Rewolucja w badaniach piłkarzy

Rewolucja w badaniach piłkarzyZ inicjatywy Prezesa Podkarpackiego ZPN – Mieczysława Golby – Senatora RP w dniu 3 września br. w Ministerstwie Zdrowia doszło do spotkania, którego tematem było wydłużenie okresu badań dla zawodników – amatorów.

W rozmowach uczestniczyli Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko, Podsekretarz stanu Zbigniew Król, Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz Przewodniczący senackiej Komisji Zdrowia Waldemar Kraska.

Polski Związek Piłki Nożnej reprezentowali Prezes Zbigniew Boniek, Prezes Dolnośląskiego ZPN – Andrzej Padewski oraz Prezes Podkarpackiego ZPN Mieczysław Golba. Stronę medycyny sportowej reprezentował konsultant krajowy Andrzej Rakowski.

– Doskonale wiemy z jakimi problemami związanymi z przeprowadzaniem badań dla sportowców – amatorów mierzą się sami zawodnicy, ale także działacze klubowi i rodzice. Do lekarzy sportowych uprawnionych do wydawania opinii bardzo trudno się dostać, a jeśli już się uda, to limity bardzo szybko są wykorzystywane i wiążą się z dodatkowymi opłatami – opisuje problem Mieczysław Golba.

Najważniejsze kwestie poruszone i ustalone podczas spotkania to:
– badania przeprowadzane będą raz w roku
– opinię będą mogli wydawać poza lekarzami sportowymi również lekarze rodzinni
– do rozgrywek dopuszczani będą również zawodnicy na podstawie oświadczeń o braku przeciwwskazań do uprawniania sportu.

– Wierzymy, że to spotkanie to początek wielkiej rewolucji, która mamy nadzieję, niebawem nastąpi w kwestii badań lekarskich dla sportowców amatorów i sportowców zawodowo uprawiających sport – dodaje inicjator spotkania Mieczysław Golba.

Kolejne spotkanie odbyło się w Ministerstwie Sportu w dniu 13 września br.

W spotkaniu uczestniczyli Wiceminister Sportu Jan Widera, Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko, Podsekretarz stanu Zbigniew Król, Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz Prezes Podkarpackiego ZPN Mieczysław Golba – Senator RP.
Ważnym punktem spotkania była analiza obecnej sytuacji badań lekarskich dla sportowców oraz możliwości ich uproszczenia. Strony ustaliły, że należy jak najszybciej wstąpić do Krajowych Związków Sportowych o przedstawienie granicy sportowca amatora z sportowcem uprawniającym sport zawodowo.

– Jestem przekonany, że to już w niedługim czasie zostanie zlikwidowana fikcja w postaci badań lekarskich dla sportowców amatorów. Kilku, czy nawet kilkunastu lekarzy medycyny sportowej nie jest w stanie zbadać prawie 60 tysięcy piłkarzy na Podkarpaciu. Jest to duże obciążenie dla piłkarzy amatorów, którzy dwa razy w roku muszą wykonywać takie badania. Ponad 10 lat PZPN zabiegał o zmianę tego absurdu. Nie było łatwo. Dopiero teraz po interwencji Wiceministra Sprawiedliwości Pana Marcina Warchoła lobby medycyny sportowej w ministerstwie zdrowia zostało rozbite. To jest rewolucja na skalę całego kraju. To jest bardzo dobra wiadomość dla sportowców i działaczy klubowych. Już niebawem fikcja przestanie gnębić małe kluby sportowe – dodaje Prezes Podkarpackiego ZPN senator Mieczysław Golba

Z nieoficjalnej informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wiemy, iż Ministerstwo Zdrowia już wysłało do Ministerstwa Sportu propozycję adresowaną do wszystkich związków sportowych w Polsce, aby określić granicę pomiędzy sportowcem zawodowym, a sportowcem amatorskim. Docelowo chodzi o to, aby sportowców uprawniających sport amatorsko objąć jedynie wymogiem oświadczenia o stanie zdrowia zamiast niefunkcjonalnego drogiego i zbiurokratyzowanego obecnego systemu.Nie przegap:

Medal judoki Millenium Rzeszów w Pucharze Polski
STS z Asseco Resovią Rzeszów przez kolejne dwa lata
Student WSPiA wicemistrzem Polski w Kickboxingu
VI Międzynarodowy Turniej o Puchar Firmy Developres
Kiera Van Ryk w KS DevelopRes Rzeszów
Katarzyna Zaroślińska - Król nową atakującą Developresu SkyRes Rzeszów!
Magda Hawryła zostaje w Rzeszowie
Historyczny wyczyn sportowca z Krasnego [FOTO]
Sportowiec z Podkarpacia jako pierwszy zdobędzie Diadem Polskich Gór
Rząd pozwolił na treningi grupowe 2 lidze piłkarskiej
Mateusz Mika ponownie w barwach Asseco Resovii!
Luke Perry nowym libero rzeszowskiej drużyny!
Zmiany na pozycji libero w Developresie
Barbara Zakościelna zasila skład rzeszowskich siatkarek
Miasto Rzeszów i Asseco Resovia gospodarzami fazy grupowej Klubowych Mistrzostw Świata 2018!
27. Rajd Rzeszowski: rajdowe święto na Podkarpaciu
Nie będzie wiosny, jesienią w IV lidze piłkarskiej
Resovia Rzeszów awansowała do 2 ligi piłkarskiej [WIDEO]
Kolejny mecz międzypaństwowy w naszym regionie! Polacy zagrają w Boguchwale
Piotr Gruszka trenerem Asseco Resovii!
Juliette Fidon-Lebleu w KS DevelopRes Rzeszów
Piłkarska ekstraklasa znów na Podkarpaciu!
BDS Instal zostaje z Asseco Resovią na kolejny sezon
Asseco Resovia Rzeszów rozpoczęła przygotowania
Piłkarskie derby Rzeszowa w niedzielę
Kolejne wielkie piłkarskie święto na Stadionie Miejskim
Judoka Millenium Rzeszów ze srebrnym medalem Pucharu Europy Seniorów!
Złoty medal mistrzostw Polski w Tai-Chi dla wykładowcy WSPiA
5. Rajd Rzeszowiak na początek mistrzostw Podkarpacia
Będzie prezentacja nowej rzeszowskiej drużyny żużlowej