Mieszkanie od dewelopera czy może z rynku wtórnego?

Mieszkanie od dewelopera czy może z rynku wtórnego?

Zakup mieszkania to jedna z największych oraz najważniejszych inwestycji w życiu. Przed zakupem trzeba przekalkulować dosłownie wszystko. Okolicę, odległość do centrów handlowych oraz najważniejszych węzłów komunikacji miejskiej. Należy również zastanowić się o przyszłym potomku. W tej sytuacji lokum powinno znajdować się w bliskim sąsiedztwie żłobków, przedszkoli oraz szkół. Jednak — jednym z pierwszych pytań, które zadajemy sobie w takiej sytuacji, jest to, czy chcemy kupić mieszkanie od developera, czy może z rynku wtórnego? Jakie korzyści płyną z tych opcji? Na co uważać? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Mieszkanie z drugiej ręki

Jest to pozornie kuszące rozwiązanie kwestii zakupu mieszkania. Jednak w tym miejscu trzeba zadać sobie podstawowe pytanie — jak długo zamierzam w nim zostać? Tę opcję polecamy w przypadku zakupu mieszkania pod wynajem, w którym nie będziemy mieszkać. Może ono zarabiać na siebie i po jakimś czasie spłacić kredyt. W przypadku, kiedy chcemy w nim zamieszkać na stałe, musimy zdać sobie sprawę z tego, iż nie jest ono nowe i będzie wymagało interwencji rzeczoznawczy. Należy dokładnie poznać historię miejsca, w którym przyjdzie nam spędzić resztę życie. Jego stan, przeprowadzone remonty, a nawet takie rzeczy jak występowanie windy, czy liczba miejsc parkingowych. Każdy czynnik będzie składał się na ogólną jakość naszego życia w tym miejscu. Plusami kupna mieszkania z rynku wtórnego jest: niższa cena w porównaniu do nowych lokali oraz możliwość negocjowania ceny i warunków kupna. To jak porozumiemy się z właścicielem interesującego nasz lokum, zależy tylko od woli zainteresowanych stron.

Mieszkanie od dewelopera

W tym przypadku podobnie jak wcześniej, osoba zdecydowana na kupno mieszkania, powinna rozeznać się, co jest w najbliższej okolicy. Jest to szczególnie ważne w przypadku wprowadzenia się do tego miejsca na stałe. Wszystko będzie tutaj istotne, mianowicie: ilość czasu, który spędzimy podczas dojazdu do pracy, możliwość dokupienia garażu lub miejsca parkingowego i sąsiedztwo sklepów. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zakup lokum i posiadamy ku temu odpowiednie środki, rozpoczynamy negocjacje z osoba zajmującą się sprzedażą. Należy odpowiednio zapoznać się z ofertą oraz umową. Mieszkanie od dewelopera, nigdy nie będzie obarczone długami i mamy pewność, iż wszystko jest w nim nowe. Jest to bezpieczniejsza opcja, ponieważ możliwość wystąpienia wad ukrytych jest dużo mniejsza, niż w przypadku lokali z rynku wtórnego.