Sportowiec z Podkarpacia jako pierwszy zdobędzie Diadem Polskich Gór

Sportowiec z Podkarpacia jako pierwszy zdobędzie Diadem Polskich Gór0
(0)

Paweł Pabian chce zapisać się na kartach historii jako pierwszy Polak, który podczas jednej wyprawy zdobędzie wszystkie 80 szczytów Diademu Polskich Gór. To niewątpliwie jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie postawił przed sobą pochodzący z Krasnego sportowiec – całą trasę zamierza pokonać samodzielnie, bez asysty, zdobywając kolejne szczyty w ciągu zaledwie kilkunastu dni.

Paweł Pabian to człowiek, który w swojej karierze stawił czoła niejednemu wyzwaniu. Na co dzień przewodnik górski oraz Prezes Akademickiego Oddziału PTTK w Rzeszowie ma na koncie m.in. zdobycie najwyższego szczytu Alp Mont Blanc (4810 m n.p.m.) oraz położonego w Kirgistanie Piku Lenina (7134 m n.p.m.). W poprzednich latach również podejmował podobne wyzwania, w ramach których ustanowił rekord czasowy zdobywając Niebieski Szlak Karpacki (450km) w ciągu zaledwie 164 godzin. Rok później wspiął się na 28 szczytów Korony Polski w czasie 110 godzin i 50 minut, tym samym poprawiając poprzedni rekord prawie o dobę. Każdy z wyznaczonych celów realizował bez wsparcia osób z zewnątrz, co oprócz wielu miesięcy przygotowań wymagało również ogromnej determinacji oraz samodyscypliny.

W tym roku Paweł Pabian tradycyjnie już zawiesił poprzeczkę na jeszcze wyższym poziomie, stawiając przed sobą najtrudniejsze jak do tej pory wyzwanie. Za cel obrał zdobycie wszystkich 80 szczytów Diademu Polskich Gór w ramach jednej wyprawy.

Sportowiec wyruszy 1 września w kierunku Sudetów gdzie rozpocznie wspinaczkę. Będzie poruszał się samochodem, którym dotrze pod kolejne wzniesienia, aby następnie jak najszybciej zdobywać kolejne szczyty. Czas realizacji wyzwania będzie liczony od momentu dotarcia do podnóża pierwszej góry, aż do zdobycia ostatniego ze szczytów. Pomiędzy poszczególnymi miejscami docelowymi sportowiec będzie poruszał się samochodem, w którym – ze względu na oszczędność czasu – będzie również jadał oraz spał.

– Tak jak w przypadku poprzednich wypraw, również w tym roku mam zamiar zdobyć kolejne szczyty bez wsparcia innych osób. Fakt, że jeszcze nikomu nie udało się zdobyć 80 szczytów Diademu Polskich Gór w ramach jednej wyprawy sprawia, że odczuwam jeszcze większą motywację do działania. Wierzę, że mi się uda, bo góry to część mnie – komentuje Paweł Pabian. Cel nie należy do najłatwiejszych, jednak sportowiec nie raz już udowodnił, że jest ogromnie zdeterminowany w pokonywaniu kolejnych barier.

Diadem Polskich Gór to makroregionalna odznaka turystyki kwalifikowanej, która ustanowiona została w 2013 roku. Najwyższy ze szczytów to oczywiście tatrzańskie Rysy (2499m n.p.m.), natomiast najniższy to Łysica w Górach Świętokrzyskich (612m n.p.m.). Cała trasa przechodzi przez obszary następujących makroregionów: Beskidy Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Sudety Wschodnie, Podgórze Sudeckie oraz Wyżynę Kielecką.

Partnerem strategicznym wyprawy Pawła Pabiana na Diadem Polskich Gór jest firma Flotex Polska. Zmagania sportowca będzie można śledzić na bieżąco na Facebooku.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

Weekend z promocjami na zakończenie sezonu w Łańcucie
Rewolucja w badaniach piłkarzy
Śmiertelny wypadek w Komorowie
Pod Rzeszowem powstanie nowa hala produkcyjno-magazynowa
Konsul Generalny Michael Groß z wizytą w województwie podkarpackim
Lech Wałęsa w Rzeszowie na spotkaniu Klubu Obywatelskiego [WIDEO]
Ponad 21 mln zł dla gmin z powiatu rzeszowskiego
Numer alarmowy 997 będzie przeniesiony do CPR
Burze, ochłodzenie, porywisty wiatr, opady deszczu, a nawet śniegu
Resovia Rzeszów awansowała do 2 ligi piłkarskiej [WIDEO]
Kwarantanna na plebanii parafii św. Józefa w Rzeszowie
Regio Resovia – pierwszy tego rodzaju i na taką skalę projekt w kraju
Sieć B&B Hotels zawitała do Rzeszowa
W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa
XXIII Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków 2 czerwca
Dwa nowe przypadki koronawirusa na Podkarpaciu
Tragiczny wypadek z udziałem pieszego
Milion złotych dla Politechniki i Uniwersytetu Rzeszowskiego
Wypadek na autostradzie. Poszkodowany motocyklista
Dzisiaj skończą się upały, trzeba jednak uważać na burze
W Rzeszowie zakupy w Biedronce zrobisz online. Również w niedziele
Imigranci jechali 3 dni w ciężarówce, wpadli na Podkarpaciu
Magda Hawryła zostaje w Rzeszowie
Rekordowe pierwsze półrocze na lotnisku w Jasionce
Akcja „Nie kłam medyka”. Ratownicy apelują!
Tension Zero gwiazdą dziewiątej edycji festiwalu „Rockowyja”
Cieszanów Rock Festiwal 2019 ogłosił program dzienny i godzinowy!
Rzeszowska policja poszukuje zaginionej kobiety
Tragiczny wypadek. Nie żyje 21-letnia kobieta
Policjanci wezwani do wilka kryjącego się w stodole