Imponujące projekty w Muzeum – Zamek w Łańcucie

Imponujące projekty w Muzeum – Zamek w ŁańcucieW Muzeum – Zamek w Łańcucie trwają prace remontowo-konserwatorskie i budowlane, realizowane w ramach dwóch projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Pierwszy dotyczy Zamku oraz Parku i nosi tytuł „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym Parku Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II, III, IV, VII)”.

Drugi to: „Prace remontowo, konserwatorskie i budowlane Oranżerii oraz Ujeżdżalni w ramach przedsięwzięcia „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych OR-KA II-VII”.

 

Remont wewnątrz i na zewnątrz Zamku

Aktualnie prowadzone są prace w podpiwniczonej części Zamku. Dzięki temu Muzeum wzbogaci się o nowe przestrzenie ekspozycyjne. Turyści będą mogli zwiedzać Łaźnie Rzymskie – odnowione zgodnie ze stanem z lat 20. ubiegłego wieku. Obecnie w podziemiach dawnej rezydencji magnackiej ma miejsce: konserwacja polichromii, rekonstrukcja elementów wyposażenia Łaźni, okładziny ścian oraz posadzek z płytek ceramicznych.

Na zewnątrz Zamku prowadzone są roboty izolacyjne podpiwniczonej części budynku. Wykonywane są także prace konserwatorskie przy elewacji, tynkach i stolarce okiennej.

Projekt zakłada również remont i konserwację ogrodzenia. Jego długość jest imponująca i wynosi 2006,5 m.  Do tej pory wykonano już większość prac związanych z przebudową ogrodzenia od strony północno-zachodniej. Wykonawca przystępuje do wykonania ogrodzenia od strony wschodniej.

Na fortyfikacjach trwają prace remontowo-konserwatorskie okładziny murów, gzymsu kordonowego i przedpiersia murów od strony północnej i wschodniej.

Turyści i mieszkańcy odwiedzający park mogą zobaczyć także prace związane z korytowaniem i podbudową alejek. Tam, gdzie to możliwe nastąpi przywrócenie pierwotnego rysu historycznego alejek poprzez opracowanie starego układu, jaki miał miejsce na mapie z około 1930 r.

 

Plany na 2018 r.

Do końca roku wykonana zostanie całość robót instalacyjnych i elektrycznych w pomieszczeniach Łaźni Rzymskich oraz większość prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych, w tym konserwacja tynków i polichromii, boazerie, okładziny schodów, podłogi. Nastąpi sukcesywne wyposażanie pomieszczeń ordynackiego spa. Wykonane zostaną także prace instalacyjne w zakresie instalacji oddymiającej klatek schodowych.

W tym roku planowane jest również zakończenie całości prac dotyczących izolacji pionowych zewnętrznych oraz poziomych ścian fundamentowych budynku Zamku, a także przebudowa nawierzchni dziedzińca głównego. Wykonawca dostarczy też elementy małej architektury – ławki i kosze.

W 2018 r. zakończone zostaną również prace związane z konserwacją elewacji północnej i wschodniej Zamku. Planowane jest również wykonanie wszystkich elewacji wokół dziedzińca wewnętrznego oraz częściowo – od strony południowej budynku. Nastąpi także wymiana, modernizacja oraz rekonstrukcja stolarki okiennej i drzwiowej. Zostaną zrealizowane prace związane z wymianą parapetów, obróbek blacharskich i rur spustowych – wylicza Wit Karol Wojtowicz – dyrektor Muzeum – Zamek w Łańcucie.

Do końca roku 2018 r. zakończy się naprawa i wzmocnienie murów fortyfikacji oraz rekonstrukcja gzymsów na kurtynach i bastionach od strony północnej oraz wschodniej. Planowane są również prace związane z wykonaniem murów przedpiersia na tej części fortyfikacji.

Planowana jest także przebudowa ogrodzenia od strony północno-zachodniej (od strony ul. Kościuszki), budowa ogrodzenia od strony wschodniej.

Do końca roku zostaną wykonane alejki w rejonie parku zewnętrznego – z wyłączeniem alei głównej i alejek zapewniających dojazd do terenu budowy (na Zamek i do Oranżerii) oraz od strony południowej (wjazd bramą z ul. 3-go Maja).

Wykonawca zrealizuje część prac konserwatorskich przy rzeźbach. Do pracowni konserwatorskiej zostaną przekazane m.in. rzeźby lwów i wazy.

W roku 2018 r planowane jest także częściowe wykonanie prac budowlanych i instalacyjnych przy budynku starej kordegardy i wartowni. Pozostałe prace związane z pracami konserwatorskimi elementów małej architektury (budynków starej kordegardy, wartowni, pawilonu Elizin, pergoli, mostku południowego), zostanie wykonana w 2019 roku.

Koszt całkowity projektu „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym Parku Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II, III, IV, VII)” wynosi 41 281 758,49 zł.

W tym środki z:

  • Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 28 543 303,02 zł,
  • Samorządu Województwa Podkarpackiego: 5 037 053,48 zł,
  • Muzeum-Zamek w Łańcucie: 7 701 401,99 zł.

 

„O dawnych czasach opowiemy nowocześnie” – zmiany w Oranżerii i Ujeżdżalni

Drugi projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko nosi tytuł „Prace remontowo, konserwatorskie i budowlane Oranżerii oraz Ujeżdżalni w ramach przedsięwzięcia „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych OR-KA II-VII”.

Jego efektem będzie utworzenie Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego, umożliwiającego ukazanie oraz promowanie wiedzy o kulturze, sztuce, tradycji staropolskiej i dawnym życiu codziennym polskiej arystokracji. Przedstawione zostaną czasy świetności dawnej Rzeczpospolitej i wielkich polskich rodów magnackich, właścicieli Łańcuta: Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich i Potockich.

W Oranżerii powstanie złożona ekspozycja multimedialna, na którą złożą się np. Słownik  Sztuki Ogrodowej prezentujący trzy główne style ogrodowe w formie edukacyjnych instalacji przestrzennych. Będzie też instalacja dotycząca scenograficznej kopii frontowej teatru łańcuckiego, z podwieszonymi w jego głębi foliami projekcyjnymi do wyświetlania zachowanych scenografii historycznych, bądź materiałów scenicznych z teatrów Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych.  Na piętrze zostaną urządzone sale edukacyjne przybliżające  historię kultury i życia w XVIII i XIX w.

– W Oranżerii zostanie również zaprezentowany domniemany lot balonem J. Potockiego nad Łańcutem. Instalacja rekonstrukcyjna z wycinkiem balonu zostanie zrealizowana na podstawie ikonografii ze zbiorów francuskich oraz w nawiązaniu do znalezionego w czasie kwerendy zdjęcia gondoli J. B. Blancharda, która była prezentowana na światowej wystawie aeronautyki w Paryżu w 1903 r. Balon będzie instalacją w której. Każdy będzie mógł wejść do gondoli. Warto podkreślić, że sam balon zostanie wykonany w sposób zgodny z opisem Blancharda – będzie pokryty połyskująca tkaniną, miękki w dotyku i nadmuchany od środka. Pod nią będą wyświetlane na posadzce historyczne widoki Łańcuta, w oparciu o akwarele z epoki oraz projekty architektoniczne. W narożniku naprzeciw balonu ustawiony zostanie prezenter z panelem dotykowym przekazujący krótką historię lotów balonem i poszerzający problematykę prekursorskich w tamtych czasach lotów tymi urządzeniami – mówi dyrektor.

Zakres prac w Oranżerii, zakłada m.in.: wykonanie kondygnacji podziemnej, wymianę stropu, przebudowę przewiązki łączącej ją z Zamkiem, czy remont elewacji.

W budynku Ujeżdżalni zostanie zaprezentowana kolekcja około 70 zabytkowych pojazdów z multimedialną informacją o nich. Tu kluczowym zadaniem projektu jest wykonanie kondygnacji podziemnej na dodatkową ekspozycję powozów, a także dostosowanie obiektu do obsługi turystów. Wymagany jest też m.in.: remont dachu, elewacji, konserwacja stolarki drzwiowej, wymiana ślusarki okiennej czy wymiana i wykonanie wszystkich instalacji. Budynek wymaga również przystosowania go do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Koszt projektu „Prace remontowo, konserwatorskie i budowlane Oranżerii oraz Ujeżdżalni w ramach przedsięwzięcia „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych OR-KA II-VII” wynosi 31 954 823,53 zł

W tym środki z:

  • Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 22 088 235,43 zł,
  • budżetu Państwa w wysokości: 694 644 zł,
  • Samorządu Województwa Podkarpackiego: 8 114 976 zł (w tym założenie na VAT:  4 911 696 zł),
  • Muzeum-Zamek w Łańcucie: 1 056 969 zł.

 

Turysta w trakcie remontów

Mimo realizowanych prac, Zamek jest czynny dla zwiedzających. Jak zaznacza dyrektor Muzeum – w związku z realizacją dwóch wielomilionowych projektów, mogą wystąpić czasowe niedogodności w zwiedzaniu oraz poruszaniu się po całym zespole pałacowo-parkowym. Możliwy jest charakterystyczny dla prac remontowo-konserwatorskich hałas, wzmożony ruch sprzętu budowlanego w Parku czy obecność samochodów na alejkach. Jednak dokładamy wszelkich starań, aby przy tak olbrzymich inwestycjach w jak największym stopniu, w jakim jest to możliwe, ograniczyć utrudnienia dla turystów i udostępniać ekspozycje zgodnie ze standardowym haromonogramem.

Projekt dotyczący Zamku i Parku będzie realizowany do końca 2019 r. Natomiast zakończenie projektu obejmującego prace remontowo-konserwatorskie i budowlane Oranżerii i Ujeżdżalni jest przewidziane na koniec 2020 r.

 Nie przegap:

Mieszkaniec Podkarpacia wywołał alarm bombowy w Warszawie
Rozpoczęła się przebudowa wiaduktu na ul. Batorego
XXII Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków 3 czerwca w Kolbuszowej
Rozbite grupy generowały milionowe straty
Kolejny ważny krok w stronę Via Carpatia
Nowa inwestycja na polsko-słowackim pograniczu – umowa już podpisana!
5G w Rzeszowie! Znamy pierwszą oficjalną lokalizację!
Powódź: możliwa ewakuacja części Rzeszowa
Śledztwo ws. śmierci kobiety. Policja prosi świadków o kontakt
W Rzeszowie powstanie centrum komunikacyjne
Bez potrzeby wzywał karetkę. 25-latek był pijany!
Tysiące wniosków o zasiłki do ZUS
Kobieta zatrzymana za posiadanie narkotyków
Czerwonka na Podkarpaciu! 14 osób chorych!
Jesień 2019 to nowa odsłona CH Plaza Rzeszów
W Rzeszowie zakupy w Biedronce zrobisz online. Również w niedziele
Wjechał w opla. Uciekł, gdy poszkodowany kierowca wyczuł alkohol
Są nazwiska nowych posłów z regionu rzeszowskiego
Autokar, który miał przewozić dzieci, wycofany z ruchu
Żubr wędruje przez Podkarpacie! Ruszył na północ regionu
Magda Hawryła zostaje w Rzeszowie
Potrącenie 6-latka. Dziecko wybiegło z posesji
Tragiczny finał poszukiwań 35-letniego mężczyzny
Zakłady w Gniewczynie wznowią produkcję?
Kolbuszowa 2.0 - wielkie wydarzenie w małym mieście już wkrótce
Powstał podkarpacki zespół parlamentarny
Historyczny wyczyn sportowca z Krasnego [FOTO]
W piątek koncert Haliny Młynkovej
W sierpniu kolejne pokazy lotnicze
Rusza budowa hotelu w Jasionce