Kredyt hipoteczny – raty równe czy malejące?

Kredyt hipoteczny – raty równe czy malejące?

Przy pierwszym kontakcie z kredytem hipotecznym spotykamy się z terminami takim jak rata malejąca oraz rata stała. Czym tak naprawdę różni się jedno od drugiego? Co jest korzystniejsze dla kredytobiorcy? W tym artykule szczegółowo omawiamy ten temat.

Jaki jest wzór na ratę kredytu?

Aby dokładnie zrozumieć czym jest rata malejąca czy stała musimy wytłumaczyć tak zwany wzór na ratę kredytu.

Rata kapitałowo-odsetkowa jak sama nazwa wskazuje dzieli się na dwie zasadnicze części:

Część kapitałowa – obejmuje część pożyczonego kapitału (kwoty kredytu). Jeżeli wzięliśmy kredyt przykładowo na 100 tysięcy złotych przy wkładzie własnym 20%, to kapitał wynosi 80 tysięcy. Za pomocą rat kapitałowych spłacamy właśnie tę kwotę.

Część odsetkowa – obejmuje naliczone odsetki w okresie danej raty. Najprościej rzecz ujmując jest to zysk dla banku, który udzielił nam kredytu hipotecznego.

Wiedząc już czym jest rata kapitałowo-odsetkowa i co się na nią składa możemy spokojnie przejść do kolejnego punktu.

Rata stała – co to jest?

Wybór raty równej oznacza, że przez cały okres kredytowania będziemy spłacać ratę kapitałowo-odsetkową o takiej samej wysokości. Na początku na większą część raty składa się część odsetkowa. Z każdym kolejnym miesiącem udział spłacanego kapitału jest w racie coraz większy. Kredytobiorca nie odczuje tej zmiany. Jeżeli kredyt hipoteczny oprocentowany jest stopą zmienną to wysokość raty może się zmienić w zależności od stawki WIBOR.

Rata malejąca – co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje z każdym kolejnym miesiącem rata kapitałowo-odsetkowa zmniejsza się. Część kapitałowa w odróżnieniu od rat równych jest tutaj niezmienna. Część odsetkowa maleje z każdym miesiącem. Powód tego jest prosty – wraz z malejącym kapitałem do spłacenia maleją odsetki naliczane przez bank. Należy pamiętać o tym, że raty malejące w początkowym okresie kredytowania mogą być wyższe nawet o 25% od rat stałych.

Raty równe czy malejące – co wybrać?

Różnica w wyniku podjętej decyzji ma naprawdę duże znaczenie na to ile w rzeczywistości będziemy zobowiązani spłacić. Kredyt hipoteczny zaciągany jest na wiele lat, dlatego jest to tak istotna kwestia. Niektóre banki dają możliwość zadłużenia się nawet na 30 lat. W rozrachunku końcowym bardziej opłacają się raty malejące. Przy dużej kwocie kredytu może to być różnica nawet na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niestety nie każdego stać na takie rozwiązanie z racji tego, że ten rodzaj rat jest o wiele droższy już na samym początku. Nie każdy wybierając taką ratę może sobie pozwolić na wymarzony kredyt, dlatego raty równe są tak często wybierane. Poprawiają one zdolność kredytową, dzięki czemu większość kredytobiorców może w ogóle pozwolić sobie na kredyt. Przed podjęciem decyzji należy poważnie się zastanowić nad tym jaką ratę wybierzemy oraz obliczyć, na którą z opcji możemy sobie finansowo pozwolić. Sprawdź porównanie najlepszych kredytów hipotecznych na TotalMoney.pl.