Koalicja Obywatelska na Podkarpaciu proponuje program dla młodych

Koalicja Obywatelska na Podkarpaciu proponuje program dla młodychW siedzibie Regionu Podkarpackiego Platformy Obywatelskiej, przy ul. Bernardyńskiej 11 w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa proponująca program dla młodych Koalicji Obywatelskiej.

Z dziennikarzami spotkała się Joanna Frydrych, Posłanka na Sejm RP oraz kandydaci KO do Sejmiku Województwa Podkarpackiego: Maria Zygarlicka – okręg 4, poz. 5, Krzysztof Feret – okręg 1, poz. 1, Waldemar Zadworny – okręg 4, poz. 2 oraz Kazimierz Zima – okręg 5, poz. 10.

Osoby te, to doświadczeni nauczyciele szkolni i akademiccy, którzy są współautorami programu Koalicji Obywatelskiej dla młodych Podkarpacia.

Krzysztof Feret podkreślił, że bardzo niepokojący jest – utrzymujący się ciągle – ujemny bilans migracji osób w wieku 20-40 lat. Oznacza to, że ciągle zbyt dużo młodych ludzi po ukończeniu szkół, studiów i po pierwszych kilku latach pracy, wyjeżdża na trwale z Podkarpacia. Przyszli samorządowcy KO chcą znacząco zmniejszą skalę emigracji młodych, poprzez znacznie bardziej aktywne (niż obecnie) szukanie i znajdowanie inwestorów krajowych i zagranicznych. Do potencjalnych inwestorów należy docierać bezpośrednio ,a nie przez jakieś przedstawicielstwa i agencje, które są tworem administracyjnym, o dość wątpliwych efektach działania. Samorządowcy KO będą więc bezpośrednio rozmawiać z inwestorami, przedstawiając Podkarpacie jako atrakcyjne miejsce do lokowania biznesu. Młodzi zaś będą mieli okazję zyskać dobrze płatną pracę w zawodach i stanowiskach na miarę swojej wiedzy i kwalifikacji.

Samorząd wg KO może również skutecznie pomóc „startupom”, tworzonym przez studentów i absolwentów. Pomoc ta będzie polegać na znalezieniu finansowania, głównie w grupie tzw. „aniołów biznesu”, czyli osób właśnie zainteresowanych inwestowaniem w tego typu przedsięwzięcia. Samorząd KO zapewni także wsparcie doradcze i księgowe.

Krzysztof Feret wskazał także wciąż za na niski poziom tzw. „wiedzy o społeczeństwie” (WOS) wśród młodzieży. Wiele spośród tych osób słabo odróżnia starostę powiatu od marszałka województwa, nie kojarzy czy zajmuje się Sejmik – to tylko niektóre przykłady. Nauczanie WOS musi być wsparte dobrymi kursami e-learningowymi, nauczyciel powinien zaś pełnić rolę osoby inspirującej i prowadzącej dyskusję uczniów, którzy praktycznie znają status organów samorządowych. W nauczaniu WOS należy tez skorzystać z doświadczeń „NGO’S”, czyli organizacji pozarządowych, w których młodzi ludzie wypracowali naprawdę ciekawe i skuteczne metody przekazu wiedzy.

Waldemar Zadworny – podkreślając znaczenie aktywnej młodzieży w życiu społeczności lokalnych – przypomniał, że samorządowcy KO zorganizują Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego. Sejmik Młodych Podkarpacia – grupę o charakterze wnioskodawczym i opiniująco-doradczym dla samorządu podkarpackiego. Stwierdził również, że szkolnictwo zawodowe powinno być tworzone z myślą o najbardziej rozwojowych kierunkach kształcenia i branżach. Ważne jest aby szkoły zawodowe dobrze kształciły pracowników na potrzeby miejscowych przedsiębiorstw. To ważny czynnik rozwoju gospodarczego, bo inwestorzy chcą mieć do dyspozycji wykwalifikowanych pracowników, a obecność takich kadr będzie zachętą do inwestowania. W rezultacie młodzież będzie mieć pracę, a przedsiębiorcy dobrze działające biznesy. Koalicja Obywatelska w samorządach Podkarpacia proponuje więc m.in.:
1. Ukierunkowanie placówek edukacyjnych – o profilu zawodowym – pod konkretne branże,
2. Realne rozwijanie pomysłu klas patronackich we współpracy z dobrymi przedsiębiorstwami,
3. Znacznie większe niż obecnie – wykorzystanie platform e-learningowych do nauczania języków obcych, przedsiębiorczości, wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów zawodowych i ogólnych.
4. Prawdziwą digitalizację szkoły – chcemy wyposażyć w tablety uczniów od 3. klasy szkoły podstawowej i realnie włączyć je w proces nauczania. Dotyczy to również tablic multimedialnych.
Trudno przecenić znaczenie wykształcenia i przygotowania do samodzielnego startu życiowego dla młodych ludzi.

Kazimierz Zima – wychowawca i pierwszy trener wielu znanych sportowców, m.in. Sławomira Peszki – chce podnieść prestiż tzw. zawodów społecznych i wypromować ich znaczenie w świadomości młodych. Znaczenie tych zawodów już dziś jest ogromne, a będzie rosło, np. wobec starzejącego się społeczeństwa. Radni KO dopilnują, aby kierunki, prowadzące do zdobycia tych zawodów, zostały wpisane na listę kierunków zamawianych i aby kształcenie w ich zakresie było dostępne dla podkarpackiej młodzieży. Kandydat podkreślił też znaczenie rozbudzania pasji poznawczej wśród najmłodszych, szczególnie w obszarach nauk ścisłych. Rozbudzaniu tej pasji będzie służyć m.in. Interaktywne Centrum Edukacji Naukowo-Technicznej „Mały Kopernik”, które powstanie w Rzeszowie z inicjatywy i wysiłkiem samorządowców Koalicji Obywatelskiej.

Maria Zygarlicka – posługując się przykładami ze swojego, wieloletniego doświadczenia nauczycielskiego – podkreśliła znaczenie „edukacji obywatelskiej” wśród dzieci i młodzieży. Bez tego nie ma potem świadomych, dorosłych którzy są w stanie korzystać z praw, jakie daje im demokracja i nie czują potrzeby jej obrony. Pochwaliła niedawną uchwałę Rady Miasta Rzeszowa o wprowadzeniu – od października – darmowych biletów komunikacji miejskiej. Przypomniała, że to także postulat programu KO na wybory samorządowe i że w innych samorządach na Podkarpaciu, warto skorzystać z tego przykładu i za nim podążyć. Tania i bezpłatna komunikacja ma realne przełożenie na dostęp młodzieży do edukacji w większych miastach, oddalonych od krańców województwa.Nie przegap:

Są pieniądze dla podkarpackich uczelni
6 czerwca zostaną "odmrożone" rzeszowskie instytucje kultury
Pod Rzeszowem powstanie nowa hala produkcyjno-magazynowa
Rzeszów zagra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Wojewoda będzie zakazywała imprez masowych w regionie
Ciągnik przygniótł 68-latka. Interwencja LPR
Konkursy internetowe - z czym to się je?
Autolokata 13 - oszczędzaj pieniądze i wygraj mieszkanie w Rzeszowie!
Rusza budowa hotelu w Jasionce
Centrale VoIP - wady i zalety wirtualnej centrali
Baseny ROSiR oficjalnie otwarte
Nie żyje 50-letni mężczyzna poszkodowany w pożarze
Czym tak naprawdę jest plan inwestycyjny?
Botoks - pogromca zmarszczek mimicznych
Za "Kulisami" Rzeszowa
Podmiejska Kolej Aglomeracyjna coraz bliżej
Nowy dyrektor szpitala na Warzywnej
Trwa konkurs „Podkarpacie - tutaj mieszkam”
Rzeszowski Dom Kultury kolęduje dla chorego Michałka z Rzeszowa
"Pożyczył" auto bez wiedzy właściciela i je uszkodził
Ulewne opady i burze z gradem możliwe w naszym regionie!
Kredyt gotówkowy - jakie koszty wpływają na jego cenę
Biznesy z „Aeropolis” muszą podbijać europejskie, a najlepiej globalne rynki!
Milion złotych dla Politechniki i Uniwersytetu Rzeszowskiego
Jadący na szkolenie policjant zatrzymał pijanego kierowcę
Niemowlę w zamkniętym samochodzie. Interwencja policji i strażaków
Polska Grupa Lotnicza zbuduje w Rzeszowie bazę techniczną dla samolotów
Policjanci poszukują 35-letniego Artura Duszy
Inwestycja, która zawsze przynosi korzyści – bez ryzyka!
Przywłaszczyła 181 leasingowanych samochodów