Europejski Stadion Kultury 2018 – intensywna dawka doznań artystycznych

Europejski Stadion Kultury 2018 – intensywna dawka doznań artystycznych0
(0)

Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury to największy na Podkarpaciu i jeden z najciekawszych festiwali w Polsce, który co roku zapewnia uczestnikom intensywną dawkę doznań artystycznych. To co wyróżnia ESK spośród innych festiwali, to jego interdyscyplinarny charakter. Program festiwalu łączy w sobie nie tylko różne gatunki muzyczne, ale również dziedziny sztuki: teatr, fotografię, film oraz sztuki wizualne.

W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się 40 różnych wydarzeń z udziałem 200 artystów z 14 państw.

Koncert Główny

Głównym punktem Festiwalu jest Koncert Główny, podczas którego na scenie pojawiają się największe polskie i zagraniczne gwiazdy. W tym roku gwiazdą Koncertu Głównego będzie Fink – brytyjski wokalista, autor tekstów, gitarzysta, producent muzyczny, kompozytor i DJ, uznawany za jednego z najciekawszych męskich głosów ostatnich lat. Podczas Koncertu Głównego pojawi się również w duecie z niepokornym buntownikiem polskiej sceny rockowej – Organkiem.

To co sprawia, że Koncert Główny ESK jest tak niezwykły to właśnie występy muzycznych kolektywów. Polskie i zagraniczne gwiazdy spotykają się na scenie w Rzeszowie, aby wykonać unikalne aranżacje utworów. W tym roku w kolektywach, oprócz Finka i Organka wystą-pią: Golec uOrkiestra i Zdob si Zdub (Mołdawia) Lao Che i Trio Mandili (Gruzja), Happysad i Brunettes Shoot Blondes (Ukraina).

Koncert zainauguruje występ Darii Zawiałow – piosenkarki, autorki tekstów i kompozytorki o wyjątkowym głosie i silnej osobowości scenicznej, która przebojem weszła na polski rynek muzyczny. Na scenie pojawi się też Davit Chakhalyan – młody utalentowany Ormianin, uczestnik armeńskiego X Factora, który zachwycił jury i publiczność niesamowitą interpreta-cją utworu “Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, wykonanej przez niego w wersji orygi-nalnej.

Koncerty

W tym roku jednym z tematów przewodnich Europejskiego Stadionu Kultury jest Ukraina, stąd też w line-upie znalazły ukraińskie zespoły: The Hardkiss i Joryj Kłoc. W ramach projektu Electro East, czyli koncertu muzyki elektronicznej wystąpią ukraińskie zespoły: YUKO i Band [O].

Niezwykłym wydarzeniem będzie „Red Rexen temple. The show” – widowisko muzyczne o rozbudowanej oprawie wizualnej i scenicznej, w trakcie którego będzie można zobacz niezwykłe kostiumy, towarzyszące muzykom działanie performatywne oraz video projekcje, wyświetlane na żywo, na wielowymiarowych ekranach. Nad kształtem projektu pracowali artyści z wielu części Europy, także z Polski, Niemiec i Anglii. Projekt porusza zagadnienie wspólnotowości, tego czy i jak ludzie mogą się jednoczyć mimo istniejących różnic między nimi, czy to na tle rasowym, językowym, etnicznym, kulturowym czy religijnym.

W ramach współpracy Bartosza Nalepy z grupą PITZ, tworzącą oryginalną mieszankę jaz-zu, yassu, elektroniki, ambientu i improwizacji, powstanie performance: połączenie muzyki z wizualizacjami generowanymi na żywo za pomocą różnych źródeł światła i obrazu, tzw. „Świecenie”. Z zespołem wystąpi gościnnie Jerzy Mazzoll – polski klarnecista, wokalista i kompozytor yassowy.

Stałym punktem programu ESK jest Art Celebration – autorski projekt rzeszowskich muzyków Zbigniewa Jakubka i Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza, mający na celu eksplorowanie różnych gatunków muzycznych oraz aspektów sztuki. W tym roku Eskaubei wraz z Eldo złożą hołd poezji przy akompaniamencie AC Bandu złożonego z kadry Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego pod wodzą Zbigniewa Jakubka. W dru-giej części wystąpi młoda wokalistka jazzowa: Monika Borzym wraz z zespołem.

W ramach ESK odbędzie się także koncert „Wysocki. Wschody i zachody”, w którym z twórczością Wysockiego zmierzą się artyści młodego pokolenia: Kacper Kuszewski, Nata-lia Sikora, Karolina Artymowicz, Arek Kłusowski, Buslav, Jan Traczyk oraz Marcel Sabat.

