Platformy Startowe Start In Podkarpackie

Platformy Startowe Start In PodkarpackiePonad 20 mln zł na realizację projektu dla innowacyjnych startupów w nowym projekcie RARR S.A. realizowanym w partnerstwie z IOB, Politechniką Rzeszowską, przedsiębiorstwami, funduszem inwestycyjnym i kancelarią prawniczą.

Wsparcie w ramach nowego partnerskiego projektu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. pn. „Platformy Startowe Start In Podkarpackie” może otrzymać osoba lub zespół, posiadający pomysł na innowacyjny biznes, związany z branżą lotniczą, motoryzacyjną, informatyczną lub budownictwem. RARR S.A. jest jedną z sześciu instytucji w Polsce, które zdobyły unijne dofinansowanie na stworzenie systemu kompleksowego wsparcia dla innowacyjnych startupów.

Platformy Startowe Start In Podkarpackie to kompleksowy program wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw typu startup od momentu ich rejestracji w formie spółki kapitałowej do czasu stworzenia minimalnej wersji produktu. Projekt, którego liderem jest RARR S.A., uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 20 mln zł z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Będzie realizowany w Rzeszowie, Jasionce i Mielcu.

Startujący w biznesie innowatorzy otrzymają szeroką pomoc ekspercką ze strony partnerów projektu, a więc uczelni, instytucji otoczenia biznesu, a także firm. Wśród nich są m.in: Agencja Rozwoju Regionalnego „MARR S.A”., HugeTECH Sp. z o.o. i Politechnika Rzeszowska, BLDG Venture Sp. z o.o. – fundusz inwestycyjny, M. Wojciechowska i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza Sp.k. Doradztwo specjalistyczne zapewnią startupom firmy, reprezentujące inteligentne specjalizacje regionu, m.in. z zakresu lotnictwa – PLZ Mielec Sp. z o.o, z zakresu motoryzacji – Borg Warner Rzeszów Sp. z o.o., i Zakład Produkcyjno- Handlowy Hurtownia części Zamiennych Jan Tarapata, informatyki – ZETO Rzeszów Sp. z o.o. i Fibrain Sp. o.o.,, a budownictwa ML System oraz Erbud Rzeszów Sp. z o.o.

– Na Podkarpaciu zostanie stworzony profesjonalny ośrodek innowacji, łączący różnego rodzaju elementy wsparcia oraz oparty na szerokim partnerstwie między przedsiębiorcami, uczelniami, organizacjami i instytucjami, które mogą wspierać młode, kreatywne osoby w podejmowaniu działalności gospodarczej. Liczymy na to, że ten przyjazny startupom ekosystem będzie funkcjonował przez wiele lat po zakończeniu projektu grantowego, będzie pomagał pomysły biznesowe przekształcać na rentowne modele biznesowe i przyciągnie nowe inwestycje do województwa podkarpackiego – powiedział Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju podczas konferencji inaugurującej projekt Platformy Startowe Start In Podkarpackie, zorganizowanej w Podkarpackim Parku-Naukowo Technologicznym Aeropolis.

Obecny na niej marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl dodał: – Samorząd województwa ma obowiązek stwarzać warunki do rozwoju gospodarczego. Dotyczy to nie tylko wielkich inwestycji, dzięki którym zatrudnienie znajdują setki czy tysiące osób, ale także startupów. Chociaż oferują one znacznie mniejszą liczbę miejsc pracy, ich znaczenie dla przyszłości regionu jest ogromne, ponieważ są one związane z innowacjami i nowoczesnymi technologiami – zaznaczył marszałek Ortyl.

W przygotowaniu projektu Platformy Startowe Start In Podkarpackie pomogło doświadczenie zdobyte w projekcie pilotażowym, który RARR S.A. realizowała jako partner z Kieleckim Parkiem Technologicznym. – Byliśmy wtedy bardzo skuteczni w pomocy dla startupów.
Z 22 firm, które nasza Agencja inkubowała, aż 17 dostało dofinansowanie w formie dotacji, sięgającej nawet 800 tys. zł. Teraz również będzie szansa pozyskania takich kwot – podkreśla Barbara Kostyra, Dyrektor Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis, opiekun projektu Platformy Startowe Start In Podkarpackie.

Nowy projekt różni od pilotażowego szerokie partnerstwo – wsparcie eksperckie doświadczonych przedsiębiorców, reprezentujących branże, na które ukierunkowano projekt. Wśród partnerów jest także fundusz inwestycyjny. Pomoże on szukać kapitału startupom, którzy zdecydują się na inny rodzaj wsparcia niż dotacja unijna na realizację innowacyjnego biznesu.

W Platformach Startowych Start In Podkarpackie nie ma także ograniczenia wiekowego, jakie było w projekcie pilotażowym. – Wiek do 35 lat jest określony jedynie jako preferowany, ale nie zamyka to szansy na dotacje starszym innowatorom. Z naszych doświadczeń wynika bowiem, że osoby powyżej 35 roku życia mają większe szanse na sukces – dodaje Agnieszka Godawska z RARR S.A., współautorka projektu.

