Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu – jak o nie walczyć?

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu – jak o nie walczyć?Wypadki zdarzają się cały czas. Latem może to być uraz na plaży, zimą – złamana noga na nartach. Nigdy nie wiadomo co się stanie, dlatego właśnie warto wiedzieć w jaki sposób można uzyskać odpowiednio wysokie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

Najpierw dowody

Przede wszystkim dobrze jest zadbać o dowody, o ile po wypadku jesteśmy w stanie to zrobić. To znaczy – jeżeli poślizgniemy się na oblodzonej powierzchni to nie wahajmy się zrobić zdjęć a jeżeli kelner w restauracji obleje nas wrzątkiem postarajmy się, by znalazł się na to jakiś świadek. Bardzo ważną rolę gra również dokumentacja medyczna, która będzie dowodem na to, że na skutek danego zdarzenia doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu oraz podstawą do tego, aby ocenić jak bardzo trwały on jest. Od tego zależy nie tylko wysokość kwoty odszkodowania, ale również to, czy w ogóle je dostaniemy! Gromadząc dokumentację medyczną powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie urazy doznane na skutek zdarzenia zostały w niej uwzględnione. Badanie tego jak wygląda stan zdrowia poszkodowanego zazwyczaj odbywa się po dłuższym czasie od doznania uszczerbku na zdrowiu. Wówczas rana, złamanie bądź inny uraz może zdążyć się już wygoić. Najlepiej jest zatem udać się do szpitala bądź lekarza jak najszybciej, aby wystawił on odpowiednie dokumenty będące dowodem w walce o odszkodowanie.

Roszczenia

Jest to sądowe wezwanie do tego, aby ubezpieczyciel wypłacił świadczenie. Powinno być ono złożone w zakładzie ubezpieczeń z OC tego, kto jest sprawcą zdarzenia. Aby to ustalić powinniśmy wiedzieć czyj jest teren, na którym wydarzyło się zdarzenie oraz wskazać osobę odpowiedzialną za niedopełnienie obowiązków i narażenie innych na niebezpieczeństwo. Może to być np. właściciel obiektu, który nie zabezpieczył barierką schodów. Jeżeli to z nich spadł poszkodowany, na skutek czego doznał on urazu to winnym będzie właśnie właściciel. Składane roszczenie powinno zwierać w swojej treści podstawy prawne oraz wysokość kwoty odszkodowania, o które się ubiega. Wówczas ubezpieczycie powinien powiadomić nas o przyjęciu zgłoszenia a następnie przeprowadzić komisję lekarską, która zbada poszkodowanego oraz określi jego uszczerbek na zdrowiu. Kolejnym krokiem ze strony ubezpieczyciela będzie wypłata odszkodowania, odmowa wypłacenia świadczenia bądź propozycja ugody (często absurdalnie niekorzystna dla poszkodowanego).

Walcz w sądzie

Jeżeli reakcja ubezpieczyciela nas nie satysfakcjonuje to możemy zwrócić się do sądu, aby na drodze prawnej dochodzić swoich praw. Wówczas dobrze jest zatrudnić do pomocy prawnika, który z pewnością udzieli nam rad, wskazówek oraz będzie nas godnie reprezentował na rozprawie. Wówczas istnieje większa szansa na to, że pieniądze za uszczerbek na zdrowiu jednak do nas trafią.

Zdrowie jest najważniejsze, jeżeli jednak zdarzy się nam doznać pewnej szkody na skutek przykrego wypadku to dobrze jest uzyskać za taki uszczerbek na zdrowiu jakieś odszkodowanie. Szczególnie w przypadku, kiedy jesteśmy ubezpieczeni. W skutecznej walce o pieniądze, które nam się należą pomogą nam odpowiedni prawnicy. Warto skorzystać z ich pomocy, ponieważ zwiększa to szanse na to, że odpowiednio wysoka z odszkodowania faktycznie do nas trafi.

Źródło: Kancelaria EANie przegap:

Rzeszów będzie miał Park Centralny? To wyborcza propozycja
Jadący na szkolenie policjant zatrzymał pijanego kierowcę
Pomysł na idealny i oryginalny prezent świąteczny dla zapracowanej mamy Pomysł na idealny i oryginal...
Uderzył w zaparkowany pojazd. Kierowca autobusu był pijany
W Rzeszowie alternatywa dla biopsji gruboigłowej prostaty!
Policjanci poszukują zaginionego Błażeja Lepiarczyka
Nowe boisko na Nowym Mieście już otwarte
Święto branży gastronomicznej w końcu na Podkarpaciu
Potrącenie na ul. Cieplińskiego. 54-latka w szpitali
W sierpniu kolejne pokazy lotnicze
Wjechał traktorem w ogrodzenie i zasnął
Fotobudka to najlepsza atrakcja na imprezę
Świnia siedziała na miejskiej drodze. Uciekła z transportu
Chmura z Czarnobyla dotrze nad region? To fałszywa wiadomość
Sylwestrowa libacja zakończona atakiem nożem
Przyznano dotacje dla przewozów autobusowych
"Bombowy" żart 19-latka - zapadł wyrok
54-latek odpowie za postrzelenie psa
Rozwijamy Bieszczady – nowe inwestycje za ponad 18 mln złotych
Marszałek Elżbieta Witek z wizytą na Podkarpaciu
Eskortowali rodzącą kobietę do szpitala
16-latek kradł alkohol. Ujął go policjant po służbie
Trwają poszukiwania 20-letniego mężczyzny
Tragiczny wypadek w Wielopolu Skrzyńskim
1700 osób broni targowiska
Podkarpaccy pacjenci czekają, a szanse na życie topnieją?
Rozpoczął się pierwszy internetowy Konwent Marszałków Województw
Podkarpacka ITD ma nowoczesne radiowozy
26-latek spowodował kolizję i uciekł
Premiera "Fausta" w Przedmieściu