Podkarpaccy rolnicy świętowali zakończenie zbiorów

Podkarpaccy rolnicy świętowali zakończenie zbiorówRolnicy z całego Podkarpacia wzięli udział w obchodach święta plonów. Tegoroczne Dożynki Województwa Podkarpackiego odbyły się w Mielcu. Uroczystości narodowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Organizatorem wydarzenia było Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych wraz ze Starostwem Powiatowym z Mielca.

XVIII Dożynki Województwa Podkarpackiego zostały w tym roku połączone z Dożynkami Powiatu Mieleckiego. Na uroczystości przyjechał przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy – minister Adam Kwiatkowski. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Bogdan Romaniuk oraz wiceprzewodniczący sejmiku Czesław Łączak. Obecni byli parlamentarzyści: Krystyna Skowrońska, Maciej Masłowski, Rafał Weber oraz Jan Warzecha. Nie zabrakło wicewojewody Lucyny Podhalicz, starosty mieleckiego Zbigniewa Tymuły, prezydenta Mielca Fryderyka Kapinosa.

>> FOTO >> Część oficjalna i prezentacje grup wieńcowych

>> FOTO >> Koncerty:Rzeszowiacy, Shantel oraz Ich Troje

Sygnałem do rozpoczęcia obchodów była prezentacja dożynkowych wieńców, które zostały poświęcone w trakcie mszy świętej dziękczynnej, odprawionej pod przewodnictwem ks infułata Adama Kokoszki.

Chwilę przed rozpoczęciem nabożeństwa odczytano list do uczestników dożynek, skierowany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

– Rolnictwo stanowi w Polsce ważną gałąź gospodarki narodowej. Jest konkurencyjne i nowoczesnej; dostarcza produkty wysokiej jakości, atrakcyjne smaczne i zdrowe. Polska żywność cieszy się uznaniem na krajowym rynku, ale nie tylko tutaj. Jest również ceniona przez zagranicznych konsumentów, o czym świadczy utrzymująca się nadwyżka eksportu nad importem – pisał prezydent Andrzej Duda.

W ten sam sposób, do podkarpackich rolników zwrócił się marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

– Przyniesione wieńce i bochny chleba ukazują wielki sens ludzkiej pracy. Zwłaszcza chleb – jeden z głównych chrześcijańskich symboli – w swojej prostocie wyraża to, co w życiu człowieka niezbędne – pisał marszałek.

Po zakończeniu mszy, do gości zwrócił się prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, marszałek Władysław Ortyl.

– Dożynki to święto lokalnych i regionalnych, parafialnych i diecezjalnych wspólnot, bezcenna okazja do zademonstrowania kim jesteśmy, jakie przyświecają nam wartości, gdzie są nasze korzenie. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby niecodzienny, całoroczny trud rolników, gdyby nie ciężka praca Państwa rąk i – bijące w rytm potrzeb ziemi – serca. I właśnie za to serce i wysiłek pragnę serdecznie podziękować w imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców Województwa Podkarpackiego – mówił Władysław Ortyl.

Marszałek nawiązał także do obchodzonej w tym roku 100. Rocznicy odzyskania niepodległości. – Święto Plonów było zawsze wielką manifestacją. Zarówno w czasach okupacji, jak i w czasach zaborów. Na wsi chowała się i była pielęgnowana wolność. Za to dziękujemy, szczególnie w stulecie odzyskania niepodległości – mówił marszałek.

Po zakończeniu mszy świętej, obchody przeniosły się na mieleckie bulwary. Tam starostowie dożynek: Krystyna Bajger i Franciszek Kagan, podziękowali za plony i podzielili się chlebem. Następnie, minister Adam Kwiatkowski podziękował w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy organizatorom uroczystości, wręczając pamiątkowe dyplomy.

Na scenie pozostał marszałek Władysław Ortyl i odczytał list, jaki do uczestników napisała wicepremier Beata Szydło.

– Województwo Podkarpackie zajmuje wyjątkowe miejsce na rolniczej mapie Polski. To region z dużym potencjałem, który zawarty jest nie tylko w ziemi, ale przede wszystkim w ludziach. Tu ciągle pielęgnowane są bogate tradycje, a produkowana żywność jest wysokiej jakości. Dla miejsc takich jak to wprowadzamy strategiczny „Plan dla Wsi”, który ma zapewniać odpowiednie wsparcie dla rozwoju obszarów wiejskich. Liczę, że rodzime rolnictwo będzie Iokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce, z którego owoców będą korzystać także mieszkańcy Podkarpacia – pisała premier Szydło.

Głos zabrał też między innymi starosta mielecki Zbigniew Tymuła, który przez około 30 minut podsumowywał kończącą się kadencję samorządową 2014-2018 w powiecie mieleckim.

Jednym z ostatnich akcentów uroczystości była prezentacja gmin powiatu mieleckiego. Wręczono także nagrody w konkursie BEZPIECZNE GOSPODARSTWO ROLNE – 2018.

Wieczorną zabawę uświetnił występ zespołów „Rzeszowiacy”, „Shantel” oraz „Ich Troje” – wówczas, mimo wyjątkowo złej pogody w porównaniu z większą częścią tegorocznego lata – na bulwarach zjawił się wielotysięczny tłum mieszkańców regionu mieleckiego.

hm, za UMWPNie przegap:

Lech Wałęsa w Rzeszowie na spotkaniu Klubu Obywatelskiego [WIDEO]
Atlas do ćwiczeń – sprzęt dla każdego
Mieszkania na sprzedaż w Rzeszowie - sprawdź oferty
Hotel dla medyka w województwie podkarpackim
1700 osób broni targowiska
Fototapety do pokoju nastolatki - co wybrać?
Trwają poszukiwania 20-letniego mężczyzny
Rola współczesnego terapeuty
Kobieta zatrzymana za posiadanie narkotyków
Policjanci poszukują 17-letniego Szymona Kołodzieja
Jest program 100 obwodnic. Co na Podkarpaciu?
Złodziej zatrzymany. Policja odzyskała skradzione rzeczy
Magda Hawryła zostaje w Rzeszowie
Jesienna akcja szczepienia lisów
Dzieszko chce by Ziobro zajmował się sprawami Urzędu Marszałkowskiego
Przywłaszczyła 181 leasingowanych samochodów
Naturalne sposoby na walkę z bólem pleców w ciąży
Dziecięcy book swap w CH Plaza Rzeszów
Marszałek i przewodniczący sejmiku wspólnie o sytuacji w podkarpackiej służbie zdrowia
Gdzie łatwiej o prawo jazdy? W Rzeszowie czy Tarnobrzegu?
Podkarpacie wciąż bastionem PiS. Pokazuje to poparcie dla Dudy
Nowy łącznik autostradowy na Podkarpaciu [WIDEO]
Wypadek na autostradzie. Poszkodowany motocyklista
Prezent dla nastolatka - co kupić, aby był zadowolony?
Bez wychodzenia z domu załatwisz sprawę w urzędzie pracy
Rzeszowski Teatr Przedmieście zaprasza na spektakl „Scenariusz”
Ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dla regionu!
Epidemia na Podkarpaciu powoli gaśnie. Region tarnobrzeski centrum zachorowań
W sierpniu kolejne pokazy lotnicze
Karty wielowalutowe – co powinieneś o nich wiedzieć?