Czy psychoterapia rodzinna jest skuteczna?

Czy psychoterapia rodzinna jest skuteczna?0
(0)

Rodziny borykają się z różnymi problemami. Z tego też powodu nie ma jednej, uniwersalnej recepty, która skutecznie pomoże w rozwiązywaniu wszystkich trudności. Terapia rodzinna jest jednym za sposobów na rozwiązanie problemów w rodzinie oraz zbudowanie poprawnych relacji między domownikami.

Jedną z form psychoterapii jest terapia rodzinna. Polega ona na rozmowie o i wzajemnych relacjach członków rodziny z terapeutą. Idea tej terapii opiera się na założeniu, iż rodzina jest to system naczyń połączonych. Oznacza to, iż w przypadku problemów jednego z domowników odbijają się one negatywnie na pozostałych członkach rodziny, co z kolei przyczynia się to powstawania nieporozumień i konfliktów. Jej głównym celem jest pokonanie wszelkich trudności poprzez wskazanie przyczyn konfliktu oraz wspólna praca nad ich rozwiązaniem.

Psychoterapia ta jest wskazana gdy relacje między członkami są zaburzone i maja oni trudności z rozpoznawaniem potrzeb, brakuje im bliskości zrozumienia oraz wsparcia. Może ona być pomocna również gdy rodzina przeżywa kryzys spowodowany traumatycznym wydarzeniem. Na terapię najczęściej zgłaszają się rodziny gdy jedno z rodziców ma problemy natury emocjonalnej. Zaburzenia te bardzo często powodują u pozostałych domowników cierpienie psychiczne. Można tutaj wymienić uzależnienie jednego z rodziców od alkoholu, narkotyków czy też hazardu. Brak umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz rozmowy nawet w prostych tematach powoduje bardzo często kłótnie. Odbija się to zazwyczaj na dzieciach, które zaczynają sprawiać problemy wychowawcze. Dziecko może wówczas izolować się od bliskich osób, stać się skryte i małomówne oraz przestaje się uczyć i ma problemy w nauce. Zdarzają się również bardzo często sytuacje kiedy kryzys życiowy dotyka całą rodzinę. Śmierć bliskiej osoby, poważna choroba, utrata pracy to sytuacje, w których trudno odnaleźć się wszystkim członkom rodziny.

Najlepsze efekty przynosi terapia rodzinna w której uczestniczy cała rodzina. Podczas rozmowy terapeuta poświęca wówczas uwagę nie tylko toksycznej osobie, ale wszystkim jej członkom. Specjalista stara się wówczas zachować neutralnie, nie szuka winnych lecz takiego rozwiązania, które będzie spełniało oczekiwania wszystkich uczestników biorących udział w tej terapii. W terapii rodzinnej istotna jest perspektywa zarówno dzieci jak i rodziców. Plan terapii zależy od wybranej metody terapeutycznej. Spotkania zazwyczaj trwają około 2 godzin i powinny odbywać się raz na 2-3 tygodnie. Aby zauważyć zmiany niezbędne jest kilka spotkań. Zapewne nie należy liczyć na efekty po pierwszym spotkaniu. Z upływem czasu efektem terapii powinno być ustąpienie problemu, z którym rodzina zgłosiła się do psychoterapeuty.

Jak czujesz się po przeczytaniu tej wiadomości?

Kliknij w serduszko i wyraź swoje emocje.

Wynik głosowania: 0 / 5. Licznik głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.