Technika montażu fototapet

Technika montażu fototapet

Montaż produktu można przeprowadzić własnymi rękami. Aby remont wykonany samodzielnie przebiegł sprawnie i cieszył oko należy przestrzegać kilku zasad, którymi dzielą się doświadczeni specjaliści.

Bardzo ważne jest, aby w salonie, gdzie klejone są tapety, zachować odpowiednią temperaturę powietrza. Powinna ona wahać się w granicach od +5 do +20˚C.

Aby uniknąć nierównomiernego schnięcia tapet należy nie dopuszczać do przeciągów.

Jeśli powyższe wymagania zostaną spełnione, to w pojedynczych miejscach na fototapecie nie dojdzie do naciągnięcia i bryt mocno przyklei się do ściany.

Kolejnym ważnym punktem jest zaplanowanie kierunku układania brytów. Zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi. Przy optymalnym ułożeniu, styki nie będą widoczne (z instrukcją można zapoznać się na stronie internetowej Uwalls).

Jeśli wasz wybór padł na fototapety samoprzylepne, wówczas należy pamiętać, że tapety te potrzebują idealnie gładkiej powierzchni. Eksperci podkreślają, że fototapety samoprzylepne nie nadają się do ścian porowatych, pokrytych strukturą lub starymi tapetami.

Aby precyzyjnie przykleić tapetę, zaleca się wcześniejsze rozłożenie brytów na podłodze. Przy użyciu zwykłego ołówka, poziomicy i pionu narysować pomocniczą linię. Zazwyczaj producenci fototapet w instrukcjach umieszczają kolejność klejenia poszczególnych brytów i dopuszczalny odstęp nałożenia krawędzi, który wynosi od 3 do 6 mm.

Klej do tapet

Producent fototapet zazwyczaj dołącza nie tylko instrukcje montażu, ale również własny klej. Jeśli jednak okazało się, że nie ma go w zestawie, wówczas najlepiej jest wybrać preparat z naturalnym składem, a nie syntetycznym. Taki klej wykonany jest z czystej celulozy i świetnie radzi sobie z ciężkimi tapetami.

Dobrym rozwiązaniem jest zaprawa, w przypadku klejenia tapet winylowych. Pozwala ona ułożyć równo bryty, nie pozostawiając odstępów. Klej rozcieńcza się z wodą według proporcji podanych w instrukcji, następnie starannie miesza się aż do uzyskania jednolitej masy bez grudek.

Należy uważać, aby fototapeta zbytnio nie rozmokła. Klej nanosimy bardzo szybko, przy użyciu specjalnego pędzla.

Poza tym należy zachować ostrożność, aby tapeta nie rozciągnęła się pod wpływem kleju. Wystające końce fototapety można usunąć nożykiem do papieru. Za pomocą poziomicy i metrówki sprawdzić proporcje poziomych i pionowych linii. Szeroki gumowy wałek pomoże pozbyć się pęcherzyków powietrza znajdujących się pod fototapetami. Bryt wygładzamy od środka ku brzegom. Wilgotną gąbką można usunąć resztki kleju.

W ten sposób przygotowanie nowego designu salonu z fototapetami, nie przysporzy żadnych trudności. Taka dekoracja wygląda zawsze harmonijnie. Wybierając fototapety z konkretnym wizerunkiem do salonu należy pamiętać, że odzwierciedlają one gust gospodarza domu. Poza tym można je zmieniać tak często, jak tylko dusza zapragnie. Fototapety w salonie mogą stać się prawdziwym powodem do dumy. Stworzą one wyjątkową atmosferę, sprzyjającą relaksowi i dobrej rozrywce.