Kolejnym wydarzeniem będzie koncert “Odgłosy zanikającego świata” Krzesimira Dęb-skiego z udziałem Kamila Radzimowskiego z zespołem, którzy zaprezentują taneczną i żywą muzykę bałkańską, żydowską i azerską, z towarzyszeniem tradycyjnych ormiańskich tancerek.

Projekty interdyscyplinarne

Jedną z idei festiwalu jest synteza różnorodnych gatunków sztuki. Podczas Europejskiego Stadionu Kultury zaprezentowane zostaną projekty łączące w sobie różne elementy: muzykę, taniec, teatr, sztuki wizualne. Jednym z takich wydarzeń jest performance “Tableau Vivant. Żywy obraz” – multidyscyplinarny, autorski projekt Mike Hentz’a, który do współpracy zaprosił europejskich twórców poruszających się w obszarach sztuk wizualnych, performatywnych, pracujących z muzyką, światłem, choreografią i designem. Różnorodność form sztuki i jej piękna można będzie doświadczyć na wielu poziomach – ‘tu i teraz’ podczas realizacji w sali górnej BWA, i na wystawie, która będzie swojego rodzaju materialnym, nieruchomym śladem wydarzenia. Osią wydarzenia będzie instalacja przestrzenna, wokół której zadzieje się performance i gdzie ujawni się piękno w 18 odsłonach.

Niezwykle ciekawym projektem jest “Ucho – dźwiękowy wehikuł” – komfortowa strefa relaksu, w której uczestnicy w trakcie ok. 20 min seansu 3 słuchowisk 3D zanurzą się w dźwiękową przestrzeń zawierającą odniesienia do rzeszowskich klimatów połączonych z ukraiń-skimi motywami językowymi i muzycznymi. Słuchacze, dzięki wykorzystaniu słuchawek bę-dą mieli okazję intensywnego pobudzenia wyobraźni i zmysłu słuchu oraz doznania dźwięko-wej podróży w głąb siebie.

Wystawy

Europejski Stadion Kultury to również liczne wystawy. W ramach projektu Ulica, dokumen-talno-społecznego eksperymentu wykorzystującego fotografię do twórczego współdziałania i wizualnego dialogu między polskimi i ukraińskimi mieszkańcami Rzeszowa, zostaną zaprezentowane społecznie zaangażowane projekty fotograficzne polskich i ukraińskich twórców dokumentalnych.

Co mają do powiedzenia o sobie polscy i ukraińscy mieszkańcy Rzeszowa dowiedzą się wi-dzowie wystawy plenerowej „Sami o sobie”, którzy będą mogli dokonać samodzielnego porównania podobieństw i różnic między mentalnością polską i ukraińską. Ekspozycja powstała w wyniku społecznej foto akcji „Powiedz nam coś o sobie” i warsztatów fotograficz-nych „Jak widzisz Rzeszów?” organizowanych przez Fundację Aparat Caffe, Estradę Rze-szowską, RSF i Fundację Rzeszowską.

Wystawa “Jak widzimy Ukrainę?” prezentuje niepublikowany dotąd dorobek fotograficzny członków Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego, który jest pryzmatem polskich dokumentalistów na Ukrainę. Wystawa stanowi pretekst do rozmów na temat naszej wspólnej międzynarodowej przeszłości w czasie festiwalu ESK 2018.

Wystawa “Jak jesteśmy widziani?” umożliwia nam spojrzenie na nas samych przez pry-zmat naszych ukraińskich sąsiadów, jest też punktem odniesienia do rozmów na temat tego, jak jesteśmy postrzegani przez ludzi, na których dotąd nie zwracaliśmy większej uwagi w na-szej codzienności.

Uwieńczeniem realizacji społecznie zaangażowanych projektów fotograficznych polskich i ukraińskich twórców dokumentalnych będzie uroczysty duowernisaż w Galerii Nierzeczywi-stej RSF.

Wystawa fotografii „Karpaty Wschodnie” Jacka Wnuka zostanie zaprezentowana w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Ukazuje ona atmosferę ukraińskiej części łuku Karpat ciągną-cych się od Bieszczadów aż po Czarnohorę. Podczas wernisażu zaprezentowana zostanie diaporama „Fotografia podróżnicza” autorstwa Jacka Wnuka, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi wydziału operatorskiego kierunku Fotografia. Jacek Wnuk poprowadzi również otwarte warsztaty fotograficzne.

