Instytucje z Podkarpacia nagrodzone w konkursie grantowym Wspieramy Rozwój Grupy Cedrob

Instytucje z Podkarpacia nagrodzone w konkursie grantowym Wspieramy Rozwój Grupy Cedrob

Łącznie 60 tys. zł otrzymało osiem instytucji z województwa z podkarpackiego w konkursie grantowym „Wspieramy Rozwój” Grupy Cedrob. Wsparcie młodzieżowej sekcji tchoukballu, czy budowa hoteli dla pszczół to tylko niektóre ze zwycięskich projektów.

Celem konkursu grantowego „Wspieramy rozwój” jest wsparcie instytucji prowadzących działalność społecznie użyteczną. Obejmuje ona m.in. projekty edukacyjne, naukowe, kulturowe, sportowe oraz
inicjatywy społeczne. Spośród blisko 1300 nadesłanych zgłoszeń wyłonione zostały 73 zwycięskie projekty z całej Polski. Łączna pula nagród wyniosła 1 milion złotych.

Wśród nagrodzonych projektów jest m.in. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Różanka, które otrzymało dofinansowanie 20 tys. zł. Za pozyskane fundusze z grantu zawodnicy młodzieżowej sekcji tchoukballowej będą mogli wyjechać na Mistrzostwa Europy we Włoszech walczyć o podium. Tchoukball jest jeszcze mało popularną, aczkolwiek bardzo widowiskową, zespołową dyscypliną sportową. Rozgrywana jest przez dwie drużyny z użyciem piłki (podobnej do tej w piłce ręcznej) oraz dwóch specjalnych ram z naciągniętą siatką, które pełnią rolę bramek. Zasady gry wymyślił i opracował na początku lat 70. XX wieku szwajcarski biolog dr Hermann Brandt, który chciał stworzyć grę będącą ogólnodostępną formą aktywności fizycznej, wolną od licznych kontuzji czy przejawów agresji. Dlatego też bezpośredni kontakt między zawodnikami jest zabroniony, dzięki czemu sport ten jest bezkontuzyjny.

Gmina Brzostek jest kolejnym laureatem konkursu grantowego „Wspieramy Rozwój”, która przeprowadzi kampanię edukacyjną nt. pszczół. Organizatorzy zwracają uwagę na coraz większy problem, jakim jest malejąca liczba populacji tych owadów, co szczególnie mocno odczuwają rolnicy. Mieszkańcy gminy podejmą działania na rzecz ochrony pszczół, którym człowiek zagraża poprzez wycinanie miododajnych drzew i stosowanie pestycydów. Celem projektu jest zbudowanie 11 hoteli dla pszczół oraz zasadzenie drzew, krzewów i bylin, m.in. lip, robinii, klonów, wrzosów, róż oraz lawendy czy szafranu, które zapewnią odpowiednie pożywienie owadom. Gmina Brzostek na realizację tego projektu otrzymała grant w wysokości 10 tys. zł.

II edycja konkursu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba nadesłanych zgłoszeń. Od 26 lutego do 26 marca br. wnioskodawcy przesyłali projekty w pięciu kategoriach: Nauka i rozwój, Edukacja i sport, Kultura, Inicjatywa społeczna, oraz 100-lecie odzyskania niepodległości, ubiegając się o dofinansowanie w wysokości 30, 20, 10 i 5 tys. zł. Wyłonione zostały 73 zwycięskie projekty z całej Polski.

Pozostałe instytucje, które otrzymały dofinansowanie:
• Zespół Szkół im. ks. płk. prałata Tadeusza Dłubacza w Birczy – Lato z kulturą!
• Ochotnicza Straż Pożarna w Łazach – Organizacja plenerowej imprezy patriotycznej związanej z obchodami 100-tnej rocznicy odzyskania niepodległości
• Strzyżowskie Towarzystwo Muzyczne – Koncert „Portret miłości w operze”
• Stowarzyszenie Pikajro – Indiański piknik na Dzień Dziecka
• Gminny Ośrodek Kultury w Krzeszowie – Powidlaki 2018
• Stowarzyszenie „Siła Marzeń” – Owocowy Raj

Cedrob S.A. to największy w Polsce producent mięsa drobiowego. Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w branży, które jest gwarancją bezpiecznej i wysokiej jakości produkcji. Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju firma zapewnia dziś pracę tysiącom ludzi. W biznesie hołduje zasadzie odpowiedzialnego biznesu, opartego na uczciwych warunkach transakcji. Od początku istnienia Cedrob angażuje się w działania poprawiające jakość życia lokalnej społeczności, zwłaszcza osób najmłodszych.