Kredyt gotówkowy – jakie koszty wpływają na jego cenę

Kredyt gotówkowy – jakie koszty wpływają na jego cenę

Coraz częściej znajdujemy się w sytuacji finansowej, z której jedynym wyjściem jest szybki kredyt gotówkowy, który pozwoli nam zaspokoić bieżące potrzeby. Statystycznie zarabiamy coraz więcej, przez co łatwiej jest nam spłacać raty takich zobowiązań jak kredyty gotówkowe. Jednak jak za każdy produkt finansowy, również za kredyt gotówkowy przyjdzie nam zapłacić. Co więc wpływa na koszty kredytu gotówkowego i jak dużo przyjdzie nam zapłacić za „szybką gotówkę”?

Co wpływa na koszty kredytu gotówkowego?

Najważniejszym na co powinniśmy zwrócić uwagę zanim zaciągniemy zobowiązanie kredytowe jest RRSO, czyi Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Ta wartość, to całkowity koszt kredytu, jaki będzie musiał ponieść kredytobiorca (oblicz RRSO swojego kredytu). Co jednak składa się na koszty kredytu gotówkowego? Jak się okazuje, owe koszty można najogólniej podzielić na trzy grupy, będą to:

  • Odsetki

Czyli najbardziej podstawowa składowa, która wpływa na całkowity koszt pożyczki. W największe mierze uzależnione są od banku, który ustala własne oprocentowanie w skali roku. Trzeba jednak pamiętać, że nie mogą one być wyższe, od czterokrotności stopy lombardowej zatwierdzanej przez Narodowy Bank Polski.

  • Koszty dodatkowe

Czyli kwoty, które naliczane są indywidualnie przez każdy z banków, dla pojedynczego klienta. Do kosztów dodatkowych należą m.in. prowizja za przyznanie pożyczki czy marża kredytu. Pobranie kwot, które zaliczane będą do kosztów dodatkowych następuje w momencie, w którym bank wypłaca klientowi pieniądze. Dodatkowe opłaty mogą być doliczone do pierwszej rat bądź też rozłożone na cały okres spłaty (w comiesięcznych ratach). Trzeba też pamiętać o tzw. opłacie przygotowawczej, którą trzeba ponieść za samo rozpatrzenie wniosku o kredyt.

  • Ubezpieczenie kredytu

Nie jest obowiązkowe w każdym banku, jednak często można spotkać się z wymaganiem uiszczenia takiej opłaty. Wszystko zależy od ustaleń banku, który samodzielnie decyduje o zabezpieczeniach oferowanych przez siebie produktów finansowych.

Czynniki pozabankowe, które wpływają na koszty kredytu

Oczywiście to, ile przyjdzie nam zapłacić za kredyt gotówkowy nie zależy wyłącznie od banku, do którego się udamy – dużo zależy bowiem od naszej sytuacji i możliwości finansowych. Na pierwszym miejscu będzie zabezpieczenie kredytu, czyli co klient może postawić jako gwarancje spłaty. Jeżeli dysponujecie hipoteką lub innym zabezpieczeniem kredytu, możecie liczyć na niższe raty.

Następny czynnik to oczywiście nasza wiarygodność jako klienta, najczęściej jest ona wyrażana na podstawie naszej zdolności kredytowej. Chodzi oczywiście o ryzyko, jakie podejmuje bank udzielając nam kredytu – im większe, tym większe raty przyjdzie nam zapłacić.

Oczywiście są także dodatkowe czynniki, które mogą w mniejszym lub większym stopniu wpłynąć na koszty udzielanego nam kredytu. Mogą to być chociażby cel, na który przeznaczymy pieniądze, nasz wiek, sytuacja gospodarcza i finansowa a nawet inflacja czy konkurencja na rynku bankowym.