Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 r. – pierwsza ustawa zasadnicza wolnej Polski

Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 r. – pierwsza ustawa zasadnicza wolnej PolskiW pamięci przeciętnego Polaka spośród wszystkich najwyższych aktów prawnych zachowały się jedynie dwa: Konstytucja 3 maja oraz obecnie obowiązująca Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. O ile Konstytucja 3 maja była historycznie niezwykle ważna, o tyle największe emocje – zwłaszcza ostatnio – wzbudza ustawa zasadnicza z 2 kwietnia 1997 roku. Jakie idee przyświecały jej twórcom i co zmieniła w polskim życiu politycznym?

Długa droga do konstytucji

Obecnie obowiązująca Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 roku przez przeważającą większość posłów i senatorów biorących udział w głosowaniu (choć dopiero w trzecim czytaniu). Następnie została przyjęta przez obywateli w referendum z 25 maja, którego ważność uznał Sąd Najwyższy. Po spełnieniu wszelkich wymogów prawnych, Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej weszła w życie 17 października 1997 roku po uprzednim podpisaniu jej przez Prezydenta.

Ustawa zasadnicza z 1997 roku była pierwszym aktem prawnym tego typu powstałym w całości po przemianach ustrojowych. Do jej stworzenia i uchwalenia środowisko „Solidarności” dążyło jeszcze przed wyborami w 1989 roku. Byłym opozycjonistom udało się to dopiero po 18 latach, co miało wynikać nie z opieszałości polityków, ale z braku spójnej wizji ustrojowej państwa Polskiego. Między innymi z tego właśnie powodu w ustawie zasadniczej z 1997 r. na pierwszym planie (rozdz. 1) znalazły się podstawowe zasady określającej ustrój, za nimi zaś autorzy umieścili przepisy dotyczące statusu prawnego jednostki (więcej o budowie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i zamieszczonym w niej systemie źródeł prawa znajdziesz w podręcznikach prawniczych w Profinfo.pl).

Kluczowe zasady naczelne

Jednym z najważniejszych punktów Konstytucji z 1997 roku jest katalog zasad naczelnych, o który jej twórcy zadbali w sposób szczególny. Znajdujemy w nim m. in. zasady mówiące o tym, iż Polska jest demokratycznym i unitarnym państwem prawa, że rolę zwierzchnika pełni Naród, zaś nadrzędne źródło prawa stanowi konstytucja. Do zawartych w obowiązującej ustawie zasadniczej zasad naczelnych należą również zasady ustanawiające trójpodział władzy, pluralizm polityczny, samorządność, a także gwarantujące wolność gospodarczą i ochronę własności.

Konstytucja wprowadziła też pewną równowagę pomiędzy organami władzy wykonawczej. Liczne kompetencje z zakresu praktycznie wszystkich dziedzin działalności państwa trafiły w ręce prezydenta. Wzmocniona została również pozycja rządu, a uprawnienia stojącego na jego czele premiera zostały wyraźnie rozszerzone.

Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 roku, jak każdy akt prawny, nie jest wolna od wad i niedociągnięć. Jednak do czasu uchwalenia nowej ustawy zasadniczej stanowi postawę funkcjonowania państwa Polskiego. Jak długo będzie obowiązywać, tak długo musi być przestrzegana przez wszystkich obywateli bez względu na ich światopogląd oraz zapatrywania polityczne.Nie przegap:

Tragiczny finał poszukiwań 35-letniego mężczyzny
Świnia siedziała na miejskiej drodze. Uciekła z transportu
Pieniądze na oczyszczalnię ścieków w Berezce
Zaginęła 16-latka z Tarnobrzega
Czym tak naprawdę jest plan inwestycyjny?
Samochód stoczył się na mężczyznę. 40-latek nie żyje
Wyłudzali telefony. Usłyszeli 78 zarzutów
Jak przygotować korektę PIT?
Kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona? Co sprawdzi się lepiej do usuwania plam?
Cztery osoby poszkodowane w wypadku. Interwencja LPR
Sztukateria - dzieło sztuki w Twoich rękach
Wisłoka zabrała dziewczynkę i ratującego ją mężczyznę!
Kiedy warto sięgnąć po laptop poleasingowy?
Czy z zajęciem komorniczym można wziąć pożyczkę?
Gigantyczna pomoc z Ropczyc dla szpitala w Łańcucie
Sylwestrowa libacja zakończona atakiem nożem
Oszukał "na policjanta". 21-latek zatrzymany
1400 pątników wyruszyło na Jasną Górę
Święto branży gastronomicznej w końcu na Podkarpaciu
Alarmy bombowe zakłóciły maturę w regionie
OC i AC w pakiecie, czyli co to jest ubezpieczenie pakietowe
Beta alanina – skuteczna przedtreningówka
Strażnicy Graniczni zatrzymali mordercę
Rozpoczął się pierwszy internetowy Konwent Marszałków Województw
Kobieta chciała targnąć się na swoje życie. Szybka akcja policji
Po alkoholu za kierownicą jeepa
Pomysł na idealny i oryginalny prezent świąteczny dla zapracowanej mamy Pomysł na idealny i oryginal...
Pijany przyjechał po alkohol
To nożownicy poszukiwani w całym regionie!
Co warto zobaczyć w Austrii?