Zwiedzanie Dubrownika jesienią

Zwiedzanie Dubrownika jesienią

Dubrownik to jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji, tłumnie odwiedzany każdego roku przez turystów z całego świata. Największe oblężenie przeżywa w sezonie letnim. Ale zwiedzanie Dubrownika w tym okresie może być dla niektórych prawdziwą męką, zamiast przyjemnością.

Temperatury są wtedy naprawdę wysokie i przedzieranie się pośród zatłoczonych uliczek i zabytków może wprowadzić w stan niezwykłej irytacji nawet najbardziej cierpliwe osoby. Do tego dochodzą najwyższe w ciągu całego roku ceny, które mogą przyprawić co niektórych o zawrót głowy.

Dlatego też najlepszym czasem na odwiedzenia tego miasta, określanego mianem Perły Adriatyku jest jesień. Rewelacyjna pogoda i tańszy wynajem apartamentów w Chorwacji sprawiają, że jesienne wczasy w tym regionie będą znacznie przyjemniejsze niż w najwyższym sezonie. Poniżej kilka powodów, dla których warto rozważyć przyjazd do Dubrownika w okresie od września do listopada:

– Imponujące mury miejskie, które zwykle otaczają tysiące ludzi, w najwyższym sezonie są wystawione na palące słońce i temperatura powietrza przypomina tę z kuchenki mikrofalowej. Od połowy września natomiast można spokojnie chodzić po murach miejskich, bez tłumu turystów, odczuwając delikatną bryzę i przyjemną temperaturę, które pozwalają w pełni cieszyć się niesamowitymi widokami i możliwościami fotograficznymi, jakie oferują ogromne mury, bez konieczności poszukiwania choć odrobiny cienia.

– Stari Grad, czyli Stare Miasto z chyba najbardziej malowniczą ulicą na świecie – Stradun, to fotogeniczne, inspirujące architektów miejsce, które latem jest również prawdopodobnie najgorętsze w okolicy. Ogromne, kamienne ściany emitują ciepło i powodują, że zanim zdążysz zwiedzić cokolwiek, rozpaczliwie szukasz miejsca,by się ochłodzić i czegoś napić. Przyjeżdżając tu jesienią, nie trzeba przeciskać się wśród tłumów, a wciąż słoneczna i ciepła pogoda sprawia, że poruszanie się po malutkich alejkach i wąskich uliczkach jest komfortowe. Dzięki temu można odwiedzić najstarszą aptekę w Europie, zjeść tradycyjny posiłek, zwiedzić kościół św. Błażeja i docenić piękno Stradun.

– Góra Srdj, na którą można dostać się kolejką linową, to kolejne „must see” dla turystów. Widoki z góry są niezapomniane i fakt, że można zobaczyć z jednej strony Adriatyk, a z drugiej Bośnię i Hercegowinę, robi ogromne wrażenie. Ale latem, kiedy wszystko to odbywa się w palącym słońcu, kolejka turystów pragnących wsiąść do kolejki linowej ciągnie się tak długa, że nie widać jej końca, a w pobliżu nie ma odrobiny cienia sprawia, że cała wycieczka pozbawiona jest prawdziwej przyjemności i zabawy. Natomiast w miesiącach jesiennych kolejka oczekujących jest mniejsza o co najmniej 50%, restauracja na szczycie Srdj jest mniej zatłoczona, a delikatna bryza pozwala na relaksujący spacer. Można też w spokoju zwiedzić Narodowe Muzeum Wojny.

– Jesień jest zdecydowanie lepszym sezonem dla kierowców. Dubrownik jest miastem, które nigdy nie zostało zaprojektowane tak, aby pomieścić tylu ludzi, ilu jest tu latem, a jego położenie geograficzne powoduje, że infrastruktura musi zmagać się z dużym natężeniem ruchu w okresie letnim. Kierowcy są wtedy nerwowi, zwłaszcza że Dubrownik nie jest dobrze oznakowanym miastem, zagraniczne autobusy blokują przejazdy, a znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania równoznaczne jest niemalże z cudem. I choć parkowanie będzie wiecznym problemem w Dubrowniku, to w okresie jesiennym ruch jest znacznie mniejszy i jeździ się wtedy o wiele spokojniej po całym mieście.

– Wzgórza, schody i wąskie uliczki sprawiają, że Dubrownik jest niezwykle uroczy i klimatyczny, ale w letnim słońcu każde schodki, których jest tu naprawdę mnóstwo, są dla wielu zniechęcające. Jesienią można bez problemu poruszać się po nich i dotrzeć do miejsc latem niedostępnych. Miłośnicy natury i pieszych wędrówki również będą znacznie przyjemniej spacerować poza sezonem – piękny region Konavle ze wszystkimi jego trasami, szlakami i górami skąpanymi w delikatnych chmurach i chłodniejszych temperaturach powietrza pozwala cieszyć się wspaniałymi widokami.

– Plaża Banje, to miejska plaża, która jest tak zatłoczona latem, że można ledwo się ruszyć. Mieszkańcy Dubrownika przychodzą na nią od października, ale dla wielu turystów jest to najbardziej dostępne miejsce, aby wskoczyć w morze dla ochłody. Wiele najlepszych plaż i kąpielisk w Dubrowniku należy do hoteli, inne są dość daleko położone od centrum. Najbliższa jest w Lapad i Babin Kuk, które są po drugiej stronie miasta. Banje oferuje parasailing, spływy kajakowe oraz wiele innych zajęć, posiada bar i restaurację, ale niewielka jej powierzchnia sprawia, że staje się niezwykle zatłoczona. Jesienią ta masa plażowiczów i amatorów koktajlowych drinków całkiem znacząco zanika. Przychodząc tu w okresie października, można cieszyć się swobodą i fantastycznymi widokami na wyspę Lokrum i Stare Miasto.