Przyjąć spadek czy go odrzucić – to jest pytanie! Kopiuj do schowka czysty tekst

Przyjąć spadek czy go odrzucić – to jest pytanie! Kopiuj do schowka czysty tekst0
(0)

Słysząc słowo spadek w naszej głowie rodzi się obraz dużej sumy pieniędzy, którą odziedziczymy po nieżyjącym bliższym lub dalszym krewnym. Tymczasem – jak się okazuje – spadek może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem dla wielu osób.

Kiedy warto przyjąć spadek?

Jeżeli wiemy, że osoba zmarła nie miała długów i pozostawiła nam pewną kwotę pieniędzy, nieruchomości lub ruchomości, wówczas może zdecydować się na proste przejęcie spadku. Jest to jednak rozwiązanie ryzykowne, jeżeli spadkodawca nie jest nam dobrze znany. W prostym przejęciu spadku bowiem decydujemy się na przyjęcie nie tylko korzyści, jakie pozostawił nam zmarły, ale take długów i innych zobowiązań zmarłego. Notariusz mikołów zawsze może nam wyjaśnić proces dziedziczenia, jednak ostateczna decyzja należy do nas.

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

W przypadku mniej znanych krewnych lub osób nam obcych warto przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Rozwiązanie to chroni nas przed ponoszeniem odpowiedzialności za potencjalne długi zmarłego. W przypadku przejęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza odpowiadamy za długi spadkodawcy, ale tylko do wysokości odziedziczonego spadku. W przypadku posiadania długów przez spadkodawcę co najwyżej wyjdziemy na zero, nie będziemy jednak musieli angażować własnych pieniędzy, aby spłacić długi osoby zmarłej.

Odrzucenie spadku

Spadek można także odrzucić. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli wolą spadkodawcy było przekazanie swojego majątku jednej osobie. Jeżeli nie chcemy ubiegać się o zachowek, wówczas możemy odrzucić spadek zamiast się go zrzekać na korzyść osoby wskazanej przez zmarłego. Warto jednak pamiętać, że jeżeli odrzucamy spadek obciążony długami, wówczas poszukiwani będą kolejni spadkobiercy – na przykład nasze dzieci. Należy więc zrzec się spadku także i w imieniu małoletnich.

Na podjęcie decyzji co do przyjęcia lub odrzucenia spadku mamy 6 miesięcy od momentu śmierci spadkodawcy. Po tym czasie automatycznie dziedziczymy spadek, jednak nasze interesy są w pewnym stopniu zabezpieczone. Dziedziczymy bowiem spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że nie będziemy odpowiadać za ewentualne długo osoby zmarłej.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.