Cechy idealnego domu jednorodzinnego

Cechy idealnego domu jednorodzinnego

Osoby planujące zakup domu jednorodzinnego mają nie lada dylemat. W sprzedaży dostępnych jest bowiem tak wiele projektów domów, że trudno wybrać ten jeden, który zaspokoi nasze wszystkie potrzeby. Zakup czy budowa własnego domu to poważne przedsięwzięcie, które powinno być bardzo dobrze przemyślane. Jaki powinien być idealny dom jednorodzinny?

Dobry rozkład pomieszczeń – kuchnia otwarta czy w aneksie?

Idealny dom jednorodzinny powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Pod uwagę przy jego zakupie należy więc brać nie tylko powierzchnię i ilość dostępnych pomieszczeń, ale przede wszystkim ich rozmieszczenie. Na parterze domu jednorodzinnego warto zaprojektować osobną kuchnię lub aneks kuchenny, który będzie oddzielony od salonu i reszty domu. Osoby, które chcą uniknąć przedostawania się kuchennych zapachów do pozostałych części domu, powinny rozważyć dom jednorodzinny posiadający kuchnię w osobnym, zamykanym pomieszczeniu. Z kolei miłośnicy otwartych przestrzeni na pewno chętniej będą korzystać z kuchni w aneksie. W tym drugim przypadku należy jednak zadbać o dobrą wentylację aneksu.

Jeśli mamy małe dzieci i w opiece nad nimi będą nam pomagali rodzice, warto także zaprojektować sypialnię gościnną na parterze, która pozwoli im zatrzymać się u nas na dłużej. Na piętrze domu powinny mieścić się sypialnie. Jeśli planujemy powiększenie rodziny, zadbajmy o dodatkową sypialnię, którą wcześniej będziemy mogli przeznaczyć np. na garderobę. Należy pamiętać także o łazienkach, po jednej na każde piętro domu. Wiele takich domów mają w swojej ofercie deweloperzy, na przykład przedsiębiorstwo budowlane Eko Dom.

Duże okna i niskie koszty eksploatacji

Wybierając dom jednorodzinny, musimy mieć na uwadze, że sam jego zakup to nie jest nasz jedyny wydatek. Utrzymanie domu generuje bowiem dodatkowe koszty, na które musi być przygotowany finansowo każdy jego właściciel. Dlatego przy zakupie nie należy kierować się jedynie samą ceną kupna domu, ale zwrócić także uwagę na materiały, z jakich został on wykonany. Jeśli szczególnie zależy nam na oszczędności, warto postawić na nowoczesne domy, które charakteryzują się także niskimi kosztami utrzymania. Ich kupno może wydawać się początkowo nieco droższe, ale różnicę odczujemy, kiedy przyjdzie nam płacić pierwsze rachunki. Warto także zwrócić uwagę na okna, ich wielkość oraz rozmieszczenie. Zdecydowanie lepiej będziemy się bowiem czuli w jasnych i dobrze doświetlonych pomieszczeniach. Cechę tę docenimy zwłaszcza w pochmurne zimowe dni, kiedy światła słonecznego jest tak niewiele. Lepsze doświetlenie pokojów pozwoli nam także nieco zmniejszyć wydatki na prąd.