Dlaczego warto prać dywany regularnie?

Dlaczego warto prać dywany regularnie?

Dywan to tkanina dekoracyjna, którą stosuje się w celu przykrycia płaszczyzn, zwykle podłogowych. Ze względu na swoje położenie, narażone są na występowanie licznych zabrudzeń.

Pranie dywanów to proces, który należy realizować nie tylko ze względu na estetykę tkaniny, ale także higienę. W tkaninach znajdujących się na podłodze osadza się bardzo duża liczba bakteri i brudu, który może przyczyniać się do występowania licznych dolegliwości. Dlatego też, regularne czyszczenie dywanów to absolutna konieczność.

Pranie dywanów – jak często?

Częstotliwość realizowania prania powinna być zależna przede wszystkim od poziomu eksploatowania danego dywanu. Z inną częstotliwością prać będziemy dywany, które znajdują się w sypialni i salonie, niż te, które wykorzystujemy w takich pomieszczeniach jak korytarz czy przedpokoju.

Generalnie zasada prania dywanów jest bardzo prosta – należy robić to tak często, jak tego wymagają (plamy, widoczne zabrudzenia), ale nie rzadziej niż dwa razy do roku.

Pranie dywanów – kiedy?

Najlepszym okresem do prania dywanów jest sezon letni. Wysoka temperatura pozwala na szybkie odparowanie wody. Czas w którym pierzemy dywany jest szczególnie istotny w przypadku prania ręcznego, które wymaga zdecydowanie najdłuższego czasu suszenia tkaniny.

Pranie ręczne – jak prać dywany?

Pranie ręczne to sposób, który wykorzystywany jest od dawien dawna. Niegdyś była to jedyna metoda na pozbycie się zabrudzeń i bakterii z dywanów.

W dzisiejszych czasach producenci detergentów oferują specjalistyczne odplamiacze, które pozwalają pozbyć się nawet najgorszych plam. Stosuje się je miejscowo (bezpośrednio na plamę) i pozostawia na kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Kiedy substancje aktywne zaczynają działać, plamę można usunąć przy wykorzystaniu samej wody.

Pranie właściwe (całego dywanu) wykonuje się przy pomocy specjalnej szczotki. W zależności od włosia można stosować szczotki z twardym, bądź miękkim włosiem. Specjalne preparaty do prania dywanów nanosimy wraz z minimalną ilością wody na dywan i rozprowadzamy kolistymi ruchami. Następnie pozostawiamy na kilkanaście minut i dokładnie spłukujemy.

Suszenie dywanu powinno przebiegać w suchym, słonecznym miejscu. Warto przy tym pamiętać, by dywan odwrócony był lewą stroną do słońca. Zbyt duża ekspozycja na słońce mogłaby sprawić, że kolory włókien wyblakną.

Pranie automatyczne – wygodna alternatywa

Pranie ręczne powoli zostaje zastąpione wygodniejszą, bardziej komfortową alternatywą, a mianowicie – czyszczeniem przy wykorzystaniu specjalistycznych odkurzaczy piorących. Odkurzacz piorący wykorzystuje minimalną ilość detergentów oraz pozwala ograniczyć ilość wchłanianej wody. Dzięki temu czas suszenia dywanu jest znacznie krótszy.

Odkurzacze piorące to koszt oscylujący w granicach 1000 złotych. Alternatywą jest zlecenie prania firmie. Ceny za metr kwadratowy prania zwykle nie są większe niż 15 złotych. Przedsiębiorstwa tego typu oferują usługę wraz z dojazdem do klienta. Proces prania nie trwa dłużej niż kilkadziesiąt minut. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz na stronie http://taniepraniedywanow.pl.