Osoby, które zechcą uzyskać wsparcie w ramach Platformy Startowej Start In Podkarpackie, będą musiały zarejestrować spółkę w Polsce Wschodniej między innymi w województwie podkarpackim i tu rozwijać swój produkt. Każdy otrzyma wsparcie menedżera inkubacji, który będzie pomagał w przygotowaniu modelu biznesowego, w kontaktach z ekspertami usług podstawowych (księgowość, prawo, marketing itd.) oraz specjalistycznych, związanych z branżą, w jakiej zamierza rozwijać pomysł.

– Myślimy, że uczestnicząc w projekcie, będziemy mogli nie tylko pomóc rozwinąć Podkarpacie, ale również znaleźć dostawców czy partnerów – mówi Paweł Tetela, Dyrektor BorgWarner Rzeszów Sp. z o.o. – Jesteśmy na Podkarpaciu od 10 lat i w tym czasie pozyskaliśmy tylko dwóch poddostawców w tym regionie. To bardzo mało. Każdy producent potrzebuje dziś posiadać jak najwięcej dostawców w odległości 10-15 km od zakładu, bo to obniża koszty. Przemysł samochodowy to dziś rewolucja, przechodzimy w hybrydy, w napędy elektryczne, potrzebujemy nowych myśli. Ze swojej strony oferujemy wsparcie mentora – menedżera przewodniego projektu, oraz dwóch ekspertów w obszarze produktu i procesu, innowatorom udostępnimy także nasze laboratoria.

Kryteria, według których oceniane będą oceniane zgłoszenia do projektu to: innowacyjność, przewaga rynkowa, potencjał biznesowy, kompetencje zespołu, który zostanie zgłoszony (do realizacji pomysłów mogą się zgłaszać pojedyncze osoby, jak i zespoły). – Założyliśmy, że do naszej platformy zgłoszonych zostanie 800 pomysłów, które wstępnie ocenimy. Do dalszej analizy skierujemy 400. Po uzyskaniu pozytywnej oceny innowacyjności 300 z nich stanie na Panelu Ekspertów. Kolejnym krokiem będzie założenie 200 spółek kapitałowych. Prognozujemy, że 120 z tych podmiotów będzie gotowych do wejścia na rynek z nowym produktem lub usługą, co da im możliwość ubiegania się o rekomendację, a w kolejnym kroku aplikowanie o dofinasowanie ze środków unijnych w ramach II etapu „Platform startowych”. Inną możliwością pozyskania kapitału jest wsparcie funduszu inwestycyjnego – opisuje Barbara Kostyra.

– Staraliśmy się przygotować projekt tak, by zaspokoić potrzeby autorów różnych innowacyjnych pomysłów. W pilotażowym projekcie wielu pomogliśmy i dziś większość z nich z powodzeniem funkcjonuje w Inkubatorze Technologicznym PPNT Aeropolis. Projekt Platformy Startowe Start In Podkarpackie jest dobrze przemyślany i spójny z Regionalną Strategią Innowacji Województwa Podkarpackiego. Służy rozwojowi tych branż, w których się specjalizujemy i dzięki którym chcemy wchodzić na coraz wyższy poziom innowacji – podkreśla Mariusz Bednarz, Prezes RARR S.A., zachęcając do udziału w projekcie – Nabór pomysłów rozpocznie się w styczniu 2019 roku.

hmNie przegap:

Rzeszów Główny – dostępna stacja, sprawny przejazd pod torami
Resovia Rzeszów awansowała do 2 ligi piłkarskiej [WIDEO]
Jest zwiastun filmu Vegi o aferze podkarpackiej [WIDEO +18]
Zmiana w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej
Bez potrzeby wzywał karetkę. 25-latek był pijany!
Podkarpacie ma swój dziecięcy hymn! [WIDEO]
Kombinezony i środki do dezynfekcji – kolejne zakupy na Podkarpaciu
Policjanci kontrolują pasażerów autobusów
Nie żyje 50-letni mężczyzna poszkodowany w pożarze
Developres Rzeszów wicemistrzem Polski!
Festiwal Youthest w Rzeszowie już 25 maja na Bulwarach nad Wisłokiem
Regio Resovia – pierwszy tego rodzaju i na taką skalę projekt w kraju
Samochód stoczył się na mężczyznę. 40-latek nie żyje
Kolejne wielkie piłkarskie święto na Stadionie Miejskim
Podkarpaccy pacjenci czekają, a szanse na życie topnieją?
Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie
Kto do Sejmiku z Koalicji Obywatelskiej?
Kolejny pożar domu mieszkalnego
Międzynarodowa firma inwestuje na terenie Parku „Rzeszów – Dworzysko”
Rzeszów mówi #TAKdlaPszczół! Powstaje „Pasieka w sercu miasta”
To rzadki widok. W całym regionie oglądaliśmy obłoki srebrzyste
PLK przekazały 1 mln zł rzeszowskiemu pogotowiu na walkę z COVID-19
Marka Leżajsk na dłużej z Asseco Resovią
Kwarantanna na plebanii parafii św. Józefa w Rzeszowie
Śmierć na komendzie policji. Mężczyzna zaatakował funkcjonariuszy
Akcja SMOG: skontrolowanych 1715 pojazdów
60 milionów euro dla Podkarpacia
Rusza Podkarpacka Jesień Jazzowa
Sylwestrowa libacja zakończona atakiem nożem
Pijana wjechała w słup. Mąż chciał wziąć winę na siebie