Wojciech Buczak: Darmowe przejazdy autobusowe dla uczniów oraz dodatkowa ulga dla studentów to inwestycja w przyszłość Rzeszowa

Wojciech Buczak: Darmowe przejazdy autobusowe dla uczniów oraz dodatkowa ulga dla studentów to inwestycja w przyszłość Rzeszowa

Propozycje darmowych przejazdów dla uczniów i 50 % obniżkę dla wszystkich studentów w stosunku do obecnych cen przedstawili na briefingu prasowym Poseł Wojciech Buczak oraz radni miasta Rzeszowa. Chcą, aby z ulg na przejazdy środkami komunikacji miejskiej mogli korzystać nie tylko studenci z zagranicy jak chce prezydent Ferenc, ale wszyscy którzy uczą się i studiują w Rzeszowie.

– Traktujemy tę propozycję jako inwestycję. Darmowe przejazdy dla uczniów i studentów to szansa na walkę ze smogiem, mniejsze korki i więcej pieniędzy w portfelach mieszkańców miasta, które będą mogli wydać na inne potrzeby swoich rodzin, na kulturę, edukację. Traktujemy również tę propozycję jako promocję transportu publicznego. Chcemy zwłaszcza wśród najmłodszych budować dobre nawyki i przekonywać ich do korzystania z publicznych środków komunikacji, których rozwój jest przyszłością miasta.

– W naszym mieście niestety transport miejski nie jest dość popularny. Wciąż wielu nas wybiera samochód jako podstawowy środek komunikacji, dlatego należy podejmować inicjatywy, których efektem będzie większa popularność transportu miejskiego.

– Warto podkreślić, że darmowe przejazdy dla uczniów wprowadziła m.in. Warszawa, co przyniosło ogólny wzrost sprzedaży biletów i większe zyski. Podobne rozwiązania wprowadzono również w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Wrocławiu czy Krakowie. Rzeszów również powinien podążyć tą ścieżką.

– Dzięki środkom z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia do Rzeszowa trafiają nowe autobusy, ale co z tego skoro oferta miejskiej komunikacji nie jest dość atrakcyjna. Darmowe przejazdy to pierwszy krok w stronę promocji komunikacji miejskiej. W przyszłości należy również zwiększyć ilość kursów, poprawić statystki dotyczące punktualności i zmodyfikować niektóre trasy przejazdów.

– Prezydent Ferenc woli dać darmowe przejazdy studentom z zagranicy, my chcemy pomóc mieszkańcom miasta, naszym uczniom i wszystkim studentom nie tylko z zagranicy. Taka jest różnica. Patrzymy na tę propozycję również z perspektywy zmniejszającej się liczby studentów. Przykładowo w porównaniu semestrów 2015/2016 do 2016/2017 liczba studentów spadła o ok 2 tys. To dla miasta poważny problem i wyzwanie. Trzeba podejmować odważne kroki, aby zachęcać młodych ludzi do studiowania w Rzeszowie. Należy wzmacniać Rzeszów jako ośrodek akademicki ponieważ ma to realne przełożenie na rozwój miasta a nasza propozycja wpisuje się w tego typu działanie.

Ucząca się i studiująca młodzież jest „sprężyną rozwojową Rzeszowa”. Miasto ma wymierne korzyści z napływu tej młodzieży, do tej pory władze miasta niewiele zrobiły dla tej grupy społecznej. Ulgi komunikacyjne mogą być dobrym początkiem do dalszych działań.