Karty wielowalutowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Karty wielowalutowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Jedna karta do płacenia wieloma walutami? Tak, to możliwe! Na takiej zasadzie działają coraz popularniejsze karty wielowalutowe. Co warto wiedzieć na ich temat?

Przez długi czas banki wydawały jedynie karty jednowalutowe, czyli pozwalające na dokonywanie płatności jedną walutą, na przykład złotym czy dolarem amerykańskim. Jeśli właściciel karty chciał zapłacić nią za towar w innej walucie, wtedy bank dokonywał automatycznie zmiany kursu walut – niestety, pobierając za to dość wysoką opłatę.

Właśnie dlatego powstały karty wielowalutowe, które pozwalają na dokonywanie płatności wieloma walutami – bez potrzeby posiadania osobnej karty płatniczej do każdej z nich. To doskonały wybór dla osób często podróżujących po świecie, ale również dla biznesmenów, a także dla kupujących w zagranicznych sklepach internetowych, ponieważ karty wielowalutowej można używać także on-line.

Karta wielowalutowa – jak to działa?

W przypadku kart wielowalutowych mamy do czynienia z kartą, którą możemy płacić w różnych walutach, na przykład może ona służyć do płatności w euro, dolarze amerykańskim, funcie brytyjskim jednocześnie.

Aby taka płatność była możliwa, karta musi być połączona z kilkoma kontami walutowymi, z których pobierane będą pieniądze. Dzięki specjalnemu systemowi karta automatycznie jest w stanie określić rodzaj waluty, w której dokonywana jest płatność, dlatego pobiera opłatę z konta, które posiada daną walutę.

Na nieco innej zasadzie działa IgoriaCard, która nie wymaga zakładania kont bankowych, ale daje użytkownikom dostęp do specjalnego rachunku dla 17 walut. Pozwala przy tym na dokonywanie płatności w przeszło 150 różnych walutach na całym świecie. Dzięki IgoriaCard można dokonywać płatności zarówno stacjonarnie, jak również wirtualnie, czyli w internecie, zatem jest ona doskonałym wyborem nie tylko dla turystów, ale również dla osób często robiących zakupy on-line.

 

Gdzie można otrzymać kartę wielowalutową?

Aktualnie karty wielowalutowe oferowane są przez coraz więcej banków, ale możemy także korzystać z nich pozabankowo, jak w przypadku IgoriaCard.