Jak inwestować żeby nie stracić?

Jak inwestować żeby nie stracić?

Każdy z nas zastanawia się jak być bogatszym. Nie chodzi tu o próżność, a raczej o takie sprawy, jak kupno mieszkania córce, odłożenie pieniędzy na emeryturę, wymarzone wakacje lub choćby nowy samochód. Sposobów na bogacenie jest wiele, a jednym z nich jest inwestowanie pieniędzy.

Przede wszystkim inwestowanie pieniędzy – swoich własnych, ciężko wypracowanych – nieodłącznie wiąże się z emocjami. Jak zainwestować, aby nie stracić? Jak zbudować portfel inwestycyjny, aby osiągnąć zamierzone cele? Jakie metody i sposoby obiecują największą skuteczność, a zatem również i zysk? Czyli po prostu: co zrobić, by zarobić, a nie stracić?

Warto przyjrzeć się wskazówkom ekspertów i ich opiniom, które z pewnością pomogą nam podjąć rozsądne i racjonalne decyzje. Pierwszą z nich jest spokój – emocje nie są dobrym doradcą, gdy chodzi o pieniądze. Jeśli poważnie myślimy o inwestowaniu w fundusze inwestycyjne, powinniśmy w miarę możliwości opanować targające nami namiętności. Nie zawsze rozgłos i uwaga mediów dotyczą najlepszych funduszy. Możemy to łatwo sprawdzić, samemu analizując wyniki, które TFI podają na swoich stronach. Podobne zestawienia znajdziemy również na stronach serwisów branżowych. Warto się zapoznać z tymi wynikami, bo przecież cyfry nie kłamią.

Porada druga – musimy mieć cel. Aby skutecznie inwestować, czyli zarabiać, potrzebujemy jasno określonych celów. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie po co inwestujemy? Jeśli chcemy w przyszłym roku kupić nowy samochód – powinniśmy do tego dopasować odpowiednią strategię inwestycyjną, czyli taką, która zapewni nam fundusze na określony termin. W tym przypadku będzie to inwestycja krótka, z dużym ryzykiem, ale obiecująca wyższe zyski. Strategię powinniśmy również odpowiednio wybierać, jeśli chcemy za pięć lat kupić dom, za dziesięć mieszkanie dla dziecka, a za trzydzieści lat mieć pieniądze na emeryturę.

W inwestowaniu pieniędzy nie wolno również zapomnieć o dywersyfikacji – czyli odpowiednim rozbiciu inwestowanych pieniędzy, na wypadek, gdyby jedna lub dwie inwestycje okazały się nietrafione. Dzięki temu nie stracimy wszystkich pieniędzy, a raczej uzupełnimy straty i wciąż wyjdziemy na plus.