Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej pobiegną w SZTAFECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej pobiegną w SZTAFECIE NIEPODLEGŁOŚCI

W sobotę tj. 11 sierpnia 130 żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej, także z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, pobiegnie w sztafecie niepodległości wzdłuż królowej polskich rzek. Startując ze źródeł i ujścia Wisły, po przebiegnięciu blisko 1 100 kilometrów zespoły spotkają się w Warszawie, by w ten sposób uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zgłoszenia do udziału w sztafecie spływały do dowództwa WOT do połowy lipca br. Początkowo planowano, że w tzw. składzie podstawowym biegu weźmie udział 48 biegaczy, zainteresowanie wydarzeniem przerosło jednak oczekiwania organizatorów. Ostatecznie spośród zgłoszonych komisja wybrała 130 osób.

Sztafeta odbędzie się w dniach 11-14 sierpnia br., w przededniu Święta Wojska Polskiego, wpisując się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Uczestnikami będą żołnierze i pracownicy WOT, którzy zostaną podzieleni na dwie grupy: ŹRÓDŁO i UJŚCIE.

Wśród biegnących jest także 12 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Startujący na co dzień szkolą się w batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w Sanoku, Dębicy i Rzeszowie. Podkarpaccy Terytorialsi pobiegną w grupie ŹRÓDŁO. Jak przyznają żołnierze 3PBOT możliwość startu w „Sztafecie Niepodległości” jest niepowtarzalnym doświadczeniem i możliwością wykorzystania swojej pasji do tego, by uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Święto Wojska Polskiego.

– W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy – powiedział odnosząc się do organizacji przedsięwzięcia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Każda zmiana sztafety będzie musiała pokonać 10 kilometrowe odcinki w tempie około 7 min/km. Bieg będzie odbywał się całodobowo, a trasa została zaplanowana jak najbliżej koryta Wisły.

Ze źródeł Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa ”ŹRÓDŁO”, weźmie w niej udział 74 biegaczy. Start zaplanowany jest z okolic Jeziora Czerniańskiego w dniu 11 sierpnia (godz. 14.30). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 620 km w czasie nie dłuższym niż 73 godzin. Z ujścia Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa ”UJŚCIE”, weźmie w niej udział 54 biegaczy, którzy wystartują z Mikoszewa w dniu 12 sierpnia (godz. 8:00). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 480 km w czasie do 56 godzin.