Podmiejska Kolej Aglomeracyjna coraz bliżej

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna coraz bliżej0
(0)

Już wkrótce mieszkańcy Dębicy, Przeworska, Kolbuszowej i Strzyżowa będą mogli dojechać do stolicy Podkarpacia Podmiejską Koleją Aglomeracyjną. Stanie się to możliwe dzięki zmodernizowaniu infrastruktury kolejowej za kwotę 300 milionów złotych. W ramach inwestycji powstanie także łącznik kolejowy między Rzeszowem a lotniskiem.

Umowę na budowę i modernizację linii kolejowej oraz infrastruktury przystankowej podpisali: marszałek Władysław Ortyl i Przemysław Gorgol p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Przy podpisaniu umowy obecni byli także: Lucyna Podhalicz, Wicewojewoda Podkarpacki, Wojciech Buczak poseł na Sejm RP, Witold Słowik podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Łukasz Smółka szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury oraz Jerzy Cypryś przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Po podpisaniu umowy marszałek podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do urzeczywistnienia tego projektu.

– Dziękuję wszystkim, którzy wnieśli wkład w przygotowanie tego ważnego dla Podkarpacia projektu. W sumie do naszego regionu trafia 580 mln zł, za które będzie realizowany projekt Podmiejskiej Kolei Administracyjnej. Projekt obejmuje aż 16 samorządów z 730 tysiącami ludzi, co daje 1/3 mieszkańców województwa podkarpackiego. Podmiejska Kolej Aglomeracyjna będzie służyć mieszkańcom naszego regionu, ale też będzie się przekładać na rozwój gospodarki Podkarpacia – powiedział Władysław Ortyl.

Witold Słowik podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju zwrócił uwagę, jak bardzo ten projekt jest potrzebny Podkarpaciu.

– Linia kolejowa łącząca Rzeszów z portem lotniczym, to nie tylko dobre skomunikowanie z lotniskiem, ale z całą strefą Doliny Lotniczej, jak również z Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Wpisuje się ona w szerszy plan budowy kolei aglomeracyjnej, w tym przystanków i węzłów przesiadkowych. Dzięki temu projektowi poprawi się cała komunikacja publiczna w aglomeracji rzeszowskiej, co przełoży się na to, że więcej mieszkańców regionu będzie z niej korzystać. Będzie można na przykład pozostawić swój samochód na parkingu i pociągiem dojechać do pracy, czy uczelni – mówił podsekretarz Witold Słowik.

W ramach przedsięwzięcia zostanie zmodernizowanych kilkadziesiąt przystanków, a kilkanaście kolejnych powstanie od podstaw. Wybudowane lub przebudowane zostaną także drogi dojazdowe i parkingi w systemie park&drive, dodatkowo powstaną chodniki i stojaki na rowery. Nowoczesna infrastruktura ma zachęcić do częstszego korzystania mieszkańców regionu z przejazdów kolejowych.

Z Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej będą korzystać nie tylko mieszkańcy wymienionych miast, ale także wszyscy, których miejscowości położone są na liniach przejazdu, np. Głogowa Małopolskiego czy Boguchwały. Pociągi w godzinach szczytu komunikacyjnego będą kursować co 30 minut, poza szczytem co 60 minut, a w dni wolne od pracy co 120 minut.

Hitem będzie budowa od podstaw połączenia kolejowego z Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka o długości 5 kilometrów. To połączenie jest długo wyczekiwane nie tylko przez mieszkańców Rzeszowa, ale wszystkich, którzy sprawnie i komfortowo chcą się przedostać na podrzeszowskie lotnisko.

Założeniem przedsięwzięcia realizowanego wspólnie przez Województwo Podkarpackie, 16 gmin z terenu Podkarpacia i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jest usprawnienie komunikacji w regionie i zmniejszenie korków na drogach. Poprawi się nie tylko infrastruktura, ale również komfort przejazdów, dzięki zakupowi nowoczesnego taboru kolejowego, na który w maju bieżącego roku samorząd województwa podpisał umowę. Mają to być nowoczesne pojazdy szynowe, zapewniające komfort i bezpieczeństwo, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna jest jednym z największych przedsięwzięć na Podkarpaciu w trwającym właśnie rozdaniu unijnych środków na lata 2014-2020. Ma ona być uzupełnieniem oferty transportu kolejowego, jaki urząd marszałkowski realizuje wspólnie ze spółką Przewozy Regionalne. W sumie na uruchomienie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej zawierającej budowę i modernizację infrastruktury oraz zakup taboru, zostanie przeznaczonych ok. 588 mln złotych. Część realizowana przez samorząd województwa wynosi 287 mln zł, z czego 117 mln zł to dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

Fotobudka to najlepsza atrakcja na imprezę
W Rzeszowie powstanie centrum komunikacyjne
Alarmy bombowe zakłóciły maturę w regionie
Trwają poszukiwania 48-letniego mieszkańca Dynowa
Podkarpackie wysoko w prestiżowym rankingu
Posła Masłowskiego nie dla cen paliwa
Grypa atakuje województwo podkarpackie
Są pieniądze dla podkarpackich uczelni
Pierwsza taka kampania społecznościowa promująca podkarpacką turystykę
Tension Zero gwiazdą dziewiątej edycji festiwalu „Rockowyja”
200 mln zł na przebudowę stacji Rzeszów Główny
Jak dbać o kwiaty sztuczne
Wjechał w opla. Uciekł, gdy poszkodowany kierowca wyczuł alkohol
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na koncert Yagi Kowalik
Są nazwiska nowych posłów z regionu rzeszowskiego
Laser za 700 tys. złotych w krośnieńskim szpitalu
Jak nie odziedziczyć długów
Kapela ze Wsi Warszawa i Woody Sez. Koncert pamięci Rafała Potockiego.
Policyjne patrole rowerowe wyruszyły na ulice Rzeszowa
Prezent dla nastolatka - co kupić, aby był zadowolony?
Czy siłą marki są social media? VII edycja Śniadań Biznesowych z G2A Arena już w listopadzie!
G2A Arena z charytatywną aukcją dla szpitala
Krzyż Tau – historia i znaczenie
Mirosław Karapyta skazany na 4 lata więzienia
Rzeszowskie Centrum Informacji Turystycznej w nowej lokalizacji
Rzeszowskie ALO ze stuprocentową zdawalnością matur
Będzie projekt przebudowy linii Nowy Zagórz – Łupków
Policjanci szukają świadków śmiertelnego wypadku
Polska i Słowacja rozwija infrastrukturę drogową [WIDEO]
Za "Kulisami" Rzeszowa