PIT-37 2017/2018 – rozliczenie przez internet

PIT-37 2017/2018 – rozliczenie przez internet

Jednym z najczęściej składanych przez Polaków formularzy podatkowych, jest PIT-37. Druk ten wysyłają m.in. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Wypełnienie PIT-37 jest bardzo proste, zwłaszcza gdy decydujemy się wysłać formularz przez internet. Dzięki programom PIT możemy skorzystać ze wstępnie wypełnionej deklaracji, a PIT przekazać do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu.

Dla kogo PIT-37?

PIT-37 przeznaczony jest dla osób, które uzyskują i rozliczają przychody za pośrednictwem płatnika (np. zakładu pracy lub zleceniodawcy). Jest to więc typowa deklaracja składana przez osoby pracujące na etacie. PIT-37 2017 mogą złożyć także osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem. Wówczas jednak oboje małżonkowie muszą być uprawnieni do rozliczenia się na postawie PIT-37.

PIT-36 czy PIT-37?

Jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez podatników dotyczy rodzaju druku, jaki należy wypełnić, aby prawidłowo rozliczyć się z fiskusem. Najwięcej dylematów wzbudza PIT-37 i równie często wybierany PIT-36. Najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami druków przedstawia poniższa tabela.


Źródło: Podatnik.Info

Jeżeli podatnik otrzymywał dochody z innych źródeł, niż te uwzględnione w PIT-37 oraz rozliczał zaliczki na podatek dochodowy bez pośrednictwa płatnika, jest zobowiązany do złożenia PIT-36.

Jak złożyć PIT-37 za 2017 przez internet?

Podobnie jak inne rodzaje deklaracji podatkowych, PIT-37 za 2017 możemy wysłać przez internet. Jest to znacznie szybszy i prostszy sposób w porywaniu z tradycyjnym złożeniem PIT-u w okienku urzędu skarbowego. Aby wysłać PIT przez internet, musimy wybrać jeden z dostępnych na rynku programów PIT, a następnie pobrać go na dysk komputera. Innym sposobem jest założenie konta w wybranym serwisie i wypełnienie druku online.

Programy PIT są bardzo intuicyjne, co powoduje, że jedyne co musimy zrobić, to postępować zgodnie ze wskazówkami, jakie otrzymujemy na poszczególnych etapach wypełniania deklaracji. Jeśli chcemy złożyć PIT-37 przez internet nie musimy posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Nasze dane zostaną zweryfikowane na podstawie sumy dochodów, jakie podaliśmy w rozliczeniu składanym w 2017 roku. Jeśli wszystkie informacje wprowadziliśmy prawidłowo, otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest to dokument, który potwierdza, że rozliczyliśmy się z fiskusem w terminie.

W tym roku musimy złożyć PIT-37 2018 za 2017 trzeba złożyć do 30 kwietnia 2018 roku. Mamy więc jeszcze sporo czasu, aby uprać się z tym zadaniem. Nie warto jednak odkładać podatkowego obowiązku na ostatnią chwilę, tylko już teraz wysłać PIT przez internet.

Więcej informacji na stronie: Podatnik.Info – Program PIT Pro 2017/2018