Savage Gear i Shimno – sprzęt do połowu ryb drapieżnych

Savage Gear i Shimno – sprzęt do połowu ryb drapieżnych

Wielu wędkarzy podkreśla, że połów ryb drapieżnych jest pewnego rodzaju wyzwaniem. Rybie drapieżniki nie zadowalają się kiepską przynętą, są inteligentne i niełatwo jest je przechytrzyć. W połowie tych ryb duże znaczenie ma sprzęt, dlatego wędkarze często decydują się na markowe wędki i akcesoria Savage Gear lub Shimano.

1.
2. Savage Gear – wędki spinningowe
3.
4.
5. Shimano – sprzęt do trollingu
6.

Wybór odpowiedniego sprzętu zależy głównie od preferowanej metody połowu. Ryby drapieżne łowi się zwykle metodą spinningu, chociaż coraz większą popularność zyskuje jego szczególna odmiana – trolling.

Savage Gear – wędki spinningowe

Spinning to metoda polegająca na naprzemiennym zarzucaniu sztucznej przynęty i jej przyciąganiu przy użyciu kołowrotka i wędziska. Im lepszej jakości sprzęt posiada wędkarz, tym lepsze efekty będzie mógł uzyskać. Przy długotrwałym spinningowaniu duże znaczenie ma waga samego wędziska. Lekkie, trwałe i dobrej jakości wędziska oferuje Savage Gear – młoda firma, która specjalizuje się w produkcji sprzętu do połowu ryb drapieżnych.

Wybierając sprzęt do połowu metodą spinningu trzeba znać specyfikę gatunku ryb, które mają być złowione. Do wybranego gatunku należy dostosować nie tylko grubość żyłki, ale przede wszystkim rodzaj i wielkość przynęty. Nie bez znaczenia są też umiejętności wędkarza. Zarzucanie przynęty musu być szybkie i sprawne, a co najważniejsze, bardzo celne. Sam sprzęt powinien pozwolić na wykonywanie sekwencji ruchów wędziskiem, które mają wprawić przynętę w ruch podobny do zachowania żywych, małych ryb. Taki pokarm najlepiej wabi ryby drapieżne.

Shimano – sprzęt do trollingu

Trolling od wielu lat owiany jest złą sławą i niektórym wędkarzom, szczególnie tym starszym, kojarzy się bardziej z kłusownictwem niż legalnym, rekreacyjnym połowem ryb. W Polsce metoda ta jeszcze do niedawna była zakazana. Trolling polega na ciągnięciu przynęty za łodzią. Ze względu na specyfikę tej metody stosuje się ją głównie na dużych zbiornikach, a niektórzy wędkarze uważają, że ma sens jedynie na morzu.

W trollingu wykorzystuje się wędki spinningowe, z tą różnicą, że są one często wyposażone w muliplikatory zamiast standardowych kołowrotków o stałej szpuli. Szeroką gamę kołowrotków wykorzystywanych podczas trollingu oferuje Shimano – firma, która zasłynęła w wędkarskim świecie głównie dzięki sprzedaży tych akcesoriów wędkarskich. Połów metodą trollingu wymaga dużej wiedzy i dodatkowego sprzętu. Najlepsze efekty można uzyskać używając podczas połowu echosondy i GPSu.