Program „Erasmus+” szansą podkarpackiej młodzieży na ciekawe studia

Program „Erasmus+” szansą podkarpackiej młodzieży na ciekawe studiaSzkoły wyższe na Podkarpaciu rozpoczęły nowy rok akademicki 2018/2019. Warto, aby już dziś studenci pomyśleli o wzbogaceniu swojej edukacji o wyjazd na studia do innego europejskiego kraju. Taką szansę daje program Erasmus, w którym uczestniczy większość podkarpackich uczelni, w tym Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska czy Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Program Erasmus został uruchomiony przez Komisję Europejska ponad 30 lat temu. Początkowo obejmował tylko szkolnictwo wyższe i miał na celu finansowanie wyjazdów Europejczyków na studia i wspieranie współpracy uczelni wyższych (m.in. poprzez wymianę kadry akademickiej) z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także krajów kandydyjących do UE.

Dziś program ten został mocno rozszerzony i poza szkolnictwem wyższym w jego zakres wchodzi również wspieranie całego sektora edukacji, w tym młodzieży szkolnej. W lata 2014-2020 program nosi nazwę Erasmus+ i wg założeń ma z niego skorzystać 4 miliony osób, w tym 2 mln studentów i 800 tys. wykładowców, nauczycieli, szkoleniowców i osób pracujących z młodzieżą.

Jednym z kluczowych elementów programu jest Europejski System Transferu Punktów, honorowany przez wszystkie uczelnie uczestniczące w programie. System ten umożliwia wzajemną akceptację egzaminów i zaliczeń, co powoduje, że trzeba zdobyć określoną liczbę punktów podczas zagranicznych studiów, aby zaliczyć semestr na danej uczelni, jak i macierzystej.

Krajowe uczelnie z programu Erasmus zaczęły korzystać już w roku akademickim 1998/1999, kiedy Polska była jeszcze krajem kandydującym do Unii Europejskiej. W roku wstąpienia do UE, tj. w maju 2004 ilość studentów korzystających z tego programu wyniosła ponad 6 tys., dziesięć lat później liczba ta wyniosła ponad 15 tys., a dziś oscyluje wokół 20 tys. osób. Warto również dodać, że każdy student otrzymuje comiesięczne stypendium podczas wyjazdu i jego wysokość zależna jest od kraju w którym znajduje się dana szkoła wyższa.

W naszym regionie większość uczelni oferuje studentom możliwość wyjazdu na zagraniczne studia. Jedną z nich jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie, z której już w roku akademickim 2000/2001 wyjechało kilka osób. Łącznie liczba studentów WSIiZ, którzy wyjechali na studia w krajach europejskich wyniosła blisko 300 osób. Ponadto WSIiZ przyjął w ramach wymiany blisko 250 młodych Europejczyków, którzy przez jeden lub dwa semestry kształcili się w rzeszowskiej uczelni. Warto wspomnieć również, ze uczelnia ma podpisane 54 umowy bilateralne z różnymi szkołami wyższymi z całej Europy.

Studenci przyjeżdżający do WSIiZ w ramach Programu Erasmus+ nie są zdani sami na siebie. Jeszcze przed przyjazdem zostają im przydzieleni mentorzy, którzy przez cały pobyt ich wspierają. Z ich pomocą integrują się ze społecznością akademicką, a także mają również możliwość uczestniczenia w wielu wydarzeniach, zarówno ogólnouczelnianych, jak i tych organizowanych specjalnie dla nich przez Dział Współpracy z Zagranicą WSIiZ.

Reasumując, wyjazdy za granicę dla studentów to wielka szansa na poznanie środowiska wielokulturowego, nabycie nowych kontaktów i co najważniejsze zwiększenie swojej wiedzy i kompetencji oraz wzmocnienie CV. Dodatkowo jest to niebywała okazja do zwiedzania i poznawania nowych miejsc, jak i całych państwa.

Autor:
Dominik Łazarz, ekonomista, ekspert Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Rzeszów, wicedyrektor Centrum Dokumentacji Europejskiej WSIiZ w RzeszowieNie przegap:

Zbigniew Ziobro interweniuje w sprawie pedofila
Na Podkarpaciu już działa poradnia dla ozdrowieńców
Wielka gala na uczczenie 50-lecia Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych
Mateusz Mika ponownie w barwach Asseco Resovii!
III FESTIWAL TEATRALNY „BUDA JARMARCZNA”
60 milionów euro dla Podkarpacia
Mirosław Karapyta skazany na 4 lata więzienia
Werbel 2019 - Koncert Finałowy Plebiscytu Nagrody Muzycznej Polskiego Radia Rzeszów!
Podkarpaccy pacjenci czekają, a szanse na życie topnieją?
Warta wesprze dwa szpitale - w Łańcucie i Rzeszowie
Jedenaście rannych po zderzeniu osobówki z busem!
Kamery trafiły na mundury rzeszowskich policjantów
Uszkodził 4 samochody. 20-latek zatrzymany
Wjechał w opla. Uciekł, gdy poszkodowany kierowca wyczuł alkohol
Pijany kierowca sprawcą wypadku
Od 1 sierpnia nowe ceny biletów MPK
Hotel dla medyka w województwie podkarpackim
Policjanci zatrzymali włamywacza
Magda Hawryła zostaje w Rzeszowie
Kolejne wielkie piłkarskie święto na Stadionie Miejskim
Terytorialsi wspierają administrację publiczną na Podkarpaciu
Od środy żłobki i przedszkola w Rzeszowie będą otwarte
Maseczki i przyłbice od wojewody dla oświaty
DESIGN + nad Wisłokiem
Wojciech Buczak: stwórzmy wspaniałe place zabaw
Przyznano dotacje dla przewozów autobusowych
5. Rajd Rzeszowiak na początek mistrzostw Podkarpacia
Tragiczny finał poszukiwań 35-letniego mężczyzny
Rodzinne wakacje na Zamku Baranów Sandomierski! Sprawdź!
Rzeszów będzie miał Park Centralny? To wyborcza propozycja