W Rzeszowie alternatywa dla biopsji gruboigłowej prostaty!

W Rzeszowie alternatywa dla biopsji gruboigłowej prostaty!Pacjenci, którzy przy podejrzeniu raka prostaty mają zleconą biopsję gruboigłową, przeżywają ogromny stres nie tylko obawiając się wyników badania. Wiedzą, że już sama biopsja jest inwazyjnym badaniem obciążonym ryzykiem powikłań, a ponadto nieprzyjemnym. W rzeszowskiej Medicarpathii można już jednak zdiagnozować prostatę na podstawie… testu moczu! To tzw. płynna biopsja.

Najnowocześniejsze i najmniej obciążające pacjenta

Badanie polega na pomiarze w moczu dwóch markerów genetycznych. Jest nie tylko dokładne – specjaliści szacują, że jest w stanie wykluczyć najbardziej agresywne postaci raka prostaty z dokładnością 99, 6 proc. – ale przy tym także nieinwazyjne, więc bezbolesne. To wielka rewolucja, szczególnie dla pacjentów kierowanych już typowo na biopsję gruboigłową prostaty (diagnostyka tradycyjna przewiduje także inne formy badania pod kątem raka prostaty). – Poważny kłopot z biopsją polega jednak na tym, że wiąże się ona z ryzykiem powikłań. Notowano przypadki pojawienia się krwi w moczu, stolcu, nasieniu, zatrzymania moczu, zaburzeń erekcji, zakażenia. Te problemy mogą się utrzymywać wiele tygodni. Bywa, że dochodzi nawet do sepsy, choć to już skrajne przypadki – mówi lek. Paweł Porzycki, urolog, który był wielkim zwolennikiem wprowadzenia płynnej biopsji do Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia. Dzięki tej idei, centrum stało się jedynym ośrodkiem, który podjął się diagnozowania tą nowoczesną metodą na Podkarpaciu. Pierwsi pacjenci badanie mają już sobą. W Polsce na razie płynna biopsja nie jest refundowana przez NFZ.

– Od profilaktyki raka prostaty zastosowanej w takiej czy innej formie, nie wolno uciekać, bo statystyki nie pozostawiają złudzeń. Dziennie odbiera on życie aż 10 mężczyznom w Polsce! Nowe badanie daje pacjentom możliwość wczesnego, szybkiego, bezbolesnego wykrycia raka prostaty, kiedy jego pełne wyleczenie jest wysoce prawdopodobne – podkreśla lek. Adam Młodziankowski, prezes Medicarpathii.

W USA i czterech krajach Europy. W Polsce mamy je w Rzeszowie!

– Bardzo zaangażowaliśmy się w przygotowanie zaplecza medycznego dedykowanego płynnej biopsji, zwłaszcza, że jest ona badaniem rekomendowanym w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego w postępowaniu u pacjentów, u których rozważa się wykonanie biopsji gruboigłowej. Szacunkowo ocenia się, że z 16 tys. wykonanych tego typu badań rocznie, co drugie wskazuje na najgorszą diagnozę. Jednak w pozostałych przypadkach inwazyjne badanie w ogóle nie byłoby konieczne, gdyby zastąpić je testem genetycznym z moczu – mówi Krzysztof Prokop, pełnomocnik Zarządu Medicarpathii. – Choroby cywilizacyjne są następstwem życia w krajach rozwiniętych, dlatego, by stawić im czoła, trzeba wybrać środki przystające do czasów, najnowocześniejsze. Nie mieliśmy wątpliwości, że właśnie nasze centrum powinno postawić na to badanie – dodaje.Nie przegap:

Kwarantanna na plebanii parafii św. Józefa w Rzeszowie
Centralne Pokazy Lotnicze w sierpniu
Rozpoczął się pierwszy internetowy Konwent Marszałków Województw
Wzrosła liczba mieszkańców Rzeszowa
Przebudowa boisk sportowych w Zespole Szkół Zawodowych w Dynowie
Rzeszów Główny zmienia się dla podróżnych. Zmiany w komunikacji na stacji
Sprzedawała alkohol niewiadomego pochodzenia
Jakie powinno być idealne mieszkanie?
Awaryjne lądowanie awionetki na autostradzie A4 [FOTO, WIDEO]
Policjanci zatrzymali włamywacza
Stu Polaków wraca z Włoch na Podkarpacie. Trafią na kwarantannę w Bieszczady
We wrześniu Rzeszów Breakout Days. Kto wystąpi?
Wizyta chińskiej delegacji w rzeszowskim Ratuszu
Co warto zobaczyć w Austrii?
Tej nastolatki szuka podkarpacka policja
Radni województwa znów obradowali przed komputerami
Generał Policji nowym pełnomocnikiem Rektora WSPiA
Piłkarskie derby Rzeszowa w niedzielę
Ponad 21 mln zł dla gmin z powiatu rzeszowskiego
Planowanie obwodnic Przemyśla, Kolbuszowej i Nowej Dęby czas zacząć
Dziecięcy book swap w CH Plaza Rzeszów
Okulary przeciwsłoneczne – jak wybrać najlepsze?
II Letnie Spotkania Teatralne „Kołowrotek”
W Rzeszowie dyskutowano o budżecie UE dla Polski i Podkarpacia
Wypadek na autostradzie A4 w Bratkowicach - do szpitali trafiło 9 osób
Na Podkarpaciu już działa poradnia dla ozdrowieńców
Pięć nagród dla Rzeszowa w konkursie Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego
Jak dbać o kwiaty sztuczne
Kreatywni z Podkarpacia studiują w Krakowskich Szkołach Artystycznych: moda, fotografia, taniec
Konsekwencje oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej