Wystawa Grand Press Photo 2018 w Rzeszowie

Wystawa Grand Press Photo 2018 w RzeszowieW dniach 14 listopada do 3 grudnia w Millenium Hall oraz galerii DAgART w Rzeszowie zostanie otwarta pokonkursowa wystawa Grand Press Photo 2018.

„Millenium Hall to Centrum Kulturalno-Rozrywkowe gdzie swoją siedzibę znalazła galeria sztuki DAgArt. To tutaj od trzech lat odbywają się wystawy prezentujące europejską sztukę współczesną. Wśród znanych światowych nazwisk galeria prezentuje również podkarpackich artystów. Tym razem będziemy gościli wystawę najlepszych zdjęć prasowych – Grand Press Photo 2018” – mówi Dagmara Kowal, właścicielka galerii.

Na wystawę najlepszych zdjęć prasowych 2017 roku zapraszają organizatorzy konkursu: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press.

Zaprezentowanych zostanie blisko 250 fotografii – są to zdjęcia pojedyncze, fotoreportaże, projekty dokumentalne. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczył fotoreporter światowej klasy, członek prestiżowej agencji VII: Stefano De Luigi.

– Byłem bardzo ciekaw produkcji polskich fotografów. Chciałem się przekonać, w jaki sposób fotografowie w Polsce pracują i jakie mają podejście do najważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i politycznych. Jakość zgłoszonych prac mile mnie zaskoczyła – mówi Stefano De Luigi.

Członkini jury Beata Łyżwa-Sokół z „Gazety Wyborczej” oceniała po obradach: – Jestem pozytywnie zaskoczona tym, że nareszcie fotografowie szukają ciekawych tematów. Pokazują nam życie nie tylko w dużych miastach, ale też w tych małych; obrazy z życia ludzi nie z pierwszych stron gazet. Mieliśmy bardzo dużo ciekawych, dobrych materiałów w kategorii Projekt dokumentalny. Te historie są naprawdę ciekawe, dobrze sfotografowane i poruszające.

– Żyjemy w czasach, które są bardzo dynamiczne, bardzo zmienne. Oglądając te zdjęcia, wyraźnie widać, że jest jakieś napięcie społeczne, którego od dawna nie obserwowaliśmy. I są fotografowie, którzy to wyczuwają i o tym opowiadają – komentuje z kolei członek jury Andrzej Zygmuntowicz.

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia autorstwa Adama Lacha (Napo Images) zrobiona 24 lipca 2017 roku w Warszawie podczas protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa.

– Wybraliśmy to zdjęcie, ponieważ przypomniało nam o czymś bardzo istotnym, może najważniejszym: o wolności. Wolności słowa, wolności do tego, aby kochać. Nie możemy nigdy zapomnieć o tym, że wolność jest podstawą każdej demokracji – uzasadniał Stefano De Luigi, dodając, że jury dopatrzyło się w tej fotografii podobieństwa do znanego obrazu Eugene’a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”.

– Cieszę się, że jury zauważyło niezwykłą prawdę napisaną w tej fotografii, bo ona niczego nie udaje. I że doceniło ważne rzeczy, które się dzieją w naszym kraju. Bo niezwykłe jest to, że ludzie się jednoczą, i po jednej i po drugiej stronie, a my obie te strony z wielkim szacunkiem powinniśmy fotografować – mówił po odebraniu nagrody Adam Lach.

Spośród ok. 4,8 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży. Wśród nich zobaczymy m.in. poruszające zdjęcia dokumentujące dramat ludności Rohingja, która z Birmy uciekła do Bangladeszu; przerażające obrazy po nawałnicy, jaka nawiedziła Polskę w ub.r.; świat widziany oczami młodych ludzi; mocne kadry z demonstracji w obronie sądów oraz z Marszu Niepodległości, niespodziewane sytuacje z zawodów sportowych. Są też zapadające w pamięć portrety polskich górali, obrazy dokumentujące zniszczenie polskich lasów, poruszająca opowieść o Igorze cierpiącym na zespół kociego krzyku czy wstrząsający dokument o własnym zmaganiu się fotografa z depresją.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo – w tym roku był to Stefano De Luigi z agencji VII. Oprócz niego w jury zasiadali: Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Arkadiusz Gola („Dziennik Zachodni), Peer Grimm (Deutsche Presse-Agentur), Andrej Reiser i Andrzej Zygmuntowicz.

