Okulary przeciwsłoneczne – jak wybrać najlepsze?

Okulary przeciwsłoneczne – jak wybrać najlepsze?

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny i stylowy dodatek do naszego codziennego outfitu, ale również ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dowiedz się na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Bogaty wybór kolorów szkieł, oprawek czy fasonów okularów, nie gwarantuje nam właściwego zabezpieczenia oczu. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że niewłaściwie dobrane mogą, w najgorszym wypadku, doprowadzić do pogorszenia wzroku. Dlatego tak ważne jest by podczas zakupów zwracać uwagę na wybór odpowiednich szkieł, które będą właściwie chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem. W niniejszym artykule podpowiemy jak wybrać idealne okulary przeciwsłoneczne.

1. Zadbaj o właściwy filtr przeciwsłoneczny

Im wyższy filtr, tym lepsza ochrona naszych oczu, a co za tym idzie, mniejsze ryzyko zachorowania m.in. na zaćmę, czerniaka, zapalenie spojówek, jak również degeneracji plamki żółtej. W słoneczne dni warto zakładać okulary z filtrem 400. Dzięki temu mamy pewność, że ochronią nas zarówno przed promieniowaniem UV, jak i UVB. Na oznaczeniach często możemy znaleźć wzmiankę o ochronie również przed UVC; jeśli jednak za tę funkcję mielibyśmy zapłacić więcej, to raczej nie warto, bowiem wspomniane promieniowanie pochłaniane jest przez ziemską atmosferę i tym samym nie stanowi dla nas zagrożenia.

2. Sprawdź filtr polaryzacyjny

Filtr polaryzacyjny nie jest niezbędny do ochrony naszych oczu, jednak stanowi dobry i użyteczny dodatek do okularów. Niweluje on bowiem wszystkie błyski światła, dzięki czemu swobodnie, bez mrużenia oczu możemy patrzeć w kierunku słońca. To szczególnie przydatna funkcja dla kierowców czy rowerzystów, którzy mogą zachować odpowiednią widoczność i tym samym bezpieczeństwo na drodze.

3. Kupuj w sprawdzonych miejscach

Tego, czy okulary przeszły właściwe testy, posiadają certyfikat jakości oraz odpowiednie filtry nie dowiesz się kupując szkła na bazarach czy w zwykłych sklepach wielobranżowych. Wybierajmy takie miejsca, które dają pewność, że płacimy za jakość a nie za zwykłe i bezużyteczne szkła. Zaleca się kupowanie okularów przeciwsłonecznych u optyków lub sklepach specjalizujących się w ich produkcji. Jeżeli pragniesz połączyć nietuzinkowy design ze skuteczną ochroną, godnym polecenia miejscem będzie: https://born86.pl/ . Znajdziesz tu stylowe okulary przeciwsłoneczne w atrakcyjnej cenie; dodatkowo, każdy model posiada właściwe zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem UV i UVB.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wybierając modne okulary trzeba pamiętać, że kolory szkieł mają wpływ na odbiór otaczającej nas rzeczywistości. Jeżeli wybierzemy te o zabarwieniu pomarańczowym lub żółtym, poprawimy kontrast widzenia, zwłaszcza jeśli za oknem jest dość pochmurno. Brązowy najlepiej pochłania niebieskie światło, które odpowiedzialne jest za odbłyski. Natomiast szarozielone zabarwienie szkieł zapewnia neutralne widzenie przedmiotów, co poprawia z kolei ocenę odległości.