4. FESTIWAL KINOLUB JUŻ WKRÓTCE!

4. FESTIWAL KINOLUB JUŻ WKRÓTCE!56 filmów z 26 krajów, ponad 150 projekcji w 14 miejscach w Polsce, twórcy filmowi z Europy i Azji – tego mogą się spodziewać uczestnicy 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB.

Festiwal to przede wszystkim najnowsze filmy z całego świata tworzone z myślą o dzieciach i młodzieży. To ciekawe pod względem artystycznym, jak i tematycznym, wartościowe i ambitne kino, którego młodzi widzowie nie znajdą w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym. Większość filmów była prezentowana i nagradzana na międzynarodowych festiwalach. Zdecydowana większość filmów będzie miała na festiwalu swoją polską premierę, część – europejską. Wśród twórców znajdziemy doświadczonych, nagradzanych na festiwalach międzynarodowych reżyserów, jak i młodych, utalentowanych filmowców, dla których filmy dla młodej publiczności są debiutem.

W dniach 1–26 czerwca 2018 roku filmy będzie można obejrzeć w czterech województwach, w takich miejscowościach jak: Rzeszów, Zatwarnica, Kraków, Wiśniowa, Busko-Zdrój, Kielce, Pińczów, Chmielnik, Stropnica, Solec-Zdrój, Nowy Korczyn, Rybnik, Sławków i Skoczów.

Centrum życia festiwalowego jest Rzeszów i Wojewódzki Dom Kultury. Tu obradować będą jurorzy i odbywać się będą spotkania z międzynarodowymi twórcami. Projekcje filmowe odbywać się będą również w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy. W Rzeszowie widzowie mogą liczyć na 22 seanse przez 5 dni, w dniach 1, 5-7 i 18 czerwca. Drugim miejscem na mapie Podkarpacia, które odwiedzi festiwal, będzie kameralne kino Końkret w Zatwarnicy, miejscowości w sercu Bieszczadów. Na projekcje w kinie Końkret zapraszamy od 4 do 10 czerwca.

 

 

Wszystkie wydarzenia oraz seanse są bezpłatne. Organizatorzy gwarantują dostęp do autorskiego i niezależnego kina całkiem za darmo.

Projekcjom filmowym towarzyszyć będą dyskusje oraz spotkania z międzynarodowymi twórcami, warsztaty filmowe, gry i inne filmowe atrakcje.

Poprzednie trzy edycje festiwalu odwiedziło ponad 25 tys. widzów.

FILMY KONKURSOWE

Na Konkurs Główny wpłynęło ponad dwa tysiące produkcji z całego świata, z których do programu wybrano 8 filmów długometrażowych i 48 krótkometrażowych. Wśród najbardziej egzotycznych krajów, z których pochodzą produkcje festiwalowe, znajdują się takie jak
Ekwador, Liban, Tajwan, Indonezja, Indie, Brazylia czy Nigeria. Nie zabraknie i polskiego akcentu – nominację do konkursu otrzymały dwie rodzime produkcje.

Wybrane filmy poruszają wiele ważnych kwestii. To nie tylko nośne i aktualne tematy dotykające bezpośrednio dzieci i młodzież, lecz także obserwacja otaczającego ich świata. Tematem filmów są zarówno problemy i rozterki ekranowych postaci, jak i ich marzenia, aspiracje, codzienne radości.

Konkurs filmów długometrażowych to podróż przez trzy kontynenty i egzotyczne kraje. Azję reprezentują produkcje z Indii, Libanu i Iranu. Bohaterów filmów, choć pochodzą z różnych środowisk i zmagają się z innymi trudnościami, łączy siła charakteru oraz wiara w potęgę wyobraźni i marzeń. 8-letni Pichku mieszkający w slumsach Delhi marzy o lepszym życiu dla siebie i bliskich (Ulga, reż. Nila Madhab Panda, Indie 2018), Morteza, który musi się opiekować chorą matką marzy o karierze filmowca (21 dni później, reż. Mhamadreza Kheradmandan , Iran 2017), a 15-letnia Nour o tym, by jak najdłużej cieszyć się wolnością i młodością (Nour, reż. Khalil Dreyfus Zaarour, Liban 2017). O wygraną powalczą aż trzy filmy z Ameryki Południowej. W pełną wakacyjnych przygód podróż zabierze widzów Antonia – mała adeptka sztuki fotografii (Fotka, reż. Catalina Arango, Ekwador 2017), a bohaterowie filmów „Na kółkach” oraz „Bohaterowie” udowodnią, że niepełnosprawność i przeszkody nie muszą być ograniczeniem. Europę w konkursie reprezentują dwie produkcje dla nastolatków – „Rodzinny bałagan” (reż. Max Nardari, Włochy 2016), pełna emocji i zwrotów akcji opowieść o 11-letnim Martinie, który próbuje odnaleźć się wśród nowych kolegów oraz „Przygoda na Zielonym Wzgórzu” (reż. Cejen Cernic, Chorwacja 2017) duża produkcja chorwacka o charakterze familijno-przygodowym.

