Wojciech Buczak: Zdobyliśmy środki na odmulenie zalewu. Wisłok będzie centrum miejskiej rekreacji

Wojciech Buczak: Zdobyliśmy środki na odmulenie zalewu. Wisłok będzie centrum miejskiej rekreacjiSukces podkarpackich parlamentarzystów oraz rzeszowskiego oddziału „Wód Polskich” w staraniach o zapewnienie finansowania odmulenia zalewu. RZGW w Rzeszowie właśnie podpisały umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na kwotę 49 mln zł.

– Naszym celem jest uratowanie zalewu i przywrócenie temu miejscu jego funkcji rekreacyjnych. Chcemy, aby na zalew powróciły żaglówki, żeby można było bez przeszkód uprawiać sporty wodne, pływać i czerpać z tego miejsca dużo radości. To pozwoli również rozwijać nabrzeże i bulwary, które powinny być miejscem tętniące życiem z kawiarenkami i miejscami wypoczynku dla całych rodzin. Bez oczyszczenia zbiornika to nie będzie możliwe, dlatego traktuję tą inwestycję jako priorytet dla Rzeszowa – podkreśla Wojciech Buczak.

– Bardzo cię cieszę i czuję ogromną satysfakcję, że po kilku latach zabiegów przy ogromnym zaangażowaniu Posła Zbigniewa Chmielowca możemy dzisiaj przekazać Państwu, że umowa o zapewnieniu finansowania w wysokości 49 mln zł na odmulenie zalewu została podpisana. To wspaniała i długo wyczekiwana wiadomość dla Rzeszowa, która daje szansę na uchronienie zbiornika przed degradacją – wskazuje Poseł Wojciech Buczak.

Starania o odmulenie zalewu zostały podjęte jeszcze na etapie prac nad ustawą „Wody Polskie”. Wówczas posłowie Wojciech Buczak oraz Zbigniew Chmielowiec przy wsparciu pozostałych parlamentarzystów z Prawa i Sprawiedliwości, w tym Marszałka Marka Kuchcińskiego, z powodzeniem prowadzili intensywne zabiegi, aby w ustawie znalazł się zapis o umiejscowieniu w Rzeszowie siedziby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

– Dzięki temu, że Sejm zaakceptował ulokowanie Wód Polskich w Rzeszowie zostały stworzone warunki, aby w końcu realnie zająć się problemem rzeszowskiego zalewu. Co więcej, kierowanie inwestycją na miejscu, pozwoli lepiej brać pod uwagę oczekiwania mieszkańców w stosunku do niej. Niewykluczone również, że wraz z fachowcami będziemy proponowali pewne ulepszenia w zakresie inwestycji – dodaje Wojciech Buczak.

– Traktujemy to zadanie jako jedno z najważniejszych, dlatego cieszę się, że tak duże środki z POIiŚ, którymi zarządza ministerstwo środowiska trafiły do naszego regionu. W tej chwili zapoznajemy się z dokumentacją, którą w pierwszej połowie maja przejęliśmy od RZGW z Krakowa. Natychmiast po przepisaniu decyzji środowiskowej z 2017 roku na rzecz nowego inwestora, zostanie ogłoszony przetarg na dokumentację projektową zgodnie z przyjętym Harmonogramem z NFOSiGW w Warszawie – wyjaśnia Małgorzata Wajda Dyrektor RZGW „Wody Polskie” w Rzeszowie.

– Wiemy doskonale, że inwestycja o której mówimy ze względu na różnego rodzaju uwarunkowania, w tym środowiskowe, jest zadaniem niezwykle złożonym i skomplikowanym, o czym świadczy chociażby to, że przez tyle lat nikt nie był w stanie jej rozpocząć i zrealizować. Wierze głęboko, że teraz sprawa trafiła w dobre ręce – podsumował Poseł Wojciech BuczakNie przegap:

Oświadczenie Zarządu Województwa Podkarpackiego w sprawie protestu w szpitalach [WIDEO]
Podkarpaccy terytorialsi przysięgali w Nowej Dębie. Przyjechał prezydent
Konsul Generalny Michael Groß z wizytą w województwie podkarpackim
73-latek odpowie za wywołanie alarmów bombowych
Chińska, indyjska, a może tajska? Poznaj różne rodzaje kuchni orientalnej i wybierz swój ulubiony!
Policjanci na wolnym zatrzymali pijanego kierowcę
Dwa nowe przypadki koronawirusa na Podkarpaciu
Warta wesprze dwa szpitale - w Łańcucie i Rzeszowie
Biznesy z „Aeropolis” muszą podbijać europejskie, a najlepiej globalne rynki!
Będzie projekt łącznika S-19 z Boguchwałą
Kierowca miał atak wyrostka. Pomogli policjanci
Botoks - pogromca zmarszczek mimicznych
Rzeszów 83. na liście najmniej kolizyjnych i wypadkowych miast
Podkarpacki bank zawieszony! Miał oddziały w całym regionie!
Ubezpieczenie OC najtańsze na Podkarpaciu!
Strażnicy Graniczni zatrzymali mordercę
5. Rajd Rzeszowiak na początek mistrzostw Podkarpacia
W IKEA zbierają pluszaki dla rzeszowskich karetek
Sytuacja powodziowa: nad Sanem nadal nie jest spokojnie
Kto do Sejmiku z Koalicji Obywatelskiej?
Atlas do ćwiczeń – sprzęt dla każdego
Wielki sukces pojazdów blinkee.city w Rzeszowie – ponad 130 tys. km przejechane!
Ponownie pobiegną dla hospicjum
Rzeszów Główny – dostępna stacja, sprawny przejazd pod torami
Trudna sytuacja powodziowa na Podkarpaciu. Woda zalała rzeszowskie ulice
Winobranie na Podkarpaciu dobiega końca
Asseco Resovia Rzeszów rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu
Wojewoda zgadza się na włączenie Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa
Tragiczny pożar! Zmarł mieszkaniec domu jednorodzinnego
Od 1 sierpnia nowe ceny biletów MPK