Polska i Słowacja rozwija infrastrukturę drogową [WIDEO]

Polska i Słowacja rozwija infrastrukturę drogową [WIDEO]0
(0)

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz minister Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej Arpád Ersek, podpisali w Barwinku umowę o lokalizacji miejsca połączenia drogi S19 z drogą R4 po stronie słowackiej. Dokument ma stworzyć podstawy prawne do wspólnego ustalenia przebiegu szlaków w rejonie przygranicznym. Ministrowie podpisali także umowę o budowie mostu granicznego przez potok Jeleśna w Małopolsce. W wydarzeniu wziął udział marszałek województwa Władysław Ortyl.

Spotkanie przy polsko-słowackiej granicy rozpoczęła wspólna wizyta delegacji w okolicach starego przejścia granicznego Barwinek-Vyšný Komárnik. Następnie przedstawiciele rządów złożyli podpisy pod porozumieniem i wzięli udział w konferencji prasowej. W spotkaniu z mediami uczestniczył marszałek Władysław Ortyl, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, szef sejmowej Komisji Infrastruktury – poseł Bogdan Rzońca, poseł Piotr Babinetz. Nie zabrakło lokalnych samorządowców, sejmik województwa reprezentował radny Wojciech Zając.

Minister Adamczyk mówił o współpracy między państwami w zakresie dot. rozbudowy infrastruktury drogowej.

– Polska i Słowacja ściśle współpracują przy modernizacji infrastruktury w obszarze wspólnych połączeń transgranicznych. Celem naszych działań jest utworzenie dogodnej i konkurencyjnej oferty przewozowej, zarówno w transporcie drogowym, jak i na kolei. Istotne znaczenie w tym procesie mają: korytarz Bałtyk – Adriatyk, szlak Via Carpatia oraz transgraniczne połączenia kolejowe. Skupiamy się również na innych inwestycjach, o czym świadczą podpisane dziś umowy – mówił w barwinku Andrzej Adamczyk.

Wtórował mu Arpad Ersek, dodając:

– Jestem zaszczycony i zadowolony, że postawiliśmy tę przysłowiową kropkę nad „i”. Rozmawialiśmy już o tych umowach kilkukrotnie przy okazji spotkań u nas czy u państwa. Dzisiaj sfinalizowaliśmy te rozmowy podpisaniem umów, które mam nadzieję będą nam dobrze służyć. Wspominaliśmy o Via Carpatia, która będzie nas łączyć i zapewni nam możliwość transportu i dotarcia do wielu miejsc. To nasza priorytetowa budowa, dlatego tak troszczyliśmy się o finalizację tej umowy. Via Carpatia jest dla nas dobra, gdyż ograniczy migrację zarobkową oraz poprawi bezpieczeństwo na drogach. O to musimy dbać szczególnie, bo potrzebujemy ruchu towarowego. Myślę, że jeszcze nie jeden projekt przed nami – mówił przedstawiciel słowackiego rządu.

Marszałek Ortyl mówił o zaawanswaniu prac przy realizacji S-19 na Podkarpaciu.

– Gratuluję podpisania tego porozumienia oraz wyrażam podziękowania. Ta decyzja to kolejny krok, aby szlak Via Carpatia stał się faktem. Na tym nie poprzestajemy, dbamy o to, aby wszystkie wjazdy i zjazdy na S-19 były czynne. Dzisiaj na Podkarpaciu siedem zjazdów jest już przygotowywanych na moment otwarcia drogi w naszym regionie. Pieniądze na te inwestycje pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego WP, budżetu województwa oraz transgranicznego programu Interreg Polska-Słowacja – powiedział marszałek.

Polska droga ekspresowa S19 oraz słowacka droga ekspresowa R4, stanowią część międzynarodowego szlaku drogowego Via Carpatia. Szlak przebiega obecnie przez 9 państw i liczy ok. 7700 km. W każdym państwie stan jego realizacji jest zróżnicowany, m.in. ze względu na położenie i ukształtowanie geograficzne czy dostępność funduszy unijnych.

Korzyści wynikające z realizacji traktu to m.in. włączenie regionów słabiej rozwiniętych w główny strumień wymiany międzynarodowej i wykorzystanie ich potencjałów rozwojowych. Via Carpatia stworzy także możliwość otwarcia na inne kraje w ramach UE oraz spoza UE, takie jak Turcja, Ukraina, Białoruś czy kraje Bałkanów Zachodnich.

Budowa odcinka przygranicznego drogi ekspresowej S19 wynika z Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023 (z perspektywą do 2025 r.). Zgodnie z nowelizacją Programu uchwaloną w lipcu 2017 roku budowa odcinka węzeł Babica – Barwinek planowana jest na lata 2021-2025.

Po uroczystości podpisania umów, odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli obu ministerstw w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej w Dukli.

za UMWP

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

Na Pol'And'Rock Festival pociągiem także z Rzeszowa
Wydłużony czas oczekiwania na przejściach granicznych z Ukrainą
Warta wesprze dwa szpitale - w Łańcucie i Rzeszowie
Od środy żłobki i przedszkola w Rzeszowie będą otwarte
Jak dochodzić odszkodowania od pracodawcy?
Czy warto skorzystać z pomocy dietetyka?
Policjanci ścigali pijanego kierowcę. Miał 3 promile!
Znamy zwycięzców IV edycji konkursu web.Master podkarpacki
II Letnie Spotkania Teatralne „Kołowrotek”
Uwaga, oszuści! Tym razem ostrzeżenie wysłał ZUS!
Jak zakupy to tylko przez Internet – oto wady i zalety kupowania online
Weekendowe uroczystości żołnierzy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Czerwonka na Podkarpaciu! 14 osób chorych!
Gigantyczna pomoc z Ropczyc dla szpitala w Łańcucie
Wikana Square - osiedle inne niż wszystkie!
By w nowych podkarpackich tunelach było bezpiecznie
Najszybszy Internet na świecie jest w Poznaniu!
Świnia siedziała na miejskiej drodze. Uciekła z transportu
Centralne Pokazy Lotnicze w sierpniu
Nie zgłosił wwożonych do Polski pieniędzy. Sporo go to kosztowało
Nowoczesny obiekt będzie służył mieszkańcom powiatu rzeszowskiego
Gdy zobaczył policjantów schował się w krzakach
Dwa tragiczne wypadki na drogach Podkarpacia
Planujesz urlop w Rzeszowie? Zobacz gdzie się zatrzymać
Policjanci zatrzymali mężczyzn podejrzewanych o usiłowanie zabójstwa
Medycyna estetyczna zatrzymuje upływ czasu
Próbował okraść salon jubilerski. Poszukiwania sprawcy
73-letni mężczyzna zginął pod kołami opla
Ile kosztują meble kuchenne na wymiar? Sprawdzamy ceny
Wypadek na autostradzie. Poszkodowany motocyklista