarpacia projektu. W sumie do naszego regionu trafia 580 mln zł, za które będzie realizowany projekt Podmiejskiej Kolei Administracyjnej. Projekt obejmuje aż 16 samorządów z 730 tysiącami ludzi, co daje 1/3 mieszkańców województwa podkarpackiego. Podmiejska Kolej Aglomeracyjna będzie służyć mieszkańcom naszego regionu, ale też będzie się przekładać na rozwój gospodarki Podkarpacia – powiedział Władysław Ortyl.

Witold Słowik podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju zwrócił uwagę, jak bardzo ten projekt jest potrzebny Podkarpaciu.

– Linia kolejowa łącząca Rzeszów z portem lotniczym, to nie tylko dobre skomunikowanie z lotniskiem, ale z całą strefą Doliny Lotniczej, jak również z Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Wpisuje się ona w szerszy plan budowy kolei aglomeracyjnej, w tym przystanków i węzłów przesiadkowych. Dzięki temu projektowi poprawi się cała komunikacja publiczna w aglomeracji rzeszowskiej, co przełoży się na to, że więcej mieszkańców regionu będzie z niej korzystać. Będzie można na przykład pozostawić swój samochód na parkingu i pociągiem dojechać do pracy, czy uczelni – mówił podsekretarz Witold Słowik.

W ramach przedsięwzięcia zostanie zmodernizowanych kilkadziesiąt przystanków, a kilkanaście kolejnych powstanie od podstaw. Wybudowane lub przebudowane zostaną także drogi dojazdowe i parkingi w systemie park&drive, dodatkowo powstaną chodniki i stojaki na rowery. Nowoczesna infrastruktura ma zachęcić do częstszego korzystania mieszkańców regionu z przejazdów kolejowych.

Z Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej będą korzystać nie tylko mieszkańcy wymienionych miast, ale także wszyscy, których miejscowości położone są na liniach przejazdu, np. Głogowa Małopolskiego czy Boguchwały. Pociągi w godzinach szczytu komunikacyjnego będą kursować co 30 minut, poza szczytem co 60 minut, a w dni wolne od pracy co 120 minut.

Hitem będzie budowa od podstaw połączenia kolejowego z Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka o długości 5 kilometrów. To połączenie jest długo wyczekiwane nie tylko przez mieszkańców Rzeszowa, ale wszystkich, którzy sprawnie i komfortowo chcą się przedostać na podrzeszowskie lotnisko.

Założeniem przedsięwzięcia realizowanego wspólnie przez Województwo Podkarpackie, 16 gmin z terenu Podkarpacia i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jest usprawnienie komunikacji w regionie i zmniejszenie korków na drogach. Poprawi się nie tylko infrastruktura, ale również komfort przejazdów, dzięki zakupowi nowoczesnego taboru kolejowego, na który w maju bieżącego roku samorząd województwa podpisał umowę. Mają to być nowoczesne pojazdy szynowe, zapewniające komfort i bezpieczeństwo, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna jest jednym z największych przedsięwzięć na Podkarpaciu w trwającym właśnie rozdaniu unijnych środków na lata 2014-2020. Ma ona być uzupełnieniem oferty transportu kolejowego, jaki urząd marszałkowski realizuje wspólnie ze spółką Przewozy Regionalne. W sumie na uruchomienie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej zawierającej budowę i modernizację infrastruktury oraz zakup taboru, zostanie przeznaczonych ok. 588 mln złotych. Część realizowana przez samorząd województwa wynosi 287 mln zł, z czego 117 mln zł to dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.