W Muzeum Dobranocek natomiast zostaną zaprezentowane wystawy “Świat przedmiotów i wspomnień rodziców i dziadków” wystawa ukazująca życie codzienne w latach 50-90tych poprzez ekspozycje zwykłych, powszednich przedmiotów używanych w każdym domu oraz “Dobranocki ze wschodu – Чебурашка” – wystawa przedstawiająca popular-nych bohaterów oraz twórców animacji o sympatycznym Kiwaczku, Krokodylu Gienie, ich przyjaciołach oraz wiecznie rozrabiającej Szapoklak.

Spektakle

W niedzielę 24 czerwca widzowie będą mogli zobaczyć dwa spektakle teatralne: spektakl pt. „St. Nicholas” – monodram Conora McPhersona w wykonaniu Szymona Kuśmidra oraz spektakl “Shafa” ukraińskiego teatru Kubara. Spektakl “Shafa” to mistyczna podróż do sa-mego serca nieznanej Ukrainy, z elementami muzyki na żywo łączący dawne ukraińskie pieśni i rytuały ludowe z nowoczesnym teatrem. „Shafa” zachwyca bogactwem obrazów, rytuałów, scen dramatycznych i muzycznych.

Taniec

Ważnym elementem Europejskiego Stadionu Kultury jest też taniec. Intrygujący spektakl ta-neczny “Ogrody przyjemności” to kilka scen pokazujących ciało wolne, improwizujace, ale też ulegajace konwenansom i formom. Ciało w kontakcie z drugim ciałem. Ciało prywatne, rytualne, indywidualne i społeczne. Ciało jako mięso i jako poezja… Ciało, które staje się przestrzenią. Spektakl w wykonaniu Teatru O.de.la z choreografią Marty Buty odbędzie się przy fontannie na Bulwarach.

„Słowiańskie wianki od Kupałki” to performance taneczny oparty na motywach słowiań-skich, który zostanie zrealizowany w przestrzeni miejskiej. Działanie rozpocznie się na ul. 3 Maja, następnie tancerze przejdą na al. Pod Kasztanami, a finał nastąpi przy Fontannie Multimedialnej.

Po raz kolejny odbędą się też zawody taneczne Bitwa o Wschód – Battle of the East. W ramach wydarzenia odbędą się też darmowe warsztaty taneczne.

Pokazy filmowe

W ramach projektu Kino ze Wschodu vol.2 – prezentującego problematykę państw i obsza-ru kulturowego Wschodu zaplanowano projekcję filmów: “5 rozbitych kamer” i “Koudelka. Shooting Holy Land”. Filmy pokazywane w ramach tego projektu nagradzane są na festi-walach filmowych w Polsce, Europie i na świecie.

W Muzeum Dobranocek odbędzie się Pokaz filmów animowanych z 6 edycji Ogólnopol-skiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA THE BEST OF O!PLA 2018 oraz spotkanie z dy-rektorem Festiwalu Piotrem Kardasem. Uczestnicy będą mogli zobaczyć najlepsze filmy, które zdobyły Złote, Srebrne i Brązowe Tobołki Koziołka Matołka na szóstej edycji festiwalu.

W Klubie Festiwalowym zostaną zaprezentowane filmy krótkometrażowe z festiwalu Euroshorts. Euroshorts jest międzynarodowym festiwalem filmowym, organizowanym przez Fundację Młodego Kina, która promuje i wspiera młodych artystów oraz wybitne osiągnięcia w filmie krótkometrażowym.

Klub Festiwalowy: festiwal food trucków, strefa kibica, silent disco

W program festiwalu na stałe wpisał się już Klub Festiwalowy, zlokalizowany na rzeszowskich Bulwarach. Klub Festiwalowy to z jednej strony strefa relaksu i miejsce spotkań, z dru-giej przestrzeń, w której odbywają się koncerty, warsztaty i inne wydarzenia.

Również w Klubie Festiwalowym przez cztery dni trwać będzie Street Food Festival. Fani ulicznego jedzenia będą mogli spróbować jedzenia z food trucków z całej Polski, serwujących dania kuchni świata.
Na pewno ucieszą się też fani Silent Disco, które w tym odbędzie się w piątek i sobotę. Si-lent Disco to oryginalny i nietypowy koncept “cichej dyskoteki”, podczas której uczestnicy tańczą do wybranej muzyki słuchanej przez słuchawki. Projekt po raz pierwszy zawitał do Rzeszowa właśnie dzięki ESK i na stałe wpisał się w program festiwalu – co rok bowiem cie-szy się coraz większą popularnością.

