Największy w Polsce latający frachtowiec będzie miał bazę na lotnisku w Jasionce

Największy w Polsce latający frachtowiec będzie miał bazę na lotnisku w JasionceSzerokokadłubowy Boeing 767 w wersji cargo pozyskany przez polską linię czarterową SkyTaxi wylądował w Porcie Lotniczym Rzeszów –Jasionka. Samolot zostanie zbazowany na podkarpackim lotnisku, skąd planowane są loty towarowe po Europie oraz na inne kontynenty, m.in. do Ameryki Północnej, Azji i na Bliski Wschód. To pierwszy tej klasy frachtowiec zarejestrowany w Polsce i operowany przez krajowego przewoźnika.

– Jest to dla nas wielkie wydarzenie i jednocześnie wyzwanie. Jako przewoźnik lotniczy mamy wieloletnie doświadczenie w operacjach typu cargo, jednak dopiero ten samolot pozwoli nam dołączyć do grona graczy rynku przewozów towarowych, oferujących loty międzykontynentalne – mówi Wojciech Nocuń, szef sprzedaży SkyTaxi. – Umiejscowienie bazy w Rzeszowie otwiera nam możliwości obsługi samolotu w miejscu, gdzie dostępna jest pełna infrastruktura wymagana dla tego typu maszyny. Odpowiednia droga startowa, łatwość organizacji wylotów i przylotów, elastyczność pracy samego lotniska i jego dostępność – wszystko to przemawia za Rzeszowem – dodaje.

Maksymalny zasięg Boeinga 767-200 to 9600 km, a całkowita przestrzeń ładunkowa to ponad 440 m3. Maszyna może zabrać na pokład do 45 ton, w zależności od długości trasy. W dolnym luku mieści się do 12 kontenerów LD-2, natomiast górny pokład można zapełniać paletami w pięciu różnych konfiguracjach. W razie potrzeby, przewożąc ładunki specjalne, przestrzeń ładunkowa może zostać schłodzona nawet do 3°C.

– Konsekwentnie realizujemy plan rozwoju centrum lotniczego cargo, wykorzystując unikalne położenie geograficzne naszego lotniska. Rok temu zainaugurowaliśmy działalność w nowoczesnym terminalu towarowym, a dziś uruchamiamy bazę dla największego w Polsce samolotu transportowego. Liczę, że szybko przełoży się to na wzrost wolumenu obsługiwanego frachtu oraz zwiększenie liczby operacji cargo – mówi Michał Tabisz, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Inauguracyjny rejs dla nowego użytkownika Boeing 767 wykonał ze Stanów Zjednoczonych z międzylądowaniami w Keflaviku i Hamburgu. Samolot posiadający znaki rejestracyjne SP-MRF jeszcze w Stanach Zjednoczonych przeszedł przegląd techniczny, został tam również przemalowany w barwy SkyTaxi.

– Cieszę się, że idea stworzenia w Jasionce logistycznej bramy dla Europy Środkowo-Wschodniej tak szybko się materializuje. Wierzę, że to kolejny krok na drodze do uruchomienia regularnych połączeń cargo z Podkarpacia. Otworzy to szansę na zwiększenie eksportu – nie tylko dla firm z naszego regionu, ale również przyciągnie do Jasionki towary z innych części Polski, a także Słowacji, Węgier czy Ukrainy – powiedział Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.Nie przegap:

Terytorialsi wspierają administrację publiczną na Podkarpaciu
Policjanci po służbie zatrzymali pijanego motorowerzystę
Oficjalnie: Poręba, Rzońca i Łukacijewska w PE!
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa zainaugurowała 24. rok akademicki
Wypadek na miejscu kolizji. Seat wpadł w alfę
Prezydent Duda na Podkarpaciu! Odwiedza tereny powodziowe
Wpadli z narkotykami podczas kontroli drogowej
Elektryczny Autosan jeździ po Rzeszowie
Na Podkarpaciu już działa poradnia dla ozdrowieńców
Prawie 950 mkw dla nowych najemców CH Plaza Rzeszów
Rzeszów zagra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Pierwsze decyzje ws. likwidacji szkód powodziowych
Nowe boisko na Nowym Mieście już otwarte
XXIII Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków 2 czerwca
Kamery trafiły na mundury rzeszowskich policjantów
Dodatkowe kursy miejskich autobusów na lotnisko w Jasionce. Linie 51 i 53 zastąpią linię „L”
Strażacy stawiają namioty przed rzeszowskimi szpitalami
Kolejne wcielenie żołnierzy do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
5G w Rzeszowie! Znamy pierwszą oficjalną lokalizację!
Niemowlę w zamkniętym samochodzie. Interwencja policji i strażaków
Pijany 38-latek awanturował się w kościele
Poradnik dla osób ćwiczących na orbitreku – jak efektywnie spalać kalorie?
200 mln zł na przebudowę stacji Rzeszów Główny
Alert! Ostrzeżenie pogodowe 3 stopnia dla całego regionu!
Ryanair: startuje połączenie Rzeszów – Ateny
W poniedziałek Sejmik Województwa zajmie się pomocą dla poszkodowanych
Oszukał "na policjanta". 21-latek zatrzymany
Rzeszowska „Solidarność” popiera Wojciecha Buczaka na Prezydenta Miasta Rzeszowa
Mieszkaniec Podkarpacia wywołał alarm bombowy w Warszawie
Planowanie obwodnic Przemyśla, Kolbuszowej i Nowej Dęby czas zacząć