Szansa dla niepełnosprawnych. RARR zaprasza na bezpłatne szkolenia i płatne staże

Szansa dla niepełnosprawnych. RARR zaprasza na bezpłatne szkolenia i płatne stażeJeszcze do 15 czerwca br. osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać się do udziału w drugiej edycji projektu „Szansa na sukces”, który oferuje bezpłatne szkolenia zawodowe i płatne, półroczne staże.

Nabór prowadzi Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. – Warto skorzystać, bo projekt daje niepełnosprawnym duże możliwości – mówi Bartosz Tłuczek, uczestnik pierwszej edycji, który wkrótce rozpocznie staż w jednej z rzeszowskich firm. W pierwszej turze naboru wzięły udział 44 osoby niepełnosprawne.

Obecnie RARR S.A. prowadzi nabór uzupełniający do drugiej tury programu. Formularze zgłoszeniowe będą przyjmowane do 15 czerwca br.; szkolenia zawodowe rozpoczną się na przełomie sierpnia i września, zaś staże – w październiku br. Pracownicy RARR S.A. oferują pomoc w wypełnianiu formularzy.

– Oferujemy szkolenia zawodowe, dobierane dla każdej osoby indywidualnie. Uczestnicy pierwszej tury korzystali m.in. ze szkoleń z administrowania serwerami, z programów graficznych czy obsługi wózków widłowych. Ponadto po zakończeniu stażu staramy się, aby stażysta był zatrudniony u tego pracodawcy jeszcze przez co najmniej trzy miesiące – podkreśla Mateusz Klimczak, animator projektu.

Bartosz Tłuczek: ten projekt to szansa na podniesie kwalifikacji

– Projekt daje dużą szansę na dokształcenie się i podniesienie swoich kwalifikacji – przyznaje Bartosz Tłuczek z Kielanówki, uczestnik pierwszej tury projektu. – Nie ukrywam, że zgłosiłem się także dlatego, aby udowodnić przyszłym pracodawcom, że osoba niepełnosprawna może pracować na dowolnym stanowisku, a ograniczenia wynikające z niepełnosprawności wcale nie wpływają na jakość pracy.
Bartosz Tłuczek wybrał szkolenie zawodowe z programu 3ds Max, który pozwala wizualizować otoczenie w programie 3D. Wynika to z jego zainteresowań, które chce wykorzystać w ścieżce kariery zawodowej. – Od dziecka interesowałem się grami komputerowymi, robiłem nawet własne modyfikacje na silnikach gier. Rozwijałem swoje zainteresowanie, ale bez znajomości programu 3D nie mogłem ruszyć dalej. Dlatego w programie „Szansa na sukces” wybrałem właśnie taki kurs – tłumaczy. – Poza tym bardzo szybko rozwija się druk 3D i chcę rozwijać się w tym kierunku.

Wystarczy orzeczenie o niepełnosprawności

Do projektu mogą się zgłaszać osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, mieszkające na Podkarpaciu, zarejestrowane w urzędzie pracy i zakwalifikowane do III profilu pomocy lub nie podlegające profilowaniu, albo osoby nieaktywne zawodowo (w wieku aktywności zawodowej) niezarejestrowane w PUP. Projekt jest tak skonstruowany, że nie wymaga określonego stopnia niepełnosprawności, a jedynie orzeczenie. Nie ma też ograniczeń co do powiatów – do stażu mogą przystąpić osoby z każdego powiatu na Podkarpaciu. RARR S.A. zapewnia zwrot kosztów dojazdu na szkolenie zawodowe, IPD i poradnictwo zawodowe, zwrot kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą zależną, zwrot kosztów dojazdu na szkolenia zawodowe, stypendium szkoleniowe w związku z odbywaniem szkolenia zawodowego, materiały szkoleniowe oraz catering.

Bartosz Tłuczek zakończył już szkolenie i uzyskał stosowny certyfikat. Wkrótce rozpocznie płatny, półroczny staż w jednej z rzeszowskich firm. W przyszłości zamierza się jeszcze szkolić, a nawet założyć własną firmę.

– Zachęcam do wzięcia udziału w tym programie. My, niepełnosprawni, mamy trochę gorzej na rynku pracy, ale trzeba przestać się bać. Pracodawcy chyba jednak boją się zatrudniać niepełnosprawnych, a program „Szansa na sukces” gwarantuje płatne, półroczne staże, podczas których możemy się wykazać i udowodnić, że nasze ograniczenia nas nie ograniczają – zachęca Bartosz Tłuczek. – Pracownicy biura projektu są pomocni we wszystkim, można na nich polegać.

Osoby zainteresowane projektem „Szansa na sukces” mogą kontaktować się z pracownikami Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego Aeropolis: Agnieszką Florek (aflorek@rarr.rzeszow.pl), Mateuszem Klimczakiem (mklimczak@rarr.rzeszow.pl) i Elżbietą Kogutek (ekogutek@rarr.rzeszow.pl). Biuro projektu znajduje się w budynku Preinkubatora Akademickiego PPNT, 35-084 Rzeszów, ul. Poznańska 2C, tel.: 17 850 42 98.

Projekt „Szansa na Sukces” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, oś priorytetowa: VIII Integracja społeczna, Działanie: 8.1 Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
Realizująca projekt Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia, natomiast Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis” świętuje jubileusz 15-lecia.Nie przegap:

XX Kongres Public Relations w Rzeszowie
Sieć B&B Hotels zawitała do Rzeszowa
5G w Rzeszowie! Znamy pierwszą oficjalną lokalizację!
Stara Szwalnia – zniszczony obiekt odzyskał życie!
Marka Leżajsk na dłużej z Asseco Resovią
Dlaczego warto inwestować?
Mieszkańcy Podkarpacia złożyli rekordową ilość elektronicznych PITów
Firma Dohmeyer Mielec poszukuje pracownika
Jakie CV pomoże zdobyć wymarzoną pracę?
Poradnik dla osób ćwiczących na orbitreku – jak efektywnie spalać kalorie?
W Rzeszowie powstaje salon Yamahy
Podkarpacki bank zawieszony! Miał oddziały w całym regionie!
Renomowana kancelaria prawna - jak ją rozpoznać?
Pod Rzeszowem powstanie nowa hala produkcyjno-magazynowa
Jesień 2019 to nowa odsłona CH Plaza Rzeszów
Nowe inwestycje w strefie S1 PPN-T Aeropolis
Firma Dohmeyer Mielec poszukuje pracownika na stanowisko KONSTRUKTOR
Kiedy pojechać na urlop?
Prawie 950 mkw dla nowych najemców CH Plaza Rzeszów
Jakie umiejętności przydadzą się w pracy handlowca?
Platformy Startowe Start In Podkarpackie
Kancelaria z Rzeszowa jedną z najlepszych w kraju
HR ARENA – wyjątkowe spotkanie praktyków HR w południowo-wschodniej Polsce!
Największy w Polsce latający frachtowiec będzie miał bazę na lotnisku w Jasionce
Business Without Limits – kongres gospodarczy w Internecie już 18-19 czerwca!
Skuteczne procesy windykacji w przedsiębiorstwie
Jakie umiejętności są cenne na rynku pracy?
Tysiące wniosków o zasiłki do ZUS
Minister Jadwiga Emilewicz w Aeropolis: Trzeba dokończyć ideę budowy COP
Nowoczesne ramy rowerowe z Podegrodzia