Laser za 700 tys. złotych w krośnieńskim szpitalu

Laser za 700 tys. złotych w krośnieńskim szpitaluNowoczesny laser Revolix jest już wykorzystywany przy operacjach w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krośnie. Prezentacja nowego narzędzia – jedynego w skali Polski takiego urządzenia – odbyła się w ramach VIII Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych.

– Laser redukuje ryzyko krwawienia, co jest bezcenne w dobie obecnej profilaktyki przeciwzakrzepowej i przeciwzatorowej – wyjaśnia dr Dariusz Sobieraj, Ordynator Oddziału Urologii Szpitala im. Jana Pawła II w Krośnie, z inicjatywy którego dokonano zakupu lasera. – Jest to skuteczne narzędzie w przypadku operacji prostaty czy kruszenia kamieni, ale jego zastosowanie jest szersze. Laser tulonowo-holomowy Revolix DUO 150 W może być wykorzystywany również w zabiegach neurochirurgicznych, urologicznych, ginekologicznych oraz laryngologicznych – dodaje dr Sobieraj.

Prezentacji lasera podczas VIII Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych dokonał prof. Jens Westphal – Ordynator Oddziału Urologii i Urologii Dziecięcej Szpitala Alexianer Maria Hilf w Krefeld w Niemczech, gdzie wykorzystanie takiego sprzętu jest już powszechne. Pierwszym przeprowadzonym zabiegiem przy użyciu nowoczesnego urządzenia była enukleacja prostaty.

Zakup lasera został dofinansowany przez Marszałka Województwa Podkarpackiego kwotą 680 tysięcy złotych.