Rośliny lecznicze znane i nieznane

Rośliny lecznicze znane i nieznaneW okresie fascynacji lekami syntetycznymi wiedza o cennych leczniczych właściwościach roślin zaczęła już zanikać. Na szczęście znów zaczęliśmy cenić rośliny, które w praktyce mamy pod ręką – w ogrodzie, na łące, w lesie, a nawet na nieużytkach.

Wiele roślin, które uznajemy za pospolite warzywa, ma wiele cennych składników odżywczych, a ponadto może być stosowanych przy wielu różnych dolegliwościach. Wiedza ludowa przekazywana przez pokolenia została zmarginalizowana, dopiero od niedawna ponownie odkrywamy jak cenne są rośliny, które znamy od lat, a zwykle uważamy za gorsze od tych egzotycznych.

Jedną z takich roślin jest pietruszka, znana w Polsce od XVI wieku, uprawiana jako naciowa lub korzeniowa (z pietruszki korzeniowej wykorzystuje się także nać). Korzeń pietruszki zawiera wiele minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, przede wszystkim potas, ale również wapń, fosfor, magnez, sód, żelazo, cynk, selen. Korzeń pietruszki to również źródło witaminy C, E, A oraz witamin z grupy B. Wartości odżywcze surowego korzenia pietruszki to duża zawartość błonnika i kwasów tłuszczowych omega 6 i 3. Celowo piszemy o dużej zawartości cennych składników w surowym korzeniu, bo właśnie w takiej postaci jest najcenniejszy. Korzeń pietruszki powinien być spożywany na surowo, a jeśli musi być gotowany, to ze skórką, którą trzeba tylko dokładnie umyć.

Korzeń pietruszki zawiera przeciwutleniacze, które wspomagają ochronę organizmu przed wieloma niebezpiecznymi chorobami, na przykład nowotworem jelita grubego. Substancje zawarte w korzeniu pietruszki zmniejszają napięcie mięśni gładkich jelit, działają przeciwbólowo, pobudzają apetyt, wspomagają leczenie zapalenia trzustki, chorób wątroby, układu moczowego, chorób reumatycznych. Równie cenna pod względem zawartości składników odżywczych jest natka pietruszki, stosowana do zup, potraw z ryb i mięsa oraz dodatek do surówek. Nie zapominajmy o niej, zwłaszcza jeśli mamy pietruszkę z własnego ogrodu. Można ją zamrażać, ponieważ nie traci niczego ze swoich walorów, a suszona również świetnie sprawdza się w kuchni (więcej o pietruszce – https://portaldlazdrowia.pl/pietruszka/).

Poza warzywami bardzo chętnie korzystamy z ziół, przede wszystkim w leczeniu lub wspomaganiu leczenia różnych schorzeń. To również wiedza tradycyjna, ale obecnie poparta rzetelnymi badaniami naukowymi. Wielu z nas słyszało o rumianku, szałwii, dziurawcu, może jeszcze o kilku innych ziołach, ale wiele cennych roślin leczniczych jest uznawanych za chwasty. Tak właśnie traktowany jest podbiał, którego wyciągi wchodzą w skład pastylek do ssania i syropów na ból gardła i kaszel. Podbiał ma potwierdzone właściwości antywirusowe, antybakteryjne, odkażające. Stosowany jest w chorobach żołądka, zewnętrznie na owrzodzenia, odciski otarcia skóry. Substancje czynne podbiału to m.in. związki kwaśnego śluzu, które osłaniają błonę śluzową, garbniki (działające ściągająco), przeciwutleniacze, olejki eteryczne i wiele innych. Podbiał zawiera niewielkie ilości trujących alkaloidów, dlatego spożywany w nadmiarze może uszkodzić wątrobę. Z tego powodu kuracja z użyciem podbiału nie powinna trwać dłużej niż miesiąc i nie powinno się stosować jej u małych dzieci, kobiet karmiących piersią i osób z chorobami wątroby (więcej o podbiale pospolitym – https://portaldlazdrowia.pl/podbial-pospolity/).

To tylko dwa przykłady roślin z naszego otoczenia, które uznawane są za pospolite warzywa lub przyprawy, a w przypadku podbiału za zwykłe chwasty. Takich roślin jest znacznie więcej, warto je poznawać, ponieważ służą naszemu zdrowiu. Być może nie w każdym przypadku zastąpią leki z apteki, ale na pewno wspomogą leczenie.Nie przegap:

Bez potrzeby wzywał karetkę. 25-latek był pijany!
Finał Konkursu „Podkarpacie tutaj mieszkam”
Podkarpaccy pacjenci czekają, a szanse na życie topnieją?
Przebudowa boisk sportowych w Zespole Szkół Zawodowych w Dynowie
Mundurowi sprawdzają osoby objęte kwarantanną
80-letni kierowca zginął w wypadku
Jak pomóc psu przetrwać upały? Poznaj 5 niezawodnych sposobów!
Policjanci poszukują 40-letniego mieszkańca Rzeszowa
3 intensywnie czekoladowe desery dla fanów słodkości
Policjanci z Ustrzyk zorganizowali zbiórkę krwi
Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Rzeszowa
Zarząd Województwa Podkarpackiego ma absolutorium za 2017 rok
Mając 2,6 promila kierował toyotą. Spowodował kolizję
Wypadek na A4. Ciężarówka uderzyła w osobówkę
Generał Policji nowym pełnomocnikiem Rektora WSPiA
Ponad 21 mln zł dla gmin z powiatu rzeszowskiego
Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach miasta? Doradzamy
Koronawirus dotarł do Urzędu Marszałkowskiego
Ponad 2 mld zł na stacje i tory - zmienia się kolej na Podkarpaciu
Prezydent podpisał list intencyjny w sprawie budowy Monoraila
Oświadczenie ws. sporu zbiorowego w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 W Rzeszowie Strony Związkow...
Wpadli z narkotykami podczas kontroli drogowej
Jak nie odziedziczyć długów
Zagłosuj na projekty zgłoszone do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego
Policjanci kontrolowali prędkość. Efekty?
Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli szkolenie na wędrzyńskim poligo...
Autokar, który miał przewozić dzieci, wycofany z ruchu
Czy warto korzystać z usług firm sprzątających?
Korwin-Mikke na Podkarpaciu: Europejczycy mają duszę niewolnika [FOTO]
Wielka gala na uczczenie 50-lecia Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych