Rola współczesnego terapeuty

Rola współczesnego terapeutyŻycie w dzisiejszym świecie nie jest łatwe. Ludziom wydaje się, że samotnie podążają swoją własną ścieżką, a ich zmartwienia to tylko wyolbrzymianie, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, kto ma gorzej – dlaczego więc oni mają prawo narzekać?

Ludzkie problemy nie mają jednak obiektywnej skali ważności – dla jednych błahostki są niewyobrażalną przeszkodą dla innych. Dla niektórych pewność siebie jest rzeczą naturalną, podczas gdy dla innych czymś, czego nie potrafią zrozumieć, abstrakcyjnym pojęciem, kojarzącym się bardziej z pychą niż mocną stroną osobowości.

Terapeuta nie prowadzi żadnej skali wartości – dla niego kłopot z kolegą, który ma pacjent jest tak samo ważny, jak choroba dziecka o chorobie dziecka – ponieważ podchodzi indywidualnie do każdej sprawy, szukając rozwiązań, pomagając uporać się z własnymi słabościami bądź konfliktami z otoczeniem. Dla niego stwierdzenie „inni mają gorzej, więc przestań narzekać” stanowi mrzonkę, której należy się wystrzegać.

Poprzez rozmowę i wiedzę nabytą w czasie nauki zawodu, potrafi znaleźć drogę, dzięki której pacjent będzie w stanie poradzić sobie z otaczającym go światem i jego problemami. Stopniowo buduje zaufanie, które jest konieczne w czasie terapii – wiara w to, że terapeuta jest tam po to, żeby pomóc, a nie wykorzystać słabości.

Wiele osób wstydzi się przyznać do tego, że uczęszcza na spotkania, choć w głębi siebie czują, że coś jest nie w porządku, są w stanie, który nie jest „typowy”. Inni z kolei nawet nie zauważają, że coś odbiega od ich zwyczajnego zachowania, co może szkodzić ich bliskim, ich otoczeniu czy nawet im samym. Terapeuta pomaga uświadomić sobie sytuację, stawić jej czoła i – w miarę możliwości – zaradzić jej.

Pierwsze wizyty są zazwyczaj trudne i niepewne z obu stron. Postępy wymagają od uczestników spotkań – tak indywidualnych, jak i grupowych, gdy zajdzie taka potrzeba – pewnych kompromistów, ściągnięcia niewidzialnych barier, które powstrzymują człowieka, przed ujawnieniem swoich problemów przed światem.

Właśnie na tym polega praca terapeuty – pomaga on rozwiązać kłopoty. Ludzie często czują się zagubieni w natłoku zajęć, morze informacji, jakie zaatakuje ich każdego dnia skutecznie zagłusza wewnętrzny alarm, odzywający się w sytuacjach kryzysowych. Nadmiar obowiązków zamiast niwelować stres, jedynie go potęguje, krzyki zamiast rozmów pogłębiają konflikt.

Psychika człowieka to wciąż jedno z najbardziej zagadkowych miejsc, pełne wyzwań i przeszkód, z którymi ludzie sami nie są w stanie sobie poradzić, dlatego potrzebują pomocy. Służą nią ci, którzy przez wiele lat zgłębiali jej tajniki, w zamian oferując swoją wiedzę i doświadczenie. Wystarczy umówić wizytę i przeprowadzić rozmowę, żeby dowiedzieć się, jak – i czy w ogóle istnieje – rozwiązać problem.Nie przegap:

Krzyż Tau – historia i znaczenie
Rozpoczął się pierwszy internetowy Konwent Marszałków Województw
Za co odpowiada zarząd województwa? Ortyl zdecydował
Jedna osoba w szpitalu po wypadku w Lipowicy
Oszukał "na policjanta". 21-latek zatrzymany
Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie
Nowy łącznik drogowy do A4 gotowy
54-latek odpowie za postrzelenie psa
Prezydent Tadeusz Ferenc rezygnuje ze startu w wyborach do Sejmu
Katastrofalna powódź w okolicach Jasła!
Areszt tymczasowy dla włamywacza
OC i AC w pakiecie, czyli co to jest ubezpieczenie pakietowe
List gończy: Tomasz Golenia
Nie żyje 50-letni mężczyzna poszkodowany w pożarze
Na czym polega rehabilitacja dzieci?
Mając 2,6 promila kierował toyotą. Spowodował kolizję
Młodzi programiści z Podkarpacia zmierzą się w IV edycji konkursu „web.Master podkarpacki”
Przygotuj dom na przyjście zimy
Miejska wypożyczalnia rowerów w Rzeszowie nie będzie uruchamiana
Regio Resovia – pierwszy tego rodzaju i na taką skalę projekt w kraju
Wojciech Buczak: stwórzmy wspaniałe place zabaw
Areszt dla podejrzanych o rozbój na taksówkarzu
Okres sylwestrowo-noworoczny na drogach Podkarpacia: 20 wypadków, zginęły 4 osoby
Kto do Sejmiku z Koalicji Obywatelskiej?
Zmiana w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej
Młody mężczyzna z koronawirusem w szpitalu w Mielcu
Kredyt samochodowy dla firm – na co warto zwrócić uwagę?
Jesienne atrakcje na Podkarpaciu
W Rzeszowie przybędzie ogrodów działkowych?
DEC Poland Tekpro – mielecka firma na rzeszowskim rynku pracy