Czym różnią się od siebie monety z różnych stopów metali

Czym różnią się od siebie monety z różnych stopów metali

Numizmatyka to hobby o którym słyszeliśmy wszyscy. Na pozór dość nudne, tak na prawdę kryje za sobą niesamowite historie. Każda moneta, to namiastka dawnych czasów. Wystarczy kilka chwil, by wyczytać z nich ważne dane historyczne.

Monety złote

Często są najbardziej poszukiwane. Złoto jest bardzo cennym kruszcem i każdy kolekcjoner chciałby mieć choć jedną monetę numizmatyczną wykonaną właśnie ze złota. Oczywiście na rynku znajdziemy wiele podróbek dlatego dobrze jest wiedzieć, czym charakteryzuje się to kruszywo. Ciężko jest podrobić złote monety. Każdy numizmat ma określoną wagę i wielkość. W związku z tym, że złoto jest ciężkie, aby stworzyć monetę z innego kruszcu, zwyczajnie trzeba użyć go dużo więcej. Podróbka będzie więc grubsza lub większa niż oryginał. Dlatego też sprawdzanie autentyczności numizmatu należy rozpocząć od dokładnych pomiarów. Jeśli znamy dane dotyczące oryginału, szybko rozpoznamy sfałszowaną monetę.

Monety srebrne

Obecnie jest ich raczej niewiele. Większość wybijanych w dzisiejszych czasach monet tworzy się z innych kruszców. Niegdyś jednak był to dość popularny materiał. To właśnie ze srebra tworzone pierwsze monety. Warto przypomnieć, że czyste srebro jest bardzo miękkie i dopiero po dodaniu innego pierwiastka twardnieje. W zależności od monety numizmatycznej ilość dodatkowych pierwiastków może być różna.

Inne mieszanki

W historii numizmatyki zdarzają się takie egzemplarze, które są stworzone z kilku różnych metali. Przykładowe mogą być to: srebro, miedź, nikiel i cynk. Jest to jednak bardzo skomplikowane połączenie i wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia w łączeniu niezbędnych półproduktów.

Niezależnie od tego jakich monet numizmatycznych szukamy, warto zapoznać się z ofertą Skarbnicy Narodowej. Znajdziemy tam mnóstwo ciekawych egzemplarzy: złotych, srebrnych jak i stworzonych z innych metali (na przykład: platyny, mosiądzu czy brązu). Dzięki prostej wyszukiwarce możemy zaznaczyć przedział cenowy, kraj pochodzenia, typ, metal a nawet motyw monety – sprawi to, że szybko znajdziemy coś, co nas zainteresuje.