W 2018 roku Europejski Stadion Kultury sięga do swoich korzeni. ESK narodził się jako pro-jekt kulturalny towarzyszący Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej. W tym roku, w związku z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, organizatorzy chcą po raz kolejny sięgnąć po pozytywne sportowe emocje i wspólnie wspierać reprezentację Polski. Mecz fazy grupowej Pol-ska – Kolumbia będzie można oglądać na dużym ekranie LED w dwóch strefach kibica: w Klubie Festiwalowym i na rzeszowskim Rynku.

Atrakcje dla dzieci

Organizatorzy festiwalu jak co roku zapewniają też moc atrakcji dla dzieci. W Smyk Arenie w Klubie Festiwalowym czekać będą Hocki-Klocki – mobilny plac zabaw z ogromnych klocków piankowych, zapewnia świetną zabawę dla młodszych i starszych dzieci, Kino sferyczne – prezentujące edukacyjne filmy pod kątem 360 stopni, wyświetlane w kopule o średnicy 5 m, gdzie dzieci mogą leżeć na miękkich i wygodnych matach oraz Kosmiczna Stacja Dizajnu – to instalacja przestrzenna, w której wraz z dziećmi produkowana jest natężona ilość zabawy, pomysłów i kosmicznych wizji. To innowacyjna formuła, która uczy dzieci doświadczania, samodzielnego tworzenia oraz twórczego myślenia. Dzieci będą również mogły wziąć udział w warsztatach tworzenia bajkowych lalek, warsztatach tworzenia komiksu, warsztatach plastycznych (farbowanie ubrań, ogrody w słoikach, lepienie w glinie), teatralnych, prowadzonych przez Szymona Kuśmidra czy warsztatach “Słowiańskie duchy dobrych życzeń”, w ramach których odbędą się warsztaty linorytu, podczas których uczestnicy poznają legendy, strachy, demony ludowe charakterystyczne dla kultury Polski i Ukrainy; zaś zdobyte informacje wykorzystają do zaprojektowania własnego stracha oraz warsztaty tworzenia lalek motanek. Motanki to słowiańskie ludowe lalki wykonane ze skrawków mate-riału, których zadaniem jest chronić swojego właściciela; podczas warsztatów będziemy tworzyć własne lalki i powierzać lalkom swoje życzenia tak by pełniły swoją funkcję magiczną.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

Tej nastolatki szuka podkarpacka policja
Dodatkowe połączenia Lufthansy z Rzeszowa do Monachium
Trudna sytuacja Fundacji Felineus z Rzeszowa. Jest zbiórka
Dwa nowe przypadki koronawirusa na Podkarpaciu
Tim McMillan & Rachel Snow (Australia) zagrają w Rzeszowie!
Narkotyki sprzedawali w hurtowych ilościach, głównie powyżej kilograma
Kolejny pożar domu mieszkalnego
Pijany sprawca dwóch kolizji zatrzymany przez policjantów
Nożownik zaatakował śpiące małżeństwo!
Niebywałe! Wędruje z krzyżem po Polsce i opowiada o Bogu!
Tysiące wniosków o zasiłki do ZUS
Znamy zwycięzców IV edycji konkursu web.Master podkarpacki
Koncert z cyklu „Czwartki Jazzowe - kontynuacja”
5-letnia dziewczynka potrącona przez autobus
Dożynki diecezjalne już 25 sierpnia
Jeden weekend i 200 kierowców zatrzymanych za prędkość
Michał Szpak gwiazdą 10. Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka w Meloniku”
Wkrótce widowisko historyczno-muzyczne „Rzeszów Niepodległy”
48 milionów będzie kosztować rewitalizacja zbiornika na Wisłoku
Przełamywanie stereotypów w firmie JPB Systeme
Ośmiu kierowców straciło prawa jazdy
Rzeszowski Dom Kultury zaprasza na IV Rzeszowską Noc Poezji
Podkarpaccy rolnicy świętowali zakończenie zbiorów
Starlinki na podkarpackim niebie. To nic groźnego [FOTO, WIDEO]
Terytorialsi wspierają administrację publiczną na Podkarpaciu
Z uśmiechem w Nowy Rok - czyli spektakle stund-upowe, na które warto się wybrać w styczniu
13 kierowców straciło prawa jazdy
Nowy łącznik autostradowy na Podkarpaciu [WIDEO]
Uroczystość 666-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa
Wystawa Grand Press Photo 2018 w Rzeszowie