Ustawa hazardowa i Rejestr Domen Zakazanych – ważne informacje

Ustawa hazardowa i Rejestr Domen Zakazanych – ważne informacje0
(0)

Obowiązująca od 1 kwietnia 2017 r. ustawa hazardowa uporządkowała wszystkie segmenty gier hazardowych – od zakładów bukmacherskich, przez turnieje gry w pokera i działalność kasyn aż po funkcjonowanie tzw. jednorękich bandytów. Największe zmiany dotknęły jednak właśnie branżę zakładów wzajemnych.

Znowelizowana ustawa hazardowa, jak argumentował wprowadzający ją rząd, miała kilka zasadniczych celów. Było to m.in. uregulowanie całej branży hazardowej działającej w Polsce, ochrona graczy przez negatywnymi skutkami hazardu i ograniczenie zjawiska tzw. szarej strefy, ale również uszczelnienie systemu podatkowego. Szacuje się bowiem, że uregulowanie rynku przełoży się na 15 mld zł wpływów budżetowych w ciągu najbliższych 10 lat. – To regulacja oczekiwana przez wiele osób, które widziały nieprawidłowości na rynku gier hazardowych. Naszym założeniem było udzielenie ochrony osobom, które są zainteresowane takimi usługami, w zgodzie z przepisami unijnymi, ale również ograniczenie szarej strefy w tym segmencie. Przygotowane rozwiązania są bardzo nowoczesne i wykorzystują sprawdzone doświadczenia innych państw – mówił cytowany na oficjalnej stronie resortu finansów wiceminister Wiesław Janczyk. I choć regulacje dotknęły m.in. segmentu automatów do gier czy turniejów w pokera, to jednak największe zmiany dotyczą działania firm bukmacherskich.

Zakłady wzajemne po 1 kwietnia 2017 r.

Zgodnie z nowelizacją ustawy hazardowej, na terenie Polski działać mogą jedynie te firmy bukmacherskie, które otrzymały wydawaną przez Ministerstwo Finansów koncesję. Warunkiem jej otrzymania jest m.in. posiadanie siedziby na obszarze naszego kraju, a także strony internetowej w języku polskim, opłacanie 12% podatku obrotowego oraz wypłacalność i wiarygodność finansowa, a także zapewnienie bezpieczeństwa danych osobowych graczy. W zamian, legalni bukmacherzy otrzymali m.in. szerszą niż dotąd możliwość reklamowania swoich usług, np. w trakcie imprez sportowych czy meczów drużyn, które sponsorują. Na koniec stycznia 2018 r. licencję MF posiadało osiem firm bukmacherskich m.in: Fortuna, Totolotek czy Milenium (pełna lista legalnych bukmacherów – kliknij TUTAJ).

Strony internetowe operatorów zakładów wzajemnych bez koncesji resortu finansów trafiły – i nadal trafiają – do prowadzonego przez organy rządowe Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. Jest on na bieżąco aktualizowany i obecnie liczy już blisko 1400 domen. Jak określono w znowelizowanej ustawie hazardowej, dostawcy Internetu muszą w ciągu 48 godzin od umieszczenia strony w Rejestrze zablokować do niej dostęp, zaś operatorzy płatności – w ustawowym terminie zablokować możliwość dokonywania wpłat na rzecz właściciela domeny. Jeśli tego nie zrobią, muszą liczyć się z groźbą zapłacenia 250 tys. zł kar.

Zmiany wynikające z ustawy hazardowej dotknęły również samych graczy. Gdy próbują łamać prawo i obstawiać zakłady u bukmacherów bez licencji MF, w momencie próby wejścia na ich stronę internetową są automatycznie kierowani do witryny Ministerstwa Finansów i informowani, że dana domena nielegalna. Udowodniona gra u tego typu buków jest natomiast uznawana za przestępstwo skarbowe, zagrożone karą grzywny w wysokości do 120 stawek dziennych (w 2018 r. może więc wynieść nawet 8,4 tys. zł). Gracz musi wówczas zwrócić także zarówno postawione kwoty, jak i ewentualne wygrane.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

Aktywne pożegnanie lata na Miłocinie
Epidemia na Podkarpaciu powoli gaśnie. Region tarnobrzeski centrum zachorowań
Kwarantanna na plebanii parafii św. Józefa w Rzeszowie
Tragiczny wypadek na torach. Nie żyje 40-latek
28-latek driftowanie zakończył w rowie
Regio Resovia – pierwszy tego rodzaju i na taką skalę projekt w kraju
Troje pieszych potrąconych na pasach
Koniec akcji Znicz. Jakie statystyki?
Trwa konkurs „Podkarpacie - tutaj mieszkam”
Pierwsze szkolenie dla pracodawców podkarpackich terytorialsów
Mieszkanie od dewelopera czy może z rynku wtórnego?
Prawna obsługa firm - jakie działania obejmuje, kiedy warto?
Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 r. – pierwsza ustawa zasadnicza wolnej Polski
Czarownica okradła mieszkankę Podkarpacia! Szukają jej policjanci!
Apartamenty nad morzem? Tylko Baltica Apartments
Z Rzeszowa pociągiem dojedziemy na Słowację
Ojciec i syn awanturowali się w sklepie. Trafili do aresztu
W Boże Narodzenie więcej kontroli na drogach
Tej nastolatki szuka podkarpacka policja
Kredyt gotówkowy na samochód? Poznaj jego zalety
Oficjalnie: Poręba, Rzońca i Łukacijewska w PE!
1 sierpnia na Podkarpaciu zabrzmią syreny
Wyłudzali telefony. Usłyszeli 78 zarzutów
Koronawirus: pierwszy przypadek w regionie, to Łańcut
Rozbił auto na znaku drogowym i… to wideo trzeba zobaczyć
Jak przygotować korektę PIT?
Narkotyki dostarczone do sklepu
Opel uderzył w most. 31-latek nie żyje
Ruszają kolejne scalenia na Podkarpaciu
Jak dochodzić odszkodowania od pracodawcy?