Filmy krótkometrażowe widzowie zobaczą połączone w pasma tematyczne.

Z myślą o maluchach przygotowano dwa pasma „Przyjaciele” i „Kolorowy świat”, składające się z bajkowych obrazów ze wszystkich stron świata, w prosty i wesoły sposób poruszających tematy przyjaźni, więzi rodzinnych, odwagi oraz pomysłowości. Dla starszych kinomanów przygotowano pasma: „Z najbliższymi”, „Wśród swoich”, „Marzenia do spełnienia” „Czas buntu”, „Zdani na siebie” oraz „Ważne wybory”. Widzowie przekonają się, że kultury, doświadczenia i emocje – wszystko to tylko pozornie dzieli, gdyż tak naprawdę troski, radości, marzenia i problemy dzieci i młodzieży na całym świecie są podobne.

JURY FESTIWALOWE

Zwycięskie filmy wybierze jury profesjonalne, dziecięce i młodzieżowe, a w ręce twórców trafią statuetki – KINOLOTY oraz nagrody finansowe.

W jury profesjonalnym zasiądą: Dorota Kędzierzawska – reżyserka nagradzana na festiwalach w kraju i zagranicą, Arthur Reinhart – operator filmowy, zdobywca prestiżowych nagród filmowych, Kasia Sienkiewicz-Kosik – scenarzystka i wydawca książek, Rafał Kosik – autor cyklu książek dla dzieci i młodzieży o przygodach Feliksa, Neta i Niki, scenarzysta, Grażyna Bochenek – filmoznawczyni, dziennikarka Radia Rzeszów, Agnieszka Karp – inicjatorka licznych projektów dla dzieci, założycielka portalu „Czas dzieci”, Ilona Dusza-Kowalska – animatorka kultury, reżyserka filmów dokumentalnych oraz Tomasz Jurkiewicz – scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych nagradzanych w Polsce i zagranicą.

GOŚCIE

O tajnikach pracy filmowca opowiedzą goście z Azji i Europy – twórcy filmów długometrażowych, które znalazły się w Konkursie Głównym. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli reżyserzy i producenci z Indii, Libanu, Iranu oraz Chorwacji i Włoch.
Ich obecność to wyjątkowa okazja dla widzów, by dowiedzieć się jak powstają filmy, co jest ważne w pracy filmowca.

Wydarzenie współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja IKS, działająca od 2014 roku w obszarze edukacji filmowej młodych. Współorganizatorem Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury i Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy. Partnerami Fundacja Rzeszowska i Aparat Cafe.

Wydarzenie posiada patronat Rzecznika Praw Dziecka, Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego.Nie przegap:

Świat zmysłowego piękna na wystawie malarstwa Magdaleny Spasowicz
Fotograf z Podkarpacia jedynym Polakiem dokumentującym upamiętnienie ofiar masakry na Bałkanach
Muzyczna uczta na Koncercie Noworocznym [FOTO]
XVI Międzynarodowy Festiwal Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha 2018" za nami
XXIII Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków 2 czerwca
Koncert Nocy Letniej pod Rzeszowem. Wydarzenie charytatywne
Nowy klub muzyczny w Rzeszowie. Patricia Kazadi na otwarciu LOFF
Ragnar Ólafsson [Islandia] zagra w Rzeszowie - będzie bardzo kameralnie!
Zapraszamy na Goodfest 2019!
Zgłoszenia do Festiwalu „Na Skrzydłach Muzyki”: w Jury zasiądą Marika, Kamil Bijoś i Arek Kłusowski
Dwa niezwykłe widowiska multimedialne Filharmonii Futura
Cieszanów Rock Festiwal 2019 ogłosił program dzienny i godzinowy!
Pożegnanie z festiwalem
Rzeszów zagra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
II Przegląd Filmowy Kino Via Carpatia online
Gogol Bordello headlinerem Cieszanów Rock Festiwal 2018!
Kolorowe Bulwary! Festiwal Youthest już za nami!
Aktywne pożegnanie lata na Miłocinie
Sasha Boole zagra w Rzeszowie
Dożynki diecezjalne już 25 sierpnia
IPN zaprasza na film Dunkierka
III FESTIWAL TEATRALNY „BUDA JARMARCZNA”
Weekend z promocjami na zakończenie sezonu w Łańcucie
20 października KULT na koncertowej scenie LUKR
"Wielka sława to żart"- koncert Rzeszowskiego Teatru Muzycznego
Werbel 2019 - Koncert Finałowy Plebiscytu Nagrody Muzycznej Polskiego Radia Rzeszów!
Rzeszowski Dom Kultury kolęduje dla chorego Michałka z Rzeszowa
Prestiżowa nagroda naukowa dla doktora WSIiZ Mariana Miszczuka
Premiera "Fausta" w Przedmieściu
PKF zaprasza dzieci i młodzież do udziału w Laboratorium Filmowym