Numer alarmowy 997 będzie przeniesiony do CPR

Numer alarmowy 997 będzie przeniesiony do CPROd 21 czerwca rozpocznie się w województwie podkarpackim procedura przejmowania obsługi zgłoszeń z numeru 997 przez operatorów numeru alarmowego 112.

Proces ten zakłada przejmowanie po 4 komendy powiatowe/miejskie policji dziennie, rozpoczynając od Komendy Miejskiej w Rzeszowie. Zakończenie zaplanowane jest na 28 czerwca. O szczegółach poinformowali podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa.

– Organizacyjnie i technicznie jesteśmy przygotowani do realizacji tego zadania, a wspólnie szkolenia przeprowadzone z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie pozwoliły na poznanie swojej specyfiki pracy, co w konsekwencji usprawni obsługę zgłoszeń – powiedziała wojewoda podczas spotkania z mediami.

Proces przełączania numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego w całym kraju rozpoczął się w kwietniu i będzie trwał do grudnia br.

Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z Policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.

Operatorzy numerów alarmowych w CPR odebrali w zeszłym roku prawie 8,5 mln fałszywych zgłoszeń (prawie 45 proc. wszystkich). Odsetek zgłoszeń fałszywych w 2017 r. zmniejszył się o ponad 2 proc. Jednak w dalszym ciągu jest to ogromna liczba zgłoszeń (dane w skali kraju).

W związku z tym przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują.

Udany pilotaż na Śląsku

W listopadzie 2017 roku został przeprowadzony pilotaż przełączenia numeru alarmowego 997 do CPR w województwie śląskim. W efekcie wszystkie zgłoszenia kierowane do numeru alarmowego 997 z terenu województwa śląskiego są obecnie obsługiwane przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, tak samo jak zgłoszenia na numer alarmowy 112.

Dobre wyniki pilotażu przeprowadzonego na Śląsku, sprawiły że na ten rok zaplanowano przejęcie przez CPR obsługi numeru alarmowego 997 w całej Polsce.

Sprawniejsze przyjmowanie zgłoszeń

Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia.

Skróceniu ulega również czas oczekiwania na odebranie połączeń. Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie podobny.

Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.Nie przegap:

Marszałek i przewodniczący sejmiku wspólnie o sytuacji w podkarpackiej służbie zdrowia
Żubr wędruje przez Podkarpacie! Ruszył na północ regionu
Stu Polaków wraca z Włoch na Podkarpacie. Trafią na kwarantannę w Bieszczady
Młodzi programiści z Podkarpacia zmierzą się w IV edycji konkursu „web.Master podkarpacki”
Policjanci zabezpieczyli marihuanę przywiezioną z Czech
Polska Grupa Lotnicza zbuduje w Rzeszowie bazę techniczną dla samolotów
Służby ostrzegają: w regionie wystąpią problemy z powietrzem
Wotum zaufania dla prezydenta Tadeusza Ferenca
W sierpniu kolejne pokazy lotnicze
Chcesz się rozwijać i szukasz dofinansowania na realizację prac B+R? Przyjdź na warsztaty NCBR w Rze...
Wypadek na A4. Ciężarówka uderzyła w osobówkę
Uciekł z miejsca kolizji. Zostawił jednak tablice rejestracyjne
Tej nastolatki szuka podkarpacka policja
Wakacje 2018 na Podkarpaciu: ponad 150 mniej wypadków, niż przed rokiem
Ulgi podatkowe a praca w Holandii. Poznaj szczegóły dokonywania rozliczenia
Wielki sukces pojazdów blinkee.city w Rzeszowie – ponad 130 tys. km przejechane!
Audi uderzyło w barierki i drzewo, później wpadło do potoku
Próbował okraść salon jubilerski. Poszukiwania sprawcy
Od 1 sierpnia nowe ceny biletów MPK
Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło swoje listy wyborcze do Sejmiku Podkarpackiego
Święto Paniagi odwołane
Od 1 czerwca miejskie autobusy będą jeździć jak przed epidemią
Zagłosuj na projekty zgłoszone do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego
W Rzeszowie dyskutowano o budżecie UE dla Polski i Podkarpacia
Policjanci rozbili grupę handlującą środkami poronnymi
Tysiące wniosków o zasiłki do ZUS
Chińska, indyjska, a może tajska? Poznaj różne rodzaje kuchni orientalnej i wybierz swój ulubiony!
Koncert z cyklu „Czwartki Jazzowe - kontynuacja”
Pijana wjechała w słup. Mąż chciał wziąć winę na siebie
Zaginęła 28-letnia mieszkanka Rzeszowa