Co roku „Press” wprowadza jakąś nowość, poszukując talentów na rynku fotografii prasowej i dokumentalnej. W 2018 roku ustanowił kategorię Young Poland – dla fotografów, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Była to chęć sprawdzenia, jak młodzi fotografowie widzą swoje pokolenie w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach tej kategorii oceniano bowiem zdjęcia ilustrujące życie młodego pokolenia w naszym kraju.

W osobnym konkursie Photo Book oceniano książki fotograficzne. Tytuł Photo Book of The Year 2017 otrzymała książka „9 Gates of No Return” Agaty Grzybowska – opowieść o dziewięciu osobach, które z różnych przyczyn postanowiły porzucić życie w mieście i osiedlić się w Bieszczadach. Wyróżnienie otrzymała książka „f/5.6” Bogdana Dziworskiego – album prezentujący dokonania tego wybitnego polskiego fotografa i operatora filmowego.

Mecenas Grand Press Photo 2018: Nikon
Partnerzy konkursu i wystaw: Sanofi, Provident Polska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Inicjatywa Nasza Niepodległa
Partnerzy wystaw: Drukarnia Andrus i thyssenkrupp Materials Poland S.A.

Partnerem wystawy miejskiej jest Galeria DAgArt, Millenium Hall,
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Sponsorami są Sanofi oraz firma Marma
Patronami medialnymi: Gazeta Wyborcza Rzeszów i portal rzeszow.wyborcza.plNie przegap:

Chrzczone paliwo w regionie! Historia jak z „Breaking Bad”?
Areszt tymczasowy za ugodzenie brata nożem!
20 października KULT na koncertowej scenie LUKR
"Tych lat nie odda nikt" koncert Ireny Santor
By w nowych podkarpackich tunelach było bezpiecznie
Dzień Dziecka w Rzeszowskim Domu Kultury
132 osoby pod kontrolą na Podkarpaciu. Wszystkie są zdrowe
Maleje liczba zakażonych koronawirusem w regionie
Zakłady w Gniewczynie wznowią produkcję?
Pożegnanie z festiwalem
Nielegalni imigranci z Turcji zatrzymani
Judoka Millenium Rzeszów ze srebrnym medalem Pucharu Europy Seniorów!
Tragiczny pożar altanki. Nie żyje kobieta
Konsul Generalny Michael Groß z wizytą w województwie podkarpackim
Zabił swojego wujka? Policja szuka 46-latka
47,3 mln zł dla LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o. na inwestycje
WSIiZ jest najlepszą uczelnią niepubliczną na Podkarpaciu w rankingu „Perspektyw”
Milion złotych dla Politechniki i Uniwersytetu Rzeszowskiego
Uciekł z miejsca kolizji. Zostawił jednak tablice rejestracyjne
Kobieta zatrzymana za posiadanie narkotyków
26-latek spowodował kolizję i uciekł
Miasto Rzeszów i Asseco Resovia gospodarzami fazy grupowej Klubowych Mistrzostw Świata 2018!
Weekendowe uroczystości żołnierzy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Lech Wałęsa w Rzeszowie na spotkaniu Klubu Obywatelskiego [WIDEO]
Śmiertelny wypadek w Komorowie
2 czerwca premiera opowiadania o Wandzie Siemaszkowej
Wypadek w Łańcucie. Trzy osoby w szpitalu
Wypadek na miejscu kolizji. Seat wpadł w alfę
Stara Szwalnia – zniszczony obiekt odzyskał życie!
Koncert z cyklu „Czwartki Jazzowe - kontynuacja”