Dlaczego warto prać dywany regularnie?

Dlaczego warto prać dywany regularnie?0
(0)

Dywan to tkanina dekoracyjna, którą stosuje się w celu przykrycia płaszczyzn, zwykle podłogowych. Ze względu na swoje położenie, narażone są na występowanie licznych zabrudzeń.

Pranie dywanów to proces, który należy realizować nie tylko ze względu na estetykę tkaniny, ale także higienę. W tkaninach znajdujących się na podłodze osadza się bardzo duża liczba bakteri i brudu, który może przyczyniać się do występowania licznych dolegliwości. Dlatego też, regularne czyszczenie dywanów to absolutna konieczność.

Pranie dywanów – jak często?

Częstotliwość realizowania prania powinna być zależna przede wszystkim od poziomu eksploatowania danego dywanu. Z inną częstotliwością prać będziemy dywany, które znajdują się w sypialni i salonie, niż te, które wykorzystujemy w takich pomieszczeniach jak korytarz czy przedpokoju.

Generalnie zasada prania dywanów jest bardzo prosta – należy robić to tak często, jak tego wymagają (plamy, widoczne zabrudzenia), ale nie rzadziej niż dwa razy do roku.

Pranie dywanów – kiedy?

Najlepszym okresem do prania dywanów jest sezon letni. Wysoka temperatura pozwala na szybkie odparowanie wody. Czas w którym pierzemy dywany jest szczególnie istotny w przypadku prania ręcznego, które wymaga zdecydowanie najdłuższego czasu suszenia tkaniny.

Pranie ręczne – jak prać dywany?

Pranie ręczne to sposób, który wykorzystywany jest od dawien dawna. Niegdyś była to jedyna metoda na pozbycie się zabrudzeń i bakterii z dywanów.

W dzisiejszych czasach producenci detergentów oferują specjalistyczne odplamiacze, które pozwalają pozbyć się nawet najgorszych plam. Stosuje się je miejscowo (bezpośrednio na plamę) i pozostawia na kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Kiedy substancje aktywne zaczynają działać, plamę można usunąć przy wykorzystaniu samej wody.

Pranie właściwe (całego dywanu) wykonuje się przy pomocy specjalnej szczotki. W zależności od włosia można stosować szczotki z twardym, bądź miękkim włosiem. Specjalne preparaty do prania dywanów nanosimy wraz z minimalną ilością wody na dywan i rozprowadzamy kolistymi ruchami. Następnie pozostawiamy na kilkanaście minut i dokładnie spłukujemy.

Suszenie dywanu powinno przebiegać w suchym, słonecznym miejscu. Warto przy tym pamiętać, by dywan odwrócony był lewą stroną do słońca. Zbyt duża ekspozycja na słońce mogłaby sprawić, że kolory włókien wyblakną.

Pranie automatyczne – wygodna alternatywa

Pranie ręczne powoli zostaje zastąpione wygodniejszą, bardziej komfortową alternatywą, a mianowicie – czyszczeniem przy wykorzystaniu specjalistycznych odkurzaczy piorących. Odkurzacz piorący wykorzystuje minimalną ilość detergentów oraz pozwala ograniczyć ilość wchłanianej wody. Dzięki temu czas suszenia dywanu jest znacznie krótszy.

Odkurzacze piorące to koszt oscylujący w granicach 1000 złotych. Alternatywą jest zlecenie prania firmie. Ceny za metr kwadratowy prania zwykle nie są większe niż 15 złotych. Przedsiębiorstwa tego typu oferują usługę wraz z dojazdem do klienta. Proces prania nie trwa dłużej niż kilkadziesiąt minut. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz na stronie http://taniepraniedywanow.pl.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

Sylwestrowa libacja zakończona atakiem nożem
Wybierz studia na Politechnice Krakowskiej. Rekrutacja trwa
Numer alarmowy 997 będzie przeniesiony do CPR
Sztukateria - dzieło sztuki w Twoich rękach
Świnia siedziała na miejskiej drodze. Uciekła z transportu
List gończy: Tomasz Golenia
Pijany kierowca sprawcą wypadku
Jeden weekend i 200 kierowców zatrzymanych za prędkość
Czy warto korzystać z usług firm sprzątających?
Jasne strony utraty pracy
Dzieszko chce by Ziobro zajmował się sprawami Urzędu Marszałkowskiego
Śmiertelny wypadek w Rzeszowie. Rozbił mercedesa
Napadł na sklep z siekierą
Narkotyki sprzedawali w hurtowych ilościach, głównie powyżej kilograma
To nożownicy poszukiwani w całym regionie!
Dietetyk online, komu warto zaufać?
W Rzeszowie powstała siłownia plenerowa od Nestlé
Rzeszowscy policjanci będą jeździć hybrydowymi corollami
Czarownica okradła mieszkankę Podkarpacia! Szukają jej policjanci!
By w nowych podkarpackich tunelach było bezpiecznie
Spotkanie z Arturem Ligęską, przeżył koszmar w arabskim więzieniu
Tragiczny wypadek na S19. Nie żyje 36-latek
Mieszkania na sprzedaż w Rzeszowie - sprawdź oferty
Niemowlę w zamkniętym samochodzie. Interwencja policji i strażaków
Alarmy bombowe zakłóciły maturę w regionie
Jak zakupy to tylko przez Internet – oto wady i zalety kupowania online
Wyłudzali telefony. Usłyszeli 78 zarzutów
"Bombowy" żart 19-latka - zapadł wyrok
Chcesz się rozwijać i szukasz dofinansowania na realizację prac B+R? Przyjdź na warsztaty NCBR w Rze...
Rośliny lecznicze znane i nieznane