Czy z zajęciem komorniczym można wziąć pożyczkę?

Czy z zajęciem komorniczym można wziąć pożyczkę?

Dłużnicy, wobec których postępowania firm windykacyjnych nie przynoszą żadnych rezultatów, muszą liczyć się z tym, że w pewnym czasie ich zadłużenia mogą trafić do komornika. Czy mając postępowanie komornicze na karku można liczyć jeszcze na jakąkolwiek pożyczkę?

Komornik tylko sądownie

Kiedy komornik jest jedynym sposobem na skuteczne odzyskanie należności od dłużnika, wierzyciel w pierwszej kolejności musi skierować całą sprawą do sądu. Po wydaniu stosownego wyroku cała sprawa może zostać przekazana do komornika. A ten z pewnością skutecznie wyegzekwuje zwrot należności. Chociażby dlatego, że w ramach jego spłaty może zająć nie tylko część wynagrodzenia dłużnika, ale również inne środki pieniężne (np. zwrot podatku z urzędu skarbowego) czy składniki majątku osoby zadłużonej. Ważne jest, że egzekucja komornicza z wynagrodzenia nie może przekroczyć miesięcznie jego połowy, a kwotą wolna od zajęcia wynosi obecnie 1459 zł netto.

Komornik to nie koniec świata

Chociaż wszczęte postępowanie komornicze nie jest miłym doświadczeniem, nie jest ono przysłowiowym końcem świata. Co więcej, skuteczna windykacja zadłużenia jest często jedynym sposobem na konsekwentne uporanie się z zaległościami z przeszłości. Dlatego mając komornika na głowie, warto podejść do tego faktu z pokorą i postarać się jak najszybciej uregulować wszelkie zaległości. Ponadto wszczęcie postępowania komorniczego nie przekreśla wcale szans dłużnika na wzięcie kolejnej pożyczki. Wprawdzie ofert chwilówek dla tego rodzaju klientów nie ma dużo. Nie oznacza to jednak, że osoba z komornikiem nie może wziąć żadnej pożyczki.

Różne warianty pożyczek

Ze względu na fakt, że udzielenie pożyczki osobie, wobec której zostało wszczęte postępowanie komornicze, wiąże się z dużym ryzykiem, to pożyczkodawcy udostępniają kilka wariantów szybkich pożyczek. Oprócz typowych oprocentowanych chwilówek dłużnicy mogą skorzystać również z pożyczek z gwarantem lub zabezpieczeniem (artykuł na ten temat) czy nawet ze wsparcia prywatnych inwestorów. Jak widać osoby z komornikiem nie pozostają w sytuacji bez wyjście w momencie, kiedy muszą szybko pozyskać dodatkową gotówkę.

Pożyczanie z rozsądkiem

W przypadku pożyczek dla osób z komornikiem szczególnie uczulamy, aby sięgać po tego rodzaju zobowiązania tylko w wyjątkowych sytuacjach. Oczywiste jest, że pożyczkodawca udzielający pożyczki osobie już zadłużonej będzie chciał zrekompensować sobie ponoszone z tego tytułu ryzyko. Dlatego też pożyczki z komornikiem zwykle są wysoko oprocentowane. Wymóg przedstawienia niekiedy dodatkowego zabezpieczenia służy nie tylko temu, aby dłużnik mógł skorzystać z pożyczki, ale przede wszystkim solidnemu zabezpieczeniu zaciąganego zadłużenia. W przypadku braku jego spłaty w terminie pożyczkodawca przejmuje przedmiot stanowiący zabezpieczenie pożyczki (np. samochód czy nieruchomość). Decydując się na taki wariant pożyczki, nie można zapominać o ryzyku utraty zastawionego mienia.

Szczególną ostrożność należy zachować również w przypadku chęci skorzystania z pożyczki od prywatnego inwestora. Pamiętaj, że celem każdego z nich jest odpowiedni zarobek na udzielonej pożyczce. Dlatego przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy pożyczkowej, dokładnie zapoznaj się z jej warunkami i opłatami dotyczącymi udzielonej pożyczki.

Pożyczka z komornikiem to dobry pomysł?

Część osób może bardzo sceptycznie podchodzić do pożyczek z komornikiem. Jak można bowiem pożyczać jeszcze pieniądze w momencie, kiedy ma się na głowie postępowanie komornicze z powodu zadłużeń z przeszłości. Oczywiście pożyczki z komornikiem nie są produktem finansowym przeznaczonym na spełnianie nieprzemyślanych zachcianek pożyczkobiorców. Ze względu na negatywną historię kredytową pożyczającego, jak również dość wysokie koszty zobowiązania, pożyczka z komornikiem jest propozycją skierowaną wyłącznie do osób, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a dodatkowa gotówka jest jedynym sposobem na uporanie się z nią. Ponadto sami pożyczkodawcy podchodzą bardzo rygorystycznie do weryfikacji wiarygodności osób ubiegających się o dodatkowe pieniądze. Tym samym zaciągnięcie pożyczki z komornikiem nie jest tak proste jak wzięcie zwykłej chwilówki. Ponadto każdy, kto sięga po ten produkt, musi pamiętać, że będzie musiał oddać kwotę, którą pożyczył. Jeśli tego nie zrobi, może popaść w poważne kłopoty finansowe związane z tzw. pętlą pożyczkową. A z tą naprawdę ciężko jest sobie poradzić.