Komunikat Wojewody Podkarpackiego w sprawie wystąpienia ogniska Afrykańskiego pomoru świń – u świń w województwie podkarpackim

Komunikat Wojewody Podkarpackiego w sprawie wystąpienia ogniska Afrykańskiego pomoru świń – u świń w województwie podkarpackim0
(0)

Wojewoda Podkarpacki informuje, że w dniu 1 sierpnia 2018 r., w godzinach popołudniowych, potwierdzono wystąpienie ogniska Afrykańskiego pomoru świń u świń, w gospodarstwie, w którym utrzymywane było 19 sztuk trzody chlewnej w różnym wieku. Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko choroby położone jest w miejscowości Nowe Sioło, w gminie Cieszanów (powiat lubaczowski, województwo podkarpackie).

Badanie laboratoryjne próbek pobranych od świń z tego gospodarstwa, zostało wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. Afrykańskiego pomoru świń w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Służby weterynaryjne niezwłocznie wdrożyły w ww. gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia ASF u świń, w tym uśmiercenie i utylizację świń w ognisku choroby oraz działania dezynfekcyjne.

W związku z wystąpieniem choroby zostanie wydane stosowne rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaczowie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem ASF, sposobu ich oznakowania oraz zakazów i nakazów wydanych na tych obszarach. Rozporządzenie obejmie swoim zasięgiem tereny gmin Cieszanów, Lubaczów i Oleszyce.

Ponadto w celu umożliwienia szybkiej reakcji służb weterynaryjnych na ewentualne wystąpienie choroby oraz zapobieżenie jej dalszemu rozprzestrzenianiu się, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/starosta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u świń, w tym również tego, które może nasuwać podejrzenie wystąpienia ASF. Należy również zgłaszać każdy przypadek znalezienia padłego dzika.

Choroba w Polsce występuje od 2014r. w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim. Województwo podkarpackie do tej pory dzięki skutecznie prowadzonej akcji profilaktycznej broniło się przed ta chorobą.

Zwracamy się z apelem o przestrzeganie zaleceń przekazywanych przez samorządy oraz służby weterynaryjne w celu uniknięcia szerzenia się tej choroby i zmniejszenia strat powstałych z tego tytułu – zarówno dla lokalnej gospodarki jak i mieszkańców województwa.

W dniu 2 sierpnia br w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się specjalnie zwołane posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ogniska ASF na terenie województwa podkarpackiego. Na spotkaniu wydane zostały rekomendacje dla wszystkich służb, inspekcji oraz straży i samorządów bezpośrednio zaangażowanych w zwalczaniu choroby.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

Wybieramy rolety do kuchni i łazienki
Czerwonka na Podkarpaciu! 14 osób chorych!
Dzieszko chce by Ziobro zajmował się sprawami Urzędu Marszałkowskiego
WSIiZ zakończyła rekrutację. Jest 15% wzrostu w Polsce i aż 30% na studiach anglojęzycznych!
Jakie powinno być idealne mieszkanie?
Wypadek awionetki na lotnisku Jasionka! Trzy osoby ranne!
Jak zakupy to tylko przez Internet – oto wady i zalety kupowania online
Eskortowali rodzącą kobietę do szpitala
W Rzeszowie przybędzie ogrodów działkowych?
Nowoczesny obiekt będzie służył mieszkańcom powiatu rzeszowskiego
Czym różnią się od siebie monety z różnych stopów metali
Wojewoda zgadza się na włączenie Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa
Tragiczny wypadek w Wielopolu Skrzyńskim
Uszkodził 4 samochody. 20-latek zatrzymany
Atak zimy w górach! Trudne warunki w Bieszczadach
Finał Konkursu „Podkarpacie tutaj mieszkam”
Przyjechałam porozmawiać o Polsce
Wojciech Buczak: stwórzmy wspaniałe place zabaw
Tragiczny finał poszukiwań 35-letniego mężczyzny
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu - jak o nie walczyć?
Pięć karetek transportowych już na podkarpackich drogach
Samochód stoczył się na mężczyznę. 40-latek nie żyje
Konsekwencje oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Wielka gala na uczczenie 50-lecia Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych
Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Rzeszowa
1400 pątników wyruszyło na Jasną Górę
Podkarpacka Policja rozpoczęła nadawanie w ogólnopolskiej aplikacji BLISKO
Przygotuj dom na przyjście zimy
Prawidłowa ochrona upraw, czyli jaka?
Planowanie obwodnic Przemyśla, Kolbuszowej i Nowej Dęby czas zacząć