Na Podkarpaciu zostaną ustawione Ławki Niepodległości

Na Podkarpaciu zostaną ustawione Ławki Niepodległości

Ministerstwo Obrony Narodowej rozstrzygnęło konkurs ofert na budowę Ławek Niepodległości. Multimedialna Ławka Niepodległości stanie w każdym województwie.

W ten sposób zostanie uczczona pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy. Ogromna liczba zgłoszeń samorządów jest dowodem przywiązania do tradycji i szacunku dla wojska oraz historii naszej Ojczyzny. Do MON wpłynęły 262 oferty. Przyznano dotacje na budowę 143 Ławek Niepodległości.

W województwie podkarpackim dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzymają:
Gmina Łańcut
Gmina Miejsce Piastowe
Gmina Zaleszany
Powiat Niżański
Gmina Jedlicze
Gmina Baranów Sandomierski
Gmina Wielopole Skrzyńskie
Gmina Rakszawa
Gmina Zagórz
Gmina Besko
Gmina Trzebownisko (lokalizacja Łukawiec)
Gmina Hyżne

Program budowy Ławek Niepodległości to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc strony rządowej.

Samorządy planują postawić Ławki Niepodległości w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców, na rynkach, bulwarach, w parkach i w miejscach pamięci związanych z ważnym wydarzeniem historycznym.

Siedząc na ławce, każdy będzie mógł posłuchać Marszu Pierwszej Brygady i nagrań na temat najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a także historii lokalnej społeczności z tych czasów.

Ławki Niepodległości powinny powstać do 31 grudnia 2018 r. Jest także możliwość, aby otrzymać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu. Mogą to zrobić inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawne, jak również kościelna osoba prawna.