Na czym polega rehabilitacja dzieci?

Na czym polega rehabilitacja dzieci?Pewnie każdy z nas w swoim życiu nie jeden raz spotkał osobę niepełnosprawną, czy też sam został dotknięty ograniczeniami w zakresie prawidłowego funkcjonowania organizmu, które jak powszechnie wiadomo, ze względu na stopień zaawansowania mogą w mniejszej lub większej mierze utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Z uwagi na znaczny rozwój nauki na przestrzeni wieków, w tym zwłaszcza medycyny oraz pojawienia się nowoczesnych technologii, jak również coraz to lepiej wykwalifikowanych specjalistów, wiele schorzeń związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu da się znacznie zminimalizować lub nawet całkowicie wyleczyć. Jednak w całym procesie (często długotrwałym i żmudnym) leczenia pojawiają się skutki uboczne w postaci różnego rodzaju upośledzeń. W tej sytuacji wiele osób decyduje się na rehabilitację, której głównym celem jest poprawa jakości ich życia czyli odzyskanie utraconego zdrowia lub przynajmniej znaczna jego poprawa, a także polepszenie samopoczucia.

Zdecydowanie większe wyzwanie stanowi leczenie upośledzeń w sytuacji gdy pacjentem jest dziecko. Rehabilitacja dzieci w zależności od wieku może być niezwykle trudna. Przede wszystkim powinna być odpowiednio dostosowana do indywidualnych potrzeb małego pacjenta z uwzględnieniem schorzenia oraz wielkości wady. Najwięcej kłopotu bez wątpienia powoduje rehabilitacja dzieci przedwcześnie urodzonych, czyli potocznie nazywanych wcześniakami, która ma za zadanie sprawić by dziecko rozwijało się jak najlepiej, likwidując przy tym wszelkie anomalia związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu. Podkreślenia wymaga fakt, że zarówno w Polsce jak i na świecie rehabilitacja stoi na coraz to wyższym poziomie, nie brakuje również specjalistów w tym zakresie, niemniej jednak im wcześniej zostanie podjęta, tym większa szansa na osiągnięcie najlepszego jej efektu. Samych metod rehabilitacji dzieci jest naprawdę wiele, do najpowszechniejszych zaliczyć możemy: metodę ingerencji sensorycznej i leczenia muzyką – stosowane w przypadku dzieci u których występują problemy z czytaniem, pisaniem czy zapamiętywaniem , metodę Vojty – stosowaną zwłaszcza u dzieci z zaburzeniami nerwowymi, NDT-Bobath – praktykowaną w przypadku problemów ortopedycznych lub genetycznych zarówno u dzieci starszych jak i niemowląt czy też metodę Therasuit – stosowaną wobec pacjentów, którzy ukończyli trzeci rok życia, a polegającą na poprawieniu siły fizycznej, umożliwiając tym samym wykonywanie codziennych czynności.

Jeżeli chodzi o sam sposób oraz dobór odpowiedniej metody przeprowadzenia rehabilitacji – decyduje o tym lekarz prowadzący leczenie dziecka. Nie możemy zapominać, że równie kluczową rolą odgrywają w całym tym procesie rodzice, dla których okres rehabilitacji dzieci może być niezwykle ciężki, a z pewnością wystawia na próbę ich cierpliwość i siłę w wspieraniu dziecka w walce o zdrowie. Jednak bez wątpienia fizjoterapeuta nauczy rodziców jak prawidłowo postępować z dzieckiem i jak powinna wyglądać codzienna opieka nad nim, co znacznie ułatwi im przejście przez ten trudny czas.Nie przegap:

Podkarpaccy policjanci w #GaszynChallenge
Policjanci kontrolowali prędkość. Efekty?
Strażnicy Graniczni zatrzymali mordercę
Podkarpackie wysoko w prestiżowym rankingu
Na Podkarpaciu triumf PiS
Ciało kobiety wyłowione z rzeki
Dzieszko chce by Ziobro zajmował się sprawami Urzędu Marszałkowskiego
Pożyczki pozabankowe przez internet - czy warto?
Jak zaprojektować funkcjonalny salon fryzjerski
Świadek zatrzymał kompletnie pijanego kierowcę
Planowanie obwodnic Przemyśla, Kolbuszowej i Nowej Dęby czas zacząć
Z Rzeszowa pociągiem dojedziemy na Słowację
Policjantka odznaczona medalem za pomoc ofierze wypadku
Premiera "Fausta" w Przedmieściu
Zmarł prof. Antoni Pieniążek, wieloletni wykładowca i przyjaciel WSPiA
Numer alarmowy 997 będzie przeniesiony do CPR
60-latek groził sąsiadowi bronią
Prezydent podpisał list intencyjny w sprawie budowy Monoraila
Tragiczny wypadek. Nie żyje motocyklista
Jak inwestować żeby nie stracić?
"MasterChef Junior": wielki finał z udziałem 9-latki z Podkarpacia!
Tomasz Poręba: Młodzi kandydaci PiS to szansa na realną zmianę w samorządzie
Medycyna estetyczna zatrzymuje upływ czasu
Dodatkowe połączenia Lufthansy z Rzeszowa do Monachium
Sprzedawała alkohol niewiadomego pochodzenia
Miał mieć kradziony rower, wpadł na uprawie marihuany
Po alkoholu za kierownicą jeepa
Miejska wypożyczalnia rowerów w Rzeszowie nie będzie uruchamiana
Ogromne zniszczenia po powodzi. Jaka jest aktualna sytuacja?
Policjanci poszukują 35-letniego mężczyzny. Sprawdzają staw w Niechobrzu