Komunikat Wojewody Podkarpackiego w sprawie wystąpienia ogniska Afrykańskiego pomoru świń – u świń w województwie podkarpackim

Komunikat Wojewody Podkarpackiego w sprawie wystąpienia ogniska Afrykańskiego pomoru świń – u świń w województwie podkarpackimWojewoda Podkarpacki informuje, że w dniu 1 sierpnia 2018 r., w godzinach popołudniowych, potwierdzono wystąpienie ogniska Afrykańskiego pomoru świń u świń, w gospodarstwie, w którym utrzymywane było 19 sztuk trzody chlewnej w różnym wieku. Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko choroby położone jest w miejscowości Nowe Sioło, w gminie Cieszanów (powiat lubaczowski, województwo podkarpackie).

Badanie laboratoryjne próbek pobranych od świń z tego gospodarstwa, zostało wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. Afrykańskiego pomoru świń w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Służby weterynaryjne niezwłocznie wdrożyły w ww. gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia ASF u świń, w tym uśmiercenie i utylizację świń w ognisku choroby oraz działania dezynfekcyjne.

W związku z wystąpieniem choroby zostanie wydane stosowne rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaczowie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem ASF, sposobu ich oznakowania oraz zakazów i nakazów wydanych na tych obszarach. Rozporządzenie obejmie swoim zasięgiem tereny gmin Cieszanów, Lubaczów i Oleszyce.

Ponadto w celu umożliwienia szybkiej reakcji służb weterynaryjnych na ewentualne wystąpienie choroby oraz zapobieżenie jej dalszemu rozprzestrzenianiu się, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/starosta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u świń, w tym również tego, które może nasuwać podejrzenie wystąpienia ASF. Należy również zgłaszać każdy przypadek znalezienia padłego dzika.

Choroba w Polsce występuje od 2014r. w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim. Województwo podkarpackie do tej pory dzięki skutecznie prowadzonej akcji profilaktycznej broniło się przed ta chorobą.

Zwracamy się z apelem o przestrzeganie zaleceń przekazywanych przez samorządy oraz służby weterynaryjne w celu uniknięcia szerzenia się tej choroby i zmniejszenia strat powstałych z tego tytułu – zarówno dla lokalnej gospodarki jak i mieszkańców województwa.

W dniu 2 sierpnia br w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się specjalnie zwołane posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ogniska ASF na terenie województwa podkarpackiego. Na spotkaniu wydane zostały rekomendacje dla wszystkich służb, inspekcji oraz straży i samorządów bezpośrednio zaangażowanych w zwalczaniu choroby.Nie przegap:

Marszałek Elżbieta Witek z wizytą na Podkarpaciu
Policjanci ścigali pijanego kierowcę. Miał 3 promile!
Kompleksowa obsługa techniczna imprez – wybierz fachowców!
Potężny wiadukt centralny powstanie w Rzeszowie?
"Pożyczył" auto bez wiedzy właściciela i je uszkodził
Rekordowe pierwsze półrocze na lotnisku w Jasionce
Apartamenty nad morzem? Tylko Baltica Apartments
Chcesz się rozwijać i szukasz dofinansowania na realizację prac B+R? Przyjdź na warsztaty NCBR w Rze...
Z Rzeszowa pociągiem dojedziemy na Słowację
Pijany i bez uprawnień kierował daewoo tico
Pożyczki pozabankowe przez internet - czy warto?
Kolejny ważny krok w stronę Via Carpatia
Bilety w Rzeszowie przez komórkę? Teraz to możliwe!
Będzie projekt przebudowy linii Nowy Zagórz – Łupków
Wikana Square - osiedle inne niż wszystkie!
Pierwsze decyzje ws. likwidacji szkód powodziowych
Radni sejmiku przyjęli uchwały pomocowe dla powodzian
Wybieramy portfel męski - na co zwrócić uwagę?
Jak grać, aby wygrać?
15. Rajd Nocy Muzeów odbędzie się online
W Rzeszowie alternatywa dla biopsji gruboigłowej prostaty!
Czołowe zderzenie skody i opla. Nie żyje 20-latek
Przygotowania do budowy przejścia z windami pod torami
Wypadek awionetki na lotnisku Jasionka! Trzy osoby ranne!
Ośmiu kierowców straciło prawa jazdy
Ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dla regionu!
ŚMIERTELNE POTRĄCENIE PIESZEGO W WOLI CICHEJ
Samsung lodówka – wolnostojąca czy do zabudowy?
Pięć nagród dla Rzeszowa w konkursie Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego
Jedna grupa międzyoddziałowa dla uczniów klas ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych