Największy w Polsce latający frachtowiec z bazą na lotnisku w Jasionce

Największy w Polsce latający frachtowiec z bazą na lotnisku w Jasionce0
(0)

Szerokokadłubowy Boeing 767 w wersji cargo pozyskany przez polską linię czarterową SkyTaxi wylądował dziś (20 listopada) w Porcie Lotniczym Rzeszów –Jasionka. Samolot zostanie zbazowany na podkarpackim lotnisku, skąd planowane są loty towarowe po Europie oraz na inne kontynenty, m.in. do Ameryki Północnej, Azji i na Bliski Wschód. To pierwszy tej klasy frachtowiec zarejestrowany w Polsce i operowany przez krajowego przewoźnika.

– Jest to dla nas wielkie wydarzenie i jednocześnie wyzwanie. Jako przewoźnik lotniczy mamy wieloletnie doświadczenie w operacjach typu cargo, jednak dopiero ten samolot pozwoli nam dołączyć do grona graczy rynku przewozów towarowych, oferujących loty międzykontynentalne – mówi Wojciech Nocuń, szef sprzedaży SkyTaxi. – Umiejscowienie bazy w Rzeszowie otwiera nam możliwości obsługi samolotu w miejscu, gdzie dostępna jest pełna infrastruktura wymagana dla tego typu maszyny. Odpowiednia droga startowa, łatwość organizacji wylotów i przylotów, elastyczność pracy samego lotniska i jego dostępność – wszystko to przemawia za Rzeszowem – dodaje.

Maksymalny zasięg Boeinga 767-200 to 9600 km, a całkowita przestrzeń ładunkowa to ponad 440 m3. Maszyna może zabrać na pokład do 45 ton, w zależności od długości trasy. W dolnym luku mieści się do 12 kontenerów LD-2, natomiast górny pokład można zapełniać paletami w pięciu różnych konfiguracjach. W razie potrzeby, przewożąc ładunki specjalne, przestrzeń ładunkowa może zostać schłodzona nawet do 3°C.

– Konsekwentnie realizujemy plan rozwoju centrum lotniczego cargo, wykorzystując unikalne położenie geograficzne naszego lotniska. Rok temu zainaugurowaliśmy działalność w nowoczesnym terminalu towarowym, a dziś uruchamiamy bazę dla największego w Polsce samolotu transportowego. Liczę, że szybko przełoży się to na wzrost wolumenu obsługiwanego frachtu oraz zwiększenie liczby operacji cargo – mówi Michał Tabisz, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Inauguracyjny rejs dla nowego użytkownika Boeing 767 wykonał ze Stanów Zjednoczonych z międzylądowaniami w Keflaviku i Hamburgu. Samolot posiadający znaki rejestracyjne SP-MRF jeszcze w Stanach Zjednoczonych przeszedł przegląd techniczny, został tam również przemalowany w barwy SkyTaxi.

– Cieszę się, że idea stworzenia w Jasionce logistycznej bramy dla Europy Środkowo-Wschodniej tak szybko się materializuje. Wierzę, że to kolejny krok na drodze do uruchomienia regularnych połączeń cargo z Podkarpacia. Otworzy to szansę na zwiększenie eksportu – nie tylko dla firm z naszego regionu, ale również przyciągnie do Jasionki towary z innych części Polski, a także Słowacji, Węgier czy Ukrainy – powiedział Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

SkyTaxi jest polską linią czarterową, która powstała w 2000 roku. Siedziba spółki znajduje się we Wrocławiu. Samoloty należące do spółki wykonują zarówno loty pasażerskie jak i cargo. Do tej pory przewoźnik operował na 2 samolotach SAAB 340. Operacje lotnicze odbywały się na terenie Unii Europejskiej, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Pozyskany Boeing 767-200 wyprodukowano w 1984 roku. Samolot został rekonfigurowany do wersji PC2SF czyli z początkowej wersji pasażerskiej zmodyfikowano go do przewozu cargo. Napędzają go dwa silniki Genaral Electric CF6-80.

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka jest zarejestrowanym agentem handlingowym świadczącym pełną gamę usług związanych z obsługą frachtu lotniczego. Dysponuje przestrzenią o powierzchni ok. 1700 m2 w nowocześnie wyposażonym terminalu Waimea Cargo, oddanym do użytku pod koniec ubiegłego roku. Na terenie magazynu znajdują się m.in. pomieszczenia specjalne dla towarów wrażliwych i dla żywych zwierząt, a także chłodnia, mroźnia oraz pomieszczenia dla towarów radioaktywnych i wartościowych. Z usług terminala korzystają najwięksi globalni spedytorzy, m.in. Kuehne Nagel, DHL, DSV, Expeditors, Hellmann, Panalpina, M&M oraz DB Schenker. Rzeszowski port współpracuje również z agentami GSA, m.in. Sky XS, R-Bag Globe Air Cargo i Alfa Global. Na lotnisku w Jasionce swoje bazy RFS posiadają Lufthansa Cargo Poland oraz PLL LOT Cargo.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.Nie przegap:

Rekordowy lipiec na lotnisku w Jasionce
Firma Dohmeyer Mielec poszukuje pracownika na stanowisko KONSTRUKTOR
Nowe wakacyjne kierunki z lotniska w Jasionce
Kancelaria z Rzeszowa jedną z najlepszych w kraju
Język obcy w pracy – cenny atut czy nieprzydatna kompetencja?
Renomowana kancelaria prawna - jak ją rozpoznać?
Poradnik dla osób ćwiczących na orbitreku – jak efektywnie spalać kalorie?
Pod Rzeszowem powstanie nowa hala produkcyjno-magazynowa
Tysiące wniosków o zasiłki do ZUS
Skuteczne procesy windykacji w przedsiębiorstwie
Minister Jadwiga Emilewicz w Aeropolis: Trzeba dokończyć ideę budowy COP
Czy siłą marki są social media? VII edycja Śniadań Biznesowych z G2A Arena już w listopadzie!
HR ARENA – wyjątkowe spotkanie praktyków HR w południowo-wschodniej Polsce!
Jesień 2019 to nowa odsłona CH Plaza Rzeszów
E-składka się sprawdza – większe wpływy i mniej błędów
Uwaga, oszuści! Tym razem ostrzeżenie wysłał ZUS!
Jakie umiejętności są cenne na rynku pracy?
Jakich umiejętności miękkich szukają pracodawcy?
Black Friday w Centrum Handlowym Auchan Krasne
Polska Grupa Lotnicza zbuduje w Rzeszowie bazę techniczną dla samolotów
W Rzeszowie powstaje salon Yamahy
Sukces polskich europosłów
750-tysięczny pasażer na lotnisku w Jasionce
Dlaczego warto inwestować?
Największy w Polsce latający frachtowiec będzie miał bazę na lotnisku w Jasionce
W „Dworzysku” działa największa w Rzeszowie i okolicy farma fotowoltaiczna
Podkarpacki bank zawieszony! Miał oddziały w całym regionie!
Kiedy pojechać na urlop?
Garden Expo i Home Design łączą siły – Home & Garden w marcu w G2A Arena!
Ubezpieczenie OC najtańsze na Podkarpaciu!