Rzeszowska „Solidarność” popiera Wojciecha Buczaka na Prezydenta Miasta Rzeszowa

Rzeszowska „Solidarność” popiera Wojciecha Buczaka na Prezydenta Miasta Rzeszowa0
(0)

5 września 2018 r. odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Członkowie ZR przyjęli stanowisko, w którym apelują do związkowców i mieszkańców regionu o udział w wyborach samorządowych oraz proszą o poparcie kandydatury Wojciecha Buczaka na Prezydenta Miasta Rzeszowa.

– Po raz kolejny będziemy wybierać naszych przedstawicieli na prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych gmin, miast, powiatów, województwa. Wybierzmy razem najlepszych kandydatów, którzy zagwarantują poszanowanie praw pracowniczych, zapewnią dobrą przyszłość naszym małym Ojczyznom i zagwarantują rozwiązywanie problemów w duchu społecznej solidarności. Prosimy o poparcie Wojciecha Buczaka na Prezydenta Miasta Rzeszowa. Stolica naszego województwa zasługuje na zmianę, która spowoduje, że Rzeszów będzie zarządzany „z mieszkańcami i dla mieszkańców” w zgodzie z ich oczekiwaniami. Prosimy także o poparcie członków NSZZ „Solidarność” kandydujących na radnych wszystkich szczebli samorządu. Razem jesteśmy w stanie zbudować lepszą przyszłość dla Podkarpacia. Potraktujmy 21 października, jako święto demokracji i wybierzmy najlepszych kandydatów, naszych kandydatów – czytamy w stanowisku.

Poseł Wojciech Buczak był gościem posiedzenia. Przedstawił swój program wyborczy i wizję zarządzenia miastem. Odpowiadał też na pytania związane z działalnością parlamentarną i pracami rządu. Działacze związkowi zainteresowani byli przede wszystkim decyzjami, które będą odpowiedzią na oczekiwania pracownicze i społeczne.

Roman Jakim, przewodniczący ZR i Paweł Szpunar, przewodniczący „S” Zelmer, którzy są członkami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zdali relację ze spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim i członkami rządu. Na propozycje przestawione przez minister Rafalską, dotyczące wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2019 rok, określenia podstawy do wyliczeń odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2019 r. oraz mieszanego modelu wzrostu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w państwowej sferze budżetowej, Związek ocenił jako konstruktywne, wychodzące naprzeciw postulatom, ale nie w pełni satysfakcjonujące. Dlatego „Solidarność” uznała je za dobrą podstawę do ostatecznych rozmów i oczekuje też, że zostaną przedstawione Radzie Dialogu Społecznego, znajdując odzwierciedlenie w projekcie budżetu państwa na przyszły rok.

Znaczna część posiedzenia poświęcona była problemom oświatowym. Krajowy Sekretariat NSZZ “Solidarność” przesłał apel do Zarządów Regionów o wsparcie akcji protestacyjnej w oświacie. Bogusława Buda, przewodnicząca „S” Oświaty i Wychowania w Rzeszowie przedstawiła główne żądania, kierowane przez oświatowych związkowców do MEN tj, wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla nauczycieli w wysokości 15% od stycznia 2019 r., zmiany systemu wynagradzania i finansowania zadań oświatowych, usunięcia niekorzystnych przepisów dotyczących oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli oraz likwidacji godzin karcianych. Manifestację, zdaniem B. Budy, uzasadnia pominięcie tych postulatów w negocjacjach, jakie prowadziła Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „S” z MEN.

W gorącej dyskusji na temat argumentów wysuwanych przez oświatową „S”, członkowie ZR wyrazili wątpliwości dotyczące zasadności przystąpienia do akcji protestacyjnej. Uważają również, że dopóki trwa dialog z rządem nie można zamykać możliwości porozumienia się organizując manifestację. Zdaniem Członków ZR, negocjacje polegają również na pewnych ustępstwach po obu stronach stołu. Przypomnieli, że przez ostanie lata żaden rząd nie wyszedł z propozycjami systemowych rozwiązań dla pracowników oświaty.

Przewodniczący ZR przedstawił również działalność związkową na szczeblu regionalnym, w tym pracę Prezydium ZR i oddziałów ZR w terenie. Działacze uzupełnili relację o wydarzenia i sprawy organizacji zakładowych.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

Podkarpacie ma swój dziecięcy hymn! [WIDEO]
Współpraca z deweloperem. Jak ją zorganizować?
Koniec akcji Znicz. Jakie statystyki?
Duży pożar lasu. Dym widoczny był z wielu kilometrów
Podkarpacie dołączyło do kosmicznego klubu
Krzyż Tau – historia i znaczenie
Koncert charytatywny "Gramy i Wspieramy". Pomoc dla Mateusza
Jakie korzyści płyną z wynajmu biura?
Eva Minge otwiera autorski salon w Rzeszowie!
Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli szkolenie na wędrzyńskim poligo...
Rola współczesnego terapeuty
Epidemia na Podkarpaciu powoli gaśnie. Region tarnobrzeski centrum zachorowań
Jak dbać o kwiaty sztuczne
Pijany i bez uprawnień kierował daewoo tico
Kredyt gotówkowy na samochód? Poznaj jego zalety
Mesajah, Adamo Rudnik i Lady Pank - Rzeszowski Sylwester pod gwiazdami
Europejski Stadion Kultury 2018 – intensywna dawka doznań artystycznych
Dodatkowe połączenia Lufthansy z Rzeszowa do Monachium
Dzieci wracają do szkół. Sytuacja w Rzeszowie
Rozwijamy Bieszczady – nowe inwestycje za ponad 18 mln złotych
Mieszkanie od dewelopera czy może z rynku wtórnego?
1400 pątników wyruszyło na Jasną Górę
2-letni Kubuś był gościem komendanta policji
Alarmy bombowe zakłóciły maturę w regionie
"Rynek pracy w obliczu koronawirusa" – debata online ekspertów WSIiZ
Podkarpacie w programie budowy nowych przystanków kolejowych
Jesienne atrakcje na Podkarpaciu
Rośliny lecznicze znane i nieznane
Tragiczny finał poszukiwań 35-letniego mężczyzny
Przyjechałam porozmawiać o Polsce