Windykacja długów. Sposoby na odzyskanie należności

Windykacja długów. Sposoby na odzyskanie należności

Problemy z odzyskaniem długów od klientów i kontrahentów zdarzają się niemal w każdej działalności gospodarczej, niezależnie od jej wielkości czy statusu prawnego. Przedsiębiorcy doskonale wiedzą, jak kłopotliwa jest to sytuacja dla firm i stresująca dla nich samych – nie mówiąc o tym, że odzyskanie długu to koszty i poświęcony czas. Zanim zastanowimy się, jakie zmiany wdrożyć w firmie, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, wskażmy podstawowe sposoby na odzyskanie należności.

Windykacja długów – rozwiązanie polubowne

Zanim przejdziemy do działań prawnych, zawsze warto próbować rozwiązać sprawę polubownie, czyli mówiąc kolokwialnie, spróbować się „dogadać” z dłużnikiem. Szczególnie, jeśli to nasz stały klient czy kontrahent, który nigdy wcześniej nie zalegał z opłacaniem faktur. Jeżeli mimo podjętych negocjacji, wydłużenia terminu spłaty, wezwań i informowania, że podejmiemy kroki prawne, nie odzyskujemy pieniędzy, trzeba pójść o krok dalej.

Windykacja sądowo-egzekucyjna

Niestety, to jedyna droga skutecznej windykacji długu, jeśli próby rozwiązania sytuacji na drodze polubownej nie przyniosły żadnego rezultatu. Celem oddania sprawy do sądu jest otrzymanie prawomocnego wyroku, który nakaże drugiej stronie spłatę zadłużenia. Bardzo ważną zaletą tego typu windykacji jest przerwanie biegu przedawnienia. Warto skorzystać z profesjonalnych usług kancelarii prawnej, która zwiększa szansę na szybkie i satysfakcjonujące rozwiązanie sprawy.

Windykacja dla małych firm

Niewielkie podmioty, które ubiegają się o małe sumy i nie posiadają wystarczających środków na wynajęcie kancelarii mogą próbować skorzystać z e-sądu. Windykacja długów tą metodą to trochę połączenie metod perswazyjnych i prawnych odzyskiwania długu. Po wypełnieniu formularzy i wykazaniu dowodów na winę dłużnika, dostaje on list z wezwaniem do zapłaty. Oczywiście, może ten list zignorować i wtedy sprawa zostanie skierowana do klasycznego sądu. Jednak otrzymanie listu z wezwaniem do zapłaty, szczególnie dla małych firm i przez niewielką sumę może okazać się skuteczne – kontrahent wystraszy się konsekwencji i ureguluje należności.

Windykacja długów to kłopotliwy temat dla przedsiębiorców. Strata kontrahenta, koszty windykacji, czas poświęcony na nieefektywny kontakt z dłużnikiem, obciążenie psychiczne, często problemy z płynnością finansową firmy – to całkowita kalkulacja kosztów, które ponosi przedsiębiorca w związku z tą sytuacją. Dlatego tak ważne jest powierzenie windykacji profesjonalnej firmie, która zdejmie ten ciężar z naszych barków i szybko doprowadzi sprawę do satysfakcjonującego rozwiązania oraz (o ile jest to możliwe) próby uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości.

Więcej na: http://kmhs.pl/prawo-cywilne/windykacja-